>
הקפאת עוברים
הקפאת עוברים

הקפאת עוברים

מאגר הביציות בגופה של כל אישה נקבעה עם לידתה ומאותו רגע הוא הולך ומידלדל. לכן, יכולתה להרות מוגבלת וכך גם מספר השנים בהן תהיה בשיא פוריותה. הרפואה המודרנית מנסה עד היום למצוא פיתרון למצב הזה ו'להאריך' את תקופת הפוריות של כל אישה. אחת השיטות המומלצות היום היא הקפאת עוברים.

 

היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, שצברה לעצמה עם השנים מוניטין עולמי, היא מהמשוכללות ביותר בארץ. המכשור המשוכלל מאפשר לכל אדם לבצע הקפאה של עוברים על פי בקשתו, לצד ייעוץ וטיפול מקצועי מטעם מיטב הרופאים המומחים לבעיות פוריות. עוד לפני ביצוע הקפאה כזו, חשוב להבין את מהות התהליך ואת כל שלביו לפרטי פרטים. כאן תוכלו להבין לעומק מה דרוש מכם וכיצד בדיוק התהליך נעשה.

מהי בעצם הקפאת עוברים?

בתהליך הקפאת עובר, נעשה שימוש בביצית מופרית שגדלה בתנאי מעבדה במשך כמה ימים ולמעשה כבר החלה להתפתח לכדי עובר בשלביו הראשוניים. העובר המזערי מועבר למיכלים מיוחדים ובהם חנקן נוזלי בטמפרטורה נמוכה מאוד – כדי לשמר אותו למשך זמן רב במצב ההתפתחותי אליו הגיע.

העוברים המוקפאים מאוחסנים בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות ואף נמוך מזה, ולמעשה כמעט ולא משתנים בזמן ההקפאה. בשלב כלשהו, לבקשת הזוג שביצע את ההקפאה, אחד העוברים (או יותר) 'מופשר' ומוחדר אל הרחם, כדי ששם ימשיך להתפתח, עד לכדי יצירת הריון תקין ולידה רגילה וטבעית בתום התהליך.

בעבר, טכניקה זו לקתה בחסר והייתה מעט בעייתית, אך היום ישנם מקרים בהם מתבצעת הפשרת עוברים גם לאחר יותר מעשר שנים, מבלי לפגוע בסיכויי ההריון או בבריאות העובר. הקפאת עוברים נחשבת כיום לצעד בעל סיכויי הצלחה גבוהים מאוד.

המטרות שלשמן מתבצעת הקפאת עוברים

הרעיון של הקפאה ושימור עוברים הפך להיות אקטואלי וישים ככל שטיפולי ההפריה החוץ גופית הפכו לשכיחים יותר. מדוע? במסגרת הפריה כזו, מופרות בדרך כלל כמה וכמה ביציות בתנאי מעבדה. למרות זאת, חלקן לא מוחזר אל הרחם ולמעשה נותר בידי הצוות הרפואי.

כדי להימנע מ'בזבוז עוברים', אך בעיקר כדי להקל על הזוג הסובל מבעיות בפיריון, מוצעת לו האפשרות להקפיא עוברים. כך, אם ירצו בעתיד להיכנס שוב להריון, הם לא יצטרכו לעבור שוב את כל טיפולי הפוריות, אלא פשוט להחדיר את אחד העוברים המוקפאים אל הרחם ולהתחיל שוב בהריון. למידע נוסף על טיפולי פוריות

בשל העלייה הדרמטית בסיכויי ההצלחה, נעשית היום הקפאת עוברים גם למטרות שימור פוריות האישה, כלומר – למקרים בהם האישה חוששת שתתקשה ללדת בעתיד. כך, נשים שעומדות לעבור טיפולים כימותרפיים שפוגעים קשות בפוריות או נשים מבוגרות שטרם הביאו ילד לעולם, יכולות 'להאריך' את תקופת פריונן בצורה משמעותית.

השרשת עוברים וסיכויי קליטת ההריון

אישה שהחליטה להיכנס להריון באמצעות הקפאת עוברים, חייבת להתייעץ קודם כל עם רופא מומחה. נתוניה הפיזיים וההיסטוריה הרפואית שלה ישפיעו על קליטת ההריון ועל השלב הקרוי השרשת עוברים – מה שמוביל ליצירת השליה ולהתפתחותו של הריון תקין.

על פי מקרים ונתונים שנאספו עד היום, הסיכוי להשרשת העובר – בין אם מדובר בהריון רגיל או בהפריה חוץ גופית – תלוי מאוד בגילה של האישה. גם הימצאות ציסטות או פוליפים וקיומם של פגמים גנטיים עלולים להשפיע על כך. לכן, לפני החזרת עוברים לרחם מהקפאה יזומה יש להיבדק על ידי רופא מומחה, שיגדיר את הסיכויים להריון תקין.

הקפאת ביציות

בשנים האחרונות מוצעת לנשים אפשרות נוספת לשימור פוריותן, מלבד הקפאה של עוברים: הקפאת ביציות. במקרה זה, האישה למעשה 'שומרת בצד' ביציות תקינות בהן תוכל להשתמש גם לאחר שהמאגר שנמצא בגופה ידלדל ויתרוקן לגמרי. חשוב לציין כאן כי שיטה זו סובלת עדיין מסיכויי הצלחה נמוכים יותר מאשר הקפאת העוברים, אך יכולה לשמש כאמצעי נלווה לשימור הפוריות. גם כאן, חשוב להתייעץ עם מומחים כדי לדעת האם מומלץ לבצע מהלך כזה.

הקפאה באמצעים המתקדמים ביותר

בית החולים הרצליה מדיקל סנטר מעמיד לרשותכם תנאי אירוח מעולים, אשפוז בחדר פרטי וצוות רפואי של מומחים בעלי שם עולמי בתחומי הגניקולוגיה וטיפולי הפוריות. היחידה להפריה חוץ גופית מבצעת כבר שנים הקפאת עוברים מקצועית בעזרת מכשור מתקדם ואמין, ממנו גם אתם תוכלו ליהנות, בדרך להרחבת המשפחה.

בהרצליה מדיקל סנטר מבצעים טיפולי הפריה ע"י בכירי הרופאים בישראל, בסיוע צוות קשוב ורגיש, ובאמצעות טכנולוגיות חדשניות.

למידע נוסף וייעוץ, ניתן למלא פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אלייך בהקדם.