Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
היסטרוסקופיה
היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה

ישנם שני סוגי היסטרוסקופיות, (תרגום מלטינית: היסטר = רחם, סקופיה = התבוננות): היסטרוסקופיה אבחנתית, והיסטרוסקופיה ניתוחית. בנוסף, ישנה שיטה חדשנית המשלבת בין שני סוגי ההיסטרוסקופיה ונקראת היסטרוסקופיה See&Treat (או בעברית "ראה וטפל").

מהי היסטרוסקופיה אבחנתית?

היסטרוסקופיה אבחנתית הנה פעולה פשוטה וקצרה, המשמשת את הגינקולוג כאמצעי אבחון חיוני לבחינת חלל הרחם, באמצעות צילומו בסיב אופטי. זהו השלב ראשון בתהליך הבירור והטיפול, שלאחריו תופנה המטופלת, במידת הצורך, לביצוע הפעולה.

היסטרוסקופיה

באילו מקרים מבוצעת היסטרוסקופיה אבחנתית?

לרוב היסטרוסקופיה אבחנתית מבוצעת לשם בירור הגורם לדימום רחמי חריג : מיומה, פוליפ, אטרופיה של רירית הרחם (רירית רחם לא סדירה) סרטן רירית הרחם, הידבקויות תוך רחמיות ועוד. היסטרוסקופיה אבחנתית נעשית גם לבירור סיבות לאי פריון, בירור הגורם להפלות חוזרות. בירור, שלילה, או אימות ממצאים חשודים שנראו בבדיקת אולטרה סאונד. חשד למום רחמי, או מבנה חריג של חלל הרחם (רחם דו קרני, מחיצה בחלל הרחם) ועוד.

כיצד מבוצעת ההיסטרוסקופיה האבחנתית?

בבדיקה, שנמשכת כדקה, מחדיר הרופא סיב אופטי דקיק לתוך חלל הרחם. המטופלת והרופא צופים במסך ורואים את הנעשה בחלל הרחם. רוב הנשים חשות לחץ קל בבטן התחתונה בזמן הפעולה, מיעוטן לא תרגשנה אי נוחות כלל, או שתחושנה כאב הדומה לכאב מחזור.

בתום הבדיקה האשה מקבלת מהרופא הסבר מפורט על משמעות הממצאים והמלצות לטיפול, במידת הצורך.

מהי היסטרוסקופיה ניתוחית ואיך היא מתבצעת?

היסטרוסקופיה ניתוחית היא פעולה שמטרתה לטפל בממצאים שבתוך חלל הרחם, כמו פוליפ, מיומה, מחיצה, הדבקויות וכדומה. גם כאן הרופא נעזר בסיב אופטי במהלך כל הפעולה וצופה בחלל הרחם בזמן אמת.

הפעולה מתבצעת בהרדמה כללית בחדר ניתוח על ידי רופא נשים. בשונה מהיסטרוסקופיה אבחנתית, במהלך ההיסטרוסקופיה הניתוחית הרופא מרחיב את צוואר הרחם בכדי לטפל בממצאים שבחלל הרחם. בכדי למנוע מהאישה לחוש כאב במהלך הפעולה, הפעולה מבוצעת בהרדמה כללית, לאחריה המטופלת נשארת להשגחה רפואית ולהתאוששות בת מספר שעות.

מה זה היסטרוסקופיה "ראה וטפל"? (See&Treat)

היסטרוסקופיה חדשנית זו היא למעשה שילוב בין היסטרוסקופיה אבחנתית ובין היסטרוסקופיה ניתוחית.

פעולה זו של ראה וטפל " See & Treat" מתחילה כמו היסטרוסקופיה אבחנתית רגילה במרפאה וללא צורך בהרדמה. שילוב בין מיומנות הרופא וציוד טכנולוגי מתקדם מאפשרים מיד לאחר שלב האבחון בהיסטרוסקופיה, לבצע היסטרוסקופיה טיפולית לפתרון הבעיה הרפואית שנמצאת בהיסטרוסקופיה האבחנתית, וזאת ללא צורך בהרדמה כללית או הכנות מיוחדות. גישה זו חוסכת ניתוחי רחם מיותרים, הכרוכים בהרדמה ובאשפוז, ומונעת מהאישה כאב וסבל מיותרים.

כיצד מתבצעת היסטרוסקופיה טיפולית See&Treat?

היסטרוסקופיה טיפולית נעשית בדיוק כפי שמתבצעת היסטרוסקופיה אבחנתית במרפאה, הרופא מחדיר סיב אופטי דקיק לתוך חלל הרחם, המטופלת והרופא צופים במסך ורואים את הנעשה בחלל הרחם. באמצעות טכנולוגיה ייחודית זו יכול הרופא להסיר נגעים מחלל הרחם במרפאתו ולא בחדר ניתוח. בכל שלב הרופא יסביר לך את הפעולות שהוא מבצע. לצדך תעמוד אחות מקצועית שתסייע לך ולרופא לעבור את הפעולה בצורה המוצלחת והנוחה ביותר.

בעבר, נשים שסבלו מבעיות מבניות ברחם כמו פוליפ, הידבקויות, מחיצה תוך רחמית, או שרירן קטן נאלצו לעבור ניתוח בהרדמה כללית לטיפול בבעיה. ואילו היום, אשה שסובלת מבעיות אלו יכולה לזכות באבחון ובטיפול ללא צורך בהרדמה בשיטת See & Treat.

מה ארגיש בהיסטרוסקופיה See&Treat?

ההרגשה דומה מאד לזו של היסטרוסקופיה אבחנתית. חלק מהנשים לא מרגישות כלום, מרביתן מרגישות לחץ בבטן התחתונה ומיעוט הנשים מרגישות כאב הדומה לכאב מחזור. במידה והממצא ברחם הוא גדול באופן יחסי הפעולה עלולה להימשך מספר דקות ולכן גם ההרגשה בזמן הפעולה תהיה למשך זמן זה.

מכיוון שהפעולה מבוצעת כשאת ערה, במידה ותחושי אי נוחות תוכלי בכל שלב לבקש לעצור או להפסיקה לחלוטין אך, מקרים אלו נדירים יחסית.

מהם יתרונותיה של See&Treat?

  • טיפול ופתרון הבעיה הרפואית תוך זמן קצר, במרפאה, בלי ניתוח, הרדמה כללית או אשפוז:
    הרופא מסיר את הממצאים מהרחם ללא הכנות מיוחדות ומיד לאחר הטיפול תחזרי במהירות לשגרה. היתרון המשמעותי ביותר למטופלת הוא בכך שאין צורך לעבור את הפעולה בהרדמה כללית ובחדר ניתוח, ועדיין מתאפשרת השגת התוצאה הרצויה, פעולה בחדר ניתוח נעשית בהרדמה כללית ותוך הרחבת צוואר הרחם, הרי שכאן אין צורך בכך.
  • חסכון בזמן: הטיפול מתבצע בזמן קצר במרפאה, מיד לאחר הבדיקה והמטופלת משוחררת אחריהם לביתה. המטופלת לא נאלצת לבזבז זמן ולחוות מתח וחשש הכרוכים בניתוח, על כל שלביו: הכנה, צום, אשפוז בבית חולים, הרדמה, והתאוששות.
  • חסכון בבדיקות מכינות: מכיוון שכל פעולה המבוצעת בחדר ניתוח דורשת הכנה מתאימה, הרי שבאבחון ובטיפול בגישת See&Treat המבוצעת במרפאה אין צורך בבדיקות מקדימות כמו בדיקות דם, צילום חזה, אק"ג ובדיקות נוספות הדרושות לאישור ההרדמה הכללית לפני הניתוח.
  • הימנעות מהרחבת צוואר הרחם: בהיסטרוסקופיה ניתוחית המבוצעת בחדר ניתוח בהרדמה כללית מורחב צוואר הרחם על מנת להחדיר את ההיסטרוסקופ הניתוחי לתוך חלל הרחם. אם הרחבת צוואר הרחם הייתה מתבצעת כשהאישה ערה – האישה היתה חשה בכאב עז, כדי להימנע מכאב זה נעשית היסטרוסקופיה ניתוחית בחדר ניתוח בהרדמה כללית, וכך בזמן הניתוח המטופלת לא חשה כאב אך לרוב הכאב ימשיך להיות מורגש במשך מספר שעות לאחר הפעולה ויחייב התאוששות של מספר שעות. למרות שהיסטרוסקופיה ניתוחית מבוצעת בישראל אלפי פעמים בשנה, היא אינה חפה מסיבוכים כגון: דימומים, פגיעה בפריון וכאב רב יותר במהלך ההתאוששות מהניתוח.
  • חסכון בהמתנה: המתנה לניתוח אורכת לרוב כמספר שבועות או חודשים . אבחון וטיפול מיידי חוסכים מהאישה מתח וסבל שמקורם בבעיה רפואית לא מטופלת.
  • שביעות רצון: נשים רבות שאובחנו וטופלו בגישת See & Treat העידו במחקרים רבים שהפעולה הייתה מהירה, מעניינת וכרוכה באי-נעימות וכאב פחותים, מאשר נשים שטופלו בחדר ניתוח. ככלל נשים שטופלו במרפאה הביעו שביעות רצון גבוהה יותר מנשים שטופלו בניתוח.

