>
ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר
ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר

ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר

על השמנת יתר וניתוחים בריאטריים

השמנת יתר היא, כידוע, אחת מהמגפות הקשות של העידן המודרני. התופעה הזו נתפסת כבר מזמן כמחלה ולא רק כתוצאה של אורח חיים בעייתי. בריאטריה, שהיא תחום ברפואה המטפל בבעיות השמנה, מציעה מספר ניתוחים בריאטריים שיש בהם כדי לשים סוף למחלה.

ניתוחים בריאטריים אינם נחשבים לפשוטים, אך תוצאותיהם מדהימות. ניתוח פרטי במחלקה הכירורגית של הרצליה מדיקל סנטר יבטיח עבודה מקצועית ואחראית, שתיאבק בהצלחה במשקל החריג ותאפשר לך, לאחר תהליך מוקפד ומפוקח, לקיים חיים נורמליים.

אילו אפשרויות עומדות בפני המטופל? מה הם הניתוחים שניתן לעבור במסגרת זו וכיצד בדיוק הם נעשים? כאן תוכל לקבל את כל התשובות.

השמנת יתר: מצבים המצריכים ניתוח בריאטרי

עודף משקל והשמנה חריגה נקבעים בעיקר על פי מדד BMI – Body Mass Index – שמחושב בעזרת נוסחה פשוטה: משקל האדם חלקי גובהו בריבוע (במטרים)

(לחצו כאן למעבר למחשבון BMI)

עם זאת, אדם יוגדר כסובל מהשמנה חריגה גם לפי אחוז רקמות השומן בגופו ובהתאם לטבלה בינלאומית הקובעת את המשקל המומלץ.

מתי יש לעבור ניתוח הנאבק בהשמנת יתר? מומחי בריאטריה קובעים כי השמנת יתר חריגה משמעה מדד BMI אישי של 40 ומעלה, מצב שמצריך ניתוח דחוף. אגב, ישנם אנשים שמגיעים גם למדד BMI של 60, וזהו כבר מקרה קיצוני שעלול להביא למוות בכל רגע נתון.

גם לאנשים בעלי מדד BMI של 35 ופחות מומלץ לעובר ניתוח בריאטרי, אם הם סובלים ממחלות נוספות כמו יתר לחץ דם, סוכרת, כולסטרול ברמה חריגה ועוד. במצב כזה, ניצבים בפני המטופל ארבעה סוגי ניתוחים, כשהפרוצדורה המתאימה תיבחר לאחר התייעצות אישית בין המטופל לרופא המנתח.

בדיקת BMI לפני ניתוחים בריאטריים

מה הסוד של ניתוחים בריאטריים?

הקיבה הממוצעת יכולה להכיל עד קילו וחצי של מזון, אך אצל כבדי המשקל הנפח יהיה גדול עוד יותר. ניתוחים בריאטריים מצרים או מקטינים פיזית את הקיבה, ובכך מביאים להרזיה כמעט מיידית אצל אנשים שמנים מאוד, בין היתר בשל ירידה בייצור הורמון 'גרילין', שגורם לתחושת רעב מוגברת.

הניתוחים נעשים על ידי הצרת הקיבה, כריתת חלק ממנה או מעקף שלה. היתרון הגדול של רוב הניתוחים הללו הוא בכך שהאדם אינו יכול עוד לשלוט בכמות המזון שיכניס לפיו. הצרה או הקטנה של הקיבה מביאים לצורך פיזי ממשי בהפחתת כמות המזון הנצרך.

ניתוחי בריאטריה: כל הסוגים

כפי שציינו, ישנם ארבעה ניתוחי בריאטריה המבוצעים בחדרי ניתוח ברחבי העולם.

ניתוח קיצור קיבה (הטבעת)

ידוע בקרב האוכלוסייה כניתוח לקיצור קיבה אך הוא כולל, למעשה, את הפעולה הכירורגית הפשוטה ביותר מבין כל הניתוחים בתחום זה. במהלך הניתוח מותקנת מעין טבעת שיוצרת כיס צר בחלקה העליון של הקיבה. בדרך זו, רוב האוכל המוצק וה'כבד' לא יכול להגיע אל הקיבה עצמה והתוצאה – צריכת כמויות קטנות יותר של אוכל.

ניתוח כריתת שרוול הקיבה

כשמו כן הוא, הופך את הקיבה לאיבר צר וארוך דמוי שרוול. למעשה, בניתוח זה מוסַרים 85% מהקיבה והנפח שלה קטן משמעותית. הקיבה צרה מלהכיל את כל האוכל שהייתה מכילה בעבר, אך בנוסף לזה גם נפגע הייצור של הורמון הגרילין ותחושת הרעב התמידית נפסקת.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה – הניתוח הנפוץ ביותר בארצות הברית בתחום הבריאטריה. כאן נותר 'כיס קיבה' קטן, בנפח של כ-30 סמ"ק המוביל ישירות אל המעי הדק ועוקף את התריסריון ואת הקיבה המקורית. האחרונה נותרת למעשה ללא שימוש בגוף ויכולת ההאבסה של אותו אדם נעלמת לעד.

ניתוח מיני מעקף קיבה – משלב שני אלמנטים יחד: הקטנת נפח הקיבה המגבילה משמעותית את כמות המזון שניתן לצרוך, ובמקביל הגבלת הספיגה המושגת ע"י מעקף גדול יותר של הקיבה אל חלק מתקדם במעי הדק.
בשונה מניתוח מעקף קיבה רגיל, הניתוח כולל השקה אחת בלבד, כך שהסיכון לסיבוכים ניתוחיים בנקודת ההשקה קטן יותר ומשך הניתוח קצר יותר.

ניתוח הטיה ביליו-פנקריאטי עם שחלוף התריסריון

הניתוח המסובך ביותר, ולא רק בגלל שמו. ניתוח זה כולל למעשה שני ניתוחי בריאטריה – כריתת שרוול ולאחריה שחלוף תריסריון, שמביא למעקף של התריסריון ומחצית מהמעי הגס. בניתוח זה הקיבה נותרת גדולה יחסית, 100 סמ"ק, כשמעקף התריסריון גורם לספיגה מועטת של המזון בגוף ובהתאם – לירידה גדולה ומשמעותית במשקל.

לכל ניתוח בריאטריה היתרונות והחסרונות שלו, שעלולים להתבטא אחרת בהתאם לנתוני המטופל. לאחר הניתוח, יש להקפיד על ליווי רפואי, מעקב מקצועי וייעוץ תזונתי בלתי פוסקים, משום שהם קריטיים להחלמה מהירה. אנשי הרצליה מדיקל סנטר ילוו אותך ויעניקו לך הדרכה צמודה בעניינים אלו, כדי להבטיח שההליך יסתיים בהצלחה.

פעולות לטיפול בהשמנת יתר ללא ניתוח

שרוול אנדוסקופי OverStitch – פעולה חדשנית זו, למעשה מפחיתה את נפח הקיבה ע"י יצירת "שרוול קיבה" בדומה לניתוח – אך כל הפעולה נעשית דרך הפה באמצעות סיבים אופטיים וכלים ארוכים מיוחדים – ללא חתכים כלל.

הוועדה הבריאטרית

בהתאם להוראות משרד הבריאות, מטופלים המיועדים לניתוח בריאטרי מחוייבים לעבור תחילה וועדת בריאטרית אשר כוללת פגישה עם רופא מומחה, דיאטנית קלינית ועובדת סוציאלית או פסיכולוג. חוות דעתם, הבדיקות הרפואיות שתציג/י, ומכלול המידע בתיק, יבחנו לשם בדיקת מידת התאמתך לניתוח.

צוות המומחים של הועדה בהרצליה מדיקל סנטר  יספק לך את כלל ההסברים הנדרשים והמידע החיוני שעליך לדעת לגבי ההליך הניתוחי והשלכתו על מכלול תחומים: בריאותי, תזונתי, התנהגותי ורגשי.

לייעוץ וקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר בטלפון: 09-9592999 או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.