מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס

התסמינים של אנדומטריוזיס

10%-15% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס.תסמיני המחלה כוללים: כאבי מחזור קשים, כאבי אגן סביב תקופת הוסת או באופן כרוני, כאבי ביוץ, כאבים בזמן קיום יחסי מין, בעיות פוריות, הפרעות בדרכי העיכול והשתן ועוד. אם את סובלת מאחד (או יותר) מהתסמינים, מומלץ לגשת לבדיקה אצל גינקולוג מומחה. חשוב שתדעי כי אבחון וטיפול נכונים מקלים באופן משמעותי ומשפרים את איכות החיים.

אנדומטריוזיס הינה מחלה גינקולוגית נפוצה יחסית. בעולם מאובחנות כ-300 מיליון נשים הסובלות מהמחלה ובישראל המספרים נעים סביב 125-150 אלף נשים, ובכל שנה מאובחנות אלפי נשים נוספות בגילאי הפוריות.

מה זה אנדרומטריוזיס

מדובר במחלה כרונית, הנגרמת מתהליך דלקתי שמתחיל בהימצאותם של תאי רירית רחם (אנדומטריום-ומכאן שם המחלה) באזורים שונים של הגוף מחוץ לרחם. האיברים השכיחים ביותר "לנדידת" תאי רירית הרחם הם: אברי האגן, כולל – קרום הצפק ,שחלות, רחם, חצוצרות, המעי הגס, תוספתן, צוואר הרחם, שלפוחית השתן והרקטום. לעיתים נדירות ניתן למצוא תאי רירית רחם גם באזורים רחוקים כגון הריאות ואפילו המוח.

למה זה כל כך בעייתי?

גם כאשר תאי רירית הרחם מגיעים לאזורים מחוץ לרחם, הם ממשיכים להגיב לשינויים הורמונאליים בגוף האישה סביב המחזור החודשי. כשתאים אלה מתפקדים באופן רגיל, הם אלה שאחראים על קליטת העובר במצב של הריון ובמידה ואין הריון הן נשטפים החוצה במהלך המחזור. אצל נשים עם אנדומטריוזיס ניתן למצוא תאים דומים לתאי האנדומטריום רק שהם נמצאים במיקום לא טבעי, כמו: חלל הבטן ובאגן. התאים, אשר מושפעים מהורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון, מפרישים חומרים הגורמים לתהליך דלקתי במקום הימצאם, (שמגיע לשיאו במהלך הוסת או במהלך הביוץ), לציסטות או הידבקויות. כתוצאה, את עלולה לחוש מגוון רב של סימפטומים.

הסימפטומים האופיניים לאנדרומטריוזיס

דימום חריג: הפרשות נרתיקיות חומות, דימום וסתי כבד, דימום בלתי סדיר.

תסמיני מערכת העיכול: שלשול, עצירות, שלשולים ועצירות לסירוגין, נפיחות בבטן, תחושת לחץ בפי הטבעת, בחילות, דימום רקטלי במחזור.

שלפוחית השתן: תכיפות במתן שתן, כאב בבטן התחתונה במהלך התרוקנות, תסמינים הדומים לדלקת שתן ללא הימצאות חיידקים בתרבית.

הפרעות בפוריות: קושי להרות לאחר הפסקה של שנה באמצעי המניעה, כשכל יתר הסיבות האפשריות לאי פוריות נבדקו ונשללו.

תופעות אחרות: כאבים ודקירות ברגליים, עייפות כרונית, הפרעות נפשיות כגון חרדה ודיכאון.

כאבים: כאבי וסת חזקים, כאבים בקיום יחסי מין, כאב במתן שתן, כאב בהפרשת צואה, כאבים כרוניים באגן, כאב בגב התחתון או בחלל הבטן (עליונה או תחתונה).

טפלי בעצמך מוקדם ככל האפשר

​אם את סובלת מאנדומטריוזיס, בוודאי תזדהי עם נשים רבות המדווחת על סבל רב ופגיעה קשה באיכות החיים. חשוב לאבחן את המחלה בשלב מוקדם ככל הניתן ראשית כדי למנוע מעצמך סבל מיותר ושנית לצמצם למינימום את הפגיעה האפשרית בפוריותך כתוצאה מהמחלה.

החדשות הטובות הן שישנם טיפולים רבים שמקלים על התסמינים או עוזרים למחלה להישאר "רדומה". בשילוב של אורח חיים נכון יחד עם הטיפול המתאים, ניתן לחיות עם אנדומטריוזיס חיים רגילים ומלאים. החדשות הפחות טובות הן שעדיין לא נמצא הגורם להיווצרות המחלה ואין כיום טיפול שמאפשר ריפוי מלא ממנה.