האם יכולים להיווצר סיבוכים?

כמו בכל פעולה פולשנית, גם בהיסטרוסקופיה עשויים להיות סיבוכים. כיום, בעקבות הטכנולוגיות החדשות והניסיון הרב שנצבר לאורך השנים בביצוע פעולות אלו, שיעור הסיבוכים הוא נמוך ועומד על פחות מ 1%.

הסיבוכים האפשריים הם זיהום, דימום קל כתוצאה מהרחבת צוואר הרחם, ספיגה של נוזלים בכמות עודפת ובמקרים נדירים – חור ברחם (פרפורציה). כל הסיבוכים הללו ניתנים לטיפול מיידי ולרוב לא מחייבים פעולות נוספות או אשפוז.

בגישת ה See & Treat הסיכוי לסיבוכים נמוך יותר משום שלא מתבצעת הרחבת צוואר הרחם. בנוסף גם הסיכוי לחירור הרחם נמוך מאוד, זאת תודות לכך שהמטופלת ערה במהלך הפעולה ואם הרופא יתקרב וייגע בדופן הרחם מעבר למגע שטחי היא תחוש מיד ותשתף את הרופא.

היסטרוסקופיה בבי"ח הרצליה מדיקל סנטר

בית החולים הרצליה מדיקל סנטר רכש ציוד חדשני ומתקדם שמאפשר לבצע – ללא צורך בהרדמה וללא כניסה לחדר ניתוח – פעולות, שעד לא מזמן היו מתבצעות אך ורק בחדר ניתוח בהרדמה מלאה עם הרחבת צוואר הרחם, כגון: הוצאת התקנים תוך רחמיים שאבדו, סגירת חצוצרות לצמיתות, פתיחת הידבקויות ומחיצה רחמית והוצאת פוליפים ושאריות הריון קטנים, לפעולות שניתן לבצע בקלות ובזמינות מירבית במרפאת הרופא המטפל.

אחד המקרים המרגשים שזכורים לי היה עם אישה שסבלה מאי–פוריות ראשונית למעלה מעשר שנים ועברה למעלה מעשרים מחזורי הפריה חוץ-גופית ללא הצלחה. האישה סבלה מהצטברות של נוזלים בחצוצרות, שהיוו מחסום לקליטת העוברים. במצב זה מתבצע בדרך-כלל ניתוח לפרוסקופי לניתוק או כריתת החצוצרות.

המטופלת הייתה אחרי חמישה ניתוחי פתיחת בטן קשים בשל מחלת מעי דלקתית, ולא ניתן היה לבצע ניתוח בטני נוסף מחשש לפגיעה במעי. ביצעתי טיפול באמצעות היסטרוסקופיה בו החדרתי משתלים זעירים לפיות החצוצרות, ולאחר איטומן המטופלת הרתה במחזור ההפריה החוץ רחמי, שלאחר מכן, וילדה תינוקת בריאה במועד. זה היה רגע של אושר גדול לכולם.

שילוב בין מיומנות הרופא וציוד טכנולוגי מתקדם מאפשרים מיד לאחר שלב האבחון בהיסטרוסקופיה, לבצע היסטרוסקופיה טיפולית לפתרון הבעיה הרפואית שנמצאת בהיסטרוסקופיה האבחנתית, וזאת ללא צורך בהרדמה כללית או הכנות מיוחדות. גישה זו חוסכת ניתוחי רחם מיותרים, הכרוכים בהרדמה ובאשפוז, ומונעת מהאישה כאב וסבל מיותרים.

המאמר נכתב ע"י ד"ר כהן אילון שלומי, מנתח בכיר במחלקת נשים, מרכז רפואי שיבא, ויועץ ומנתח בהרצליה מדיקל סנטר.

למידע נוסף וייעוץ, ניתן למלא פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אלייך בהקדם.