Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
כירורגיית ילדים
כירורגיית ילדים

כירורגיית ילדים

תקציר

תקציר

כירורגיית ילדים היא אחד התחומים החשובים, אך גם הרגישים ביותר, בעולם הכירורגיה. מדובר בתחום העוסק בריפוי של מצבים שונים בקרב ילדים בעזרת ניתוחים, לעיתים תוך פעולות הכנה או שילוב טיפולים אחרים. אוכלוסיית היעד רחבה מאוד: החל מיעוץ טרום לידתי, טיפול בפגים ויילודים, ילדים בשנים הראשונות לחייהם ועד לבני נוער (עד גיל 18).

מזער
תקציר

כירורגיית ילדים היא אחד התחומים החשובים, אך גם הרגישים ביותר, בעולם הכירורגיה. מדובר בתחום העוסק בריפוי של מצבים שונים בקרב ילדים בעזרת ניתוחים, לעיתים תוך פעולות הכנה או שילוב טיפולים אחרים. אוכלוסיית היעד רחבה מאוד: החל מיעוץ טרום לידתי, טיפול בפגים ויילודים, ילדים בשנים הראשונות לחייהם ועד לבני נוער (עד גיל 18).

מזער

כירורגיית ילדים עשויה לסייע במצבים הבאים:

 • מומים מולדים ומחלות במערכת העיכול
 • בעיות מפשעה, כבקע מפשעתי או אשך טמיר
 • עיוותים בבית החזה (חזה סנדלרים וחזה יונה)
 • בעיות בדופן הבטן, כגון: בקע טבורי או גסטרוסכיזיס (מום מולד במסגרתו מעי היילוד יוצא מחוץ לגוף דרך חור הממוקם בסמוך לטבור) ואופאלוצלה (מום מולד בו אברי הבטן של היילוד יוצאים מחוץ לגוף דרך הטבור עצמו)
 • גידולים הנחשבים לייחודיים בקרב ילדים, כגון: טרטומה, גידול על שם ווילמס או נוירובלסטומה
 • טראומות פיזיות הנגרמות עקב נפילות, תאונות דרכים או תאונות בית.
 • השמנת יתר (בעיקר בגיל ההתבגרות)
 • מצבי חירום הדורשים ניתוחים דחופים, ביניהם חסימות מעיים, התפשלות המעיים, דלקת תוספתן ואחרים

  אצל ילדים קיים מגוון רחב של בעיות שלא קיימות באוכלוסייה המבוגרת יותר, כך שנדרשת מומחיות באוכלוסייה הרחבה הזו.

 

מהן הבדיקות שאנו מציעים?

כדי להבין עד כמה הצורך בניתוח בהול או האם ישנן אלטרנטיבות טיפוליות אחרות, חשוב לבצע מיפוי מקיף של הבעיה. הליך הבדיקה עשוי להיות מאתגר במקרה של ילדים, בין השאר מכיוון שבגילים מוקדמים הם לא יוכלו לתאר באופן מדויק את התסמינים שהם חווים. לכן ישנה חשיבות מכרעת לאופן שבו הרופא המאבחן רואה את הילד ולדיווחים של בני המשפחה על התסמינים.

 

הליך הבדיקה משתנה ממקרה למקרה, ועשוי לשלב בתוכו בדיקה גופנית, תשאול, ביצוע הדמיה (צילומי רנטגן, אולטרסאונד, MRI או CT) ובדיקות דם לפי הצורך. בכל מקרה נתון, הצוות הרפואי יחליט מהן הבדיקות המתאימות ביותר לביצוע עד לקבלת התמונה המלאה.

 

טיפולי כירורגיית ילדים – מידע כללי

השאיפה כיום בתחום הכירורגיה היא להימנע ככל האפשר מניתוחים, ועל אחת כמה וכמה במקרה של כירורגיית ילדים. אם ישנה דרך להתמודד עם בעיה מסוימת באופן שאינו פולשני, ולהימנע מתופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים, הרי שזאת תמיד תהיה האפשרות המועדפת.

 

טיפולי כירורגיית ילדים חייבים להיעשות, מטבע הדברים, במלוא המומחיות והרגישות. יש כאן צורך בהכנה של הילדים לתהליך שנראה להם מאיים ומפחיד. הצוות של הרצליה מדיקל סנטר מציע פתרונות מגוונים בהקשר הזה: החל מליווי של המשפחה על ידי הצוות, דרך מפגש של הילד עם האחות, הרופא המרדים והרופא המנתח שעשוי להפיג חלק גדול מהחששות, ועד לסרטון הדרכה שמראה שהשד ממש לא נורא כל כך.

 

למרות שאופן הביצוע של ניתוחים כירורגיים בקרב ילדים עשוי להיות דומה במהות שלו להליך המקביל הנעשה במבוגרים, עדיין יש כמה הבדלים שחייבים להביא בחשבון. עשוי להיות שוני בדרכי הפתרונות של בעיות שונות.
כך למשל יש הבדל משמעותי באופי של בקעים או שברים אצל ילדים לעומת מבוגרים, גם מבחינה אנטומית, כך שצורת הניתוח שונה.

 

הבדל מהותי אחר הוא בצורת ההרדמה, הן בכל הנוגע לכמויות התרופות (שתהיינה כמובן מותאמות לגיל ולמשקל של הילד) והן בתהליך הדרוש לפני ההרדמה ולאחר הניתוח.

 

כירורגיית ילדים בהרצליה מדוקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר מספק מענה מקיף בתחום של כירורגיית ילדים. בין הפעולות הניתוחיות הנעשות בבית החולים תוכלו למצוא:

 

 

בניתוחים הפשוטים יותר, האשפוז עשוי להיות קצר מאוד כאשר הילד והמשפחה עשויים להשתחרר כבר לאחר שעות ספורות. בניתוחים הנחשבים למורכבים, הצפי הוא לאשפוז של כמה ימים.

 

בית החולים מציע צוות מקצועי רב תחומי ומספק פתרונות בתחומים משלימים, דוגמת פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית, תזונה ודיאטה, פסיכולוגיה וכן הלאה. בהקשר הזה ניתן לציין את הנושא של תיאום שירותי רפואה, הכולל מתן מידע על אפשרויות הטיפול והמטפלים, סיוע בהסדרת התחייבויות לתשלום קופות החולים וחברות הביטוח ועוד.

 

איתכם (ועם הילדים) לכל אורך הדרך

הרצליה מדיקל סנטר הוא בעל מומחיות וניסיון רב שנים בטיפולים ובניתוחים עבור האוכלוסייה הצעירה יותר. בית החולים מספק מענה אידיאילי לילדים ולבני משפחותיהם, מכמה סיבות:

 

 • ליווי אישי וחם, החל מהאבחון הראשוני, דרך הניתוח עצמו ועד להתאוששות ולמעקבים התקופתיים
 • צוות של מנתחים, רופאים ואנשי מקצוע פרא רפואיים מדיסציפלינות שונות, תוך שילוב מומחים ממספר תחומים ככל שידרש. המשפחות יכולות לבחור את המנתח
 • שימוש בטכניקות הטיפול ובציוד המתקדם ביותר בעולם, בדגש על שיטות הנחשבות לידידותיות לילדים
 • זמינות גבוהה ולעיתים אף מיידית. המשפחות יכולות לבחור את מועד הניתוח המתאים להן ביותר
 • תנאי אירוח מיטביים, שעשויים לסייע להפוך את החווייה של הילדים לנעימה ככל שניתן