>
חישוב BMI
מחשבון BMI

מחשבון BMI

מה הוא BMI (מדד מסת הגוף)?

BMI הוא מדד מסת הגוף (Body Mass Index). מדובר באחד המדדים החשובים ביותר לבדיקת עודף משקל ותת-משקל, משום שהוא בוחן את היחס בין משקל הגוף לגובה, יחס אשר מלמד רבות על מצבו הבריאותי האישי של כל אדם. כל אחד יכול לבחון את מצבו באופן פרטני, בקלות ובמהירות בעזרת חישוב נוסחה פשוטה.

איך מחשבים BMI?

חישוב מסת הגוף מבוצעת על פי הנוסחה הבאה:

נוסחא לחישוב BMI

לדוגמא- מי שגובהו 1.7 מטר ומשקל גופו הוא 70 ק"ג – תוצאת ה BMI שלו תהיה = 24.22.

פענוח התוצאות

40+ – השמנת יתר חולנית

תוצאה שכזו, כפי שאפשר להבין מכותרתה, נחשבת חמורה במיוחד. משמעותה היא שמשקל גופכם עלול להגדיל מאוד את הסיכוי ללקות בבעיות בריאותיות קשות כגון מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, סרטן מסוגים שונים ועוד. חשוב מאוד שלא לזלזל בתוצאה שכזו, משום שהיא עשויה להעיד על סכנה ממשית לבריאותכם, גם בטווח הקרוב.

אם התוצאה שקיבלתם במחשבון ה-BMI היא 40 ויותר, אנו ממליצים לכם לפנות בדחיפות למרכז הרב תחומי לטיפול במחלות ההשמנה, באמצעות טופס השליחה שמופיע למטה על מנת להבין מה הן הדרכים האפשריות לטיפול, בדרך להפחתת התוצאה ולהתרחקותכם מההגדרה כסובלים מהשמנת יