מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית (IVF) – התהליך

זוגות רבים נאלצים לעבור טיפולי פוריות, לאחר שלא הצליחו להרות בדרך הטבע. ההחלטה על טיפולים אלו מתקבלת בדרך כלל לאחר שנה רצופה של ניסיונות, אז מנסה להבין הצוות הרפואי מהן הסיבות לחוסר הפוריות. בהתאם לתוצאות, ולרוב רק לאחר ניסיונות אחרים שלא צלחו, מסכמים בני הזוג על הפריה חוץ גופית – מטיפולי הפוריות היעילים ביותר שקיימים היום.

בית החולים הרצליה מדיקל סנטר ייסד את היחידה לטיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) ב-1987. היחידה מוכרת בארץ ובעולם כחדשנית ומתקדמת, ועד היום היא אחראית ליותר מ-9,000 לידות של זוגות שהתקשו להיכנס להריון – מספר יוצא דופן, שמעניק ליחידה הכרה בינלאומית נרחבת.

ריכזנו כאן מספר נתונים חשובים על הפריה חוץ גופית, שישמשו עבורכם מדריך קצר להכרת התהליך מכל צדדיו.

מדוע יש צורך לבצע הפריה מלאכותית?

הריון בדרך הטבע נוצר כך: במהלך המחזור החודשי, משתחררת ביצית אחת בשלה (או יותר) מן השחלה ועוברת אל החצוצרה, שם היא אמורה לפגוש בתאי זרע. במקביל, מתעבה רירית הרחם כהכנה לקראת הריון. לאחר שהביצית מופרה על ידי תאי הזרע, היא עוברת אל הרחם ושם ממשיכה להתפתח לקראת ההיריון עצמו.

כאשר פותחה לראשונה שיטת ההפריה החוץ גופית, היא נועדה להתגבר על חסימה בחצוצרות – כלומר, לאפשר הריון גם אם הביצית לא מצליחה לעבור אל הרחם, או שאינה פוגשת בתאי זרע. עם הזמן, התברר כי זו שיטה יעילה לבעיות פריון נוספות, אפילו כאלו שמקורן בגבר ולא באישה.

הפריה חוץ גופית – שלבים

בשלב הראשון ניתנות לאישה תרופות הורמונליות, שמעודדות את השחלה לייצר כמות גדולה של ביציות, במטרה להשיג בהמשך כמה שיותר ביציות מופרות. עם זאת, ישנם מקומות בהם מבוצעת הפריה חוץ גופית ללא הורמונים, במהלכה נבחרת באופן ספציפי ביצית אחת בשלה.

לאחר מכן, מתבצעת שאיבת ביציות – הוצאה של כמה ביציות מהשחלה (או ביצית אחת, על פי סוג הטיפול), למבחנות מיוחדות בתנאי מעבדה. הוצאת הביציות מתבצעת לרוב כיממה וחצי לאחר מתן ההורמונים ונעשית תחת הרדמה מלאה, על ידי החדרת מחט מיוחדת אל השחלה, דרך פתח הנרתיק.

השלב הבא הוא שלב הכנת הזרע. ההכנה היא למעשה תהליך בו נבחרים רק תאי הזרע האיכותיים ביותר מתוך הדגימה הכללית שהובאה ע"י הבעל, כדי להגביר את הסיכוי לבצע הפריה חוץ גופית מוצלחת. הם נשטפים מנוזל הזרע ומשכבת הקופסית המגנה על כל תא, במטרה לשפר עוד יותר את סיכוייהם להיקלט בביצית ולהפרות אותה בהצלחה.

בתום ההכנה מועברים תאי הזרע אל מבחנה ובה ביצית אחת, אז מתחיל שלב ההפריה (ולכן שיטה זו נקראת גם הפריית מבחנה). סביב כל ביצית מונחים עשרות אלפי תאי זרע. המבחנה עצמה מוחזקת בתנאים המדמים ככל האפשר את הסביבה הטבעית של הביצית, בתוך גוף האישה. רק בתנאים אלו תוכל להתרחש ההפריה בצורה תקינה. בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר ניתן לבצע את השלב הזה בשיטת המיקרומניפולציה (ICSI) , המתאימה למקרים בהם הגבר סובל מבעיות פריון. בשיטה זו, מוזרק זרע שעבר השבחה ישירות אל הביצית שבמבחנה ומגביר את סיכויי ההפריה.

החזרת הביציות המופרות אל גוף האישה

לאחר שהפריית הביציות עברה בהצלחה, מגיע השלב האחרון – החדרת הביציות המפרות בחזרה לגוף האישה. הן מוחדרות ישירות אל הרחם, כדי 'לעקוף' בעיות פיזיולוגיות בשאר חלקי מערכת הרבייה הנשית, ושם ממשיך להתפתח העובר, כדרך הטבע.

בשלב זה, מחליטים בני הזוג והרופאים המטפלים, עפ"י הנחיות משרד הבריאות, כמה מהביציות המופרות יוחזרו אל הרחם, כלומר: כמה עוברים יתפתחו בו במקביל. ההחלטה על מספר הביציות תלוי בכמה פרמטרים: גיל האישה, נתוניה הפיזיים ורצונם של בני הזוג.

מאחר ולרוב, חלק מהביציות לא יקלטו ברחם, מוחדרות אליו (בהליך לא פולשני שאינו דורש הרדמה) 1-3 ביציות. חשוב לציין כאן כי החדרת כמות גדולה מידי של ביציות מופרות לרחם יביא להריון מרובה עוברים, שמוגדר כהריון בסיכון. רופאים רבים מבצעים במצב כזה דילול הריון, שעלול לפגוע בקליטת ההיריון כולו.

מעקב והגברת הסיכוי להריון

במהלך שבעת השבועות הראשונים תקבל האישה טיפול הורמונאלי, שיסייע להתפתחות תקינה של ההיריון. בין היתר, היא תקבל מנה מוגדלת של פרוגסטרון, אשר אחראי על תנאים פיזיולוגיים מתאימים של רירית הרחם.

בתקופה הזו, מומלץ לשתות כמויות רבות של מים (2-3 ליטרים ביום) ולהימנע מפעילות מאומצת, כדי לא לפגוע בתהליך התפתחות העובר. עם זאת, ולמרות הדעה הרווחת, לא נמצא עד היום כל קשר בין מנוחה מוחלטת לבין סיכויי ההצלחה של הפריה חוץ גופית.

הקפאת עוברים

טיפולי הפריה חוץ גופית מביאים, ברוב המקרים, ליצירת כמות גדולה מאוד של עוברים (ביציות מופרות בשלבים מתקדמים). בשלב זה יכולים בני הזוג לבצע הקפאת עוברים, כדי לחסוך מהם הפריה חוץ גופית נוספת בהמשך. בפעם הבאה שירצו להיכנס להריון, כל מה שיצטרכו לעשות הוא 'להפשיר' עוברים ולהחדירו ישירות לרחם.

בית החולים הרצליה מדיקל סנטר מאפשר לכם לבצע הקפאת עוברים ביציות, ולקבל תרומה של זרע וביצית במקרה הצורך. הניסיון הרב שרכשו אנשי הצוות בטיפולי הפריה חוץ גופית, הייעוץ המקיף והליווי הצמוד, יעמדו לרשותכם בכל שלבי האשפוז והטיפול.

בהרצליה מדיקל סנטר מבצעים טיפולי הפריה ע"י בכירי הרופאים בישראל, בסיוע צוות קשוב ורגיש, ובאמצעות טכנולוגיות חדשניות.

מעבדת הפריה חוץ גופית