כיצד נראה אנדומטריוזיס אופייני?

ניתן לראות אותו במספר צורות. השכיחות שבהן:

  • נגעים שחורים-חומים נקודתיים
  • נגעים בצורת שלפוחיות
  • נגעים דמויי צלקת שטחית בצבע לבן
  • נגעים עמוקים – נגעים דמויי צלקת מעובה ונוקשה שחודרים לעומק 5 מ"מ או יותר לתוך איברים אחרים
  • ציסטות שחלתיות

כיצד מאבחנים אנדרומטריוזיס?

אבחון המחלה יכול להיות מקרי, לאחר שהתגלו בניתוח שבוצע מסיבה אחרת נגעים רלוונטיים, במסגרת בירור אי-פוריות או בשל תלונות האישה על אחד או יותר מהסימפטומים, כפי שמתוארים לעי"ל. במקרה זה, החשד לאנדומטריוזיס יעלה בשיחה עם הרופא, בבדיקה גינקולוגית ובבדיקות דימות שונות, כולל אולטראסאונד, CTMRI ועוד.

הכלי היחיד לאבחון אנדומטריוזיס הוא לפרוסקופיה שהוא גם הכלי הטיפולי המיטבי במצבים רבים (נרחיב בהמשך). לפרוסקופיה הינה פעולה ניתוחית המתבצעת על ידי ניקוב פתחים קטנים בדופן הבטן וביצוע הניתוח דרכם באמצעות ציוד אופטי טלסקופי. לפרוסקופיה מאפשרת אבחנה מדויקת על ידי הסתכלות ישירה בחלל הבטן והאגן וכן באמצעות ביופסיות מנגעים חשודים.

הטיפול באנדרומטריוזיס

אם אובחנת כחולה באנדרומטריוזיס, חשוב שתדעי שקיימות שתי דרכים מרכזיות לטיפול:

הטיפול התרופתי

הטיפול התרופתי פועל לדיכוי המערכת ההורמונלית, שהיא כאמור גורם הגירוי המרכזי של פעילות רקמת האנדומטריוזיס. הוא מוכר כיעל לטיפול בכאבים והקלה בתסמינים, אך אין בו כדי לרפא את המחלה. הטיפול התרופתי אפקטיבי כל עוד תמשיכי בטיפול, אך עם הפסקתו יחזרו בד"כ התסמינים.

הטיפול הניתוחי

מכלל האופציות הניתוחיות, ניתוח לפרוסקופי, שהינו ניתוח רחב היקף ללא פתיחת בטן, מהווה דרך אפקטיבית ומועדפת לטיפול באנדומטריוזיס. הפרוצדורה מאפשרת סקירה אופטימלית של אגן ובטן עליונה . במהלכה ניתן להפריד הידבקויות, לוודא את תקינות החצוצרות ולהסיר נגעים וציסטות שחלתיות. במקרים של מעורבות  דרכי העיכול והשתן ניתן לבצע כריתה חלקית של שלפוחית השתן, השופכן או חלק מהמעי במהלך אותו ניתוח.

למה ניתוח לפרוסקופי?

ללפרוסקופיה יתרונות רבים לעומת ניתוח בטן פתוח המצריך חתך גדול יותר בדופן הבטן.  בלפרוסקופיה ניתן לראות בצורה מיטבית את איברי הבטן. על ידי כך ניתן לזהות ביתר דיוק ולהסיר בזהירות מרבית את נגעי האנדומטריוזיס. בד"כ משך הניתוח הוא קצר יותר, יש פחות סיכון לדימומים ודימום, משך האשפוז קצר יותר, ההחלמה מהירה יותר ומלווה בפחות כאבים ויש פחות סיכוי להידבקויות תוך ביטניות לאחר הניתוח.

שימי לב: חשוב שתבצעי תאום ציפיות עם המנתח שלך טרם הניתוח לגבי הפעולות שאת עומדת לעבור.

תופעות לוואי וסיבוכים

יחסית לעובדה שמדובר בניתוח מורכב, תופעות לוואי כמו בחילות וכאבים בכתפיים מופיעות במיעוט המקרים. סיבוכים חמורים מניתוח זה הם נדירים.

מתנתחים רק אצל מומחים

כל ניתוח דורש איש מקצוע מיומן. בשל המורכבות הניתוח, הקושי בזיהוי הנגעים ומעורבות איברים רגישים מומלץ לבצע ניתוח זה אך ורק אצל גנקולוג מומחה בעל ניסיון ספציפי גדול בטיפול באנדומטריוזיס, שמכיר את האופציות הטיפוליות ויתאים לך את הטיפול המדויק והנכון לך בהתאם למצבך הרפואי.

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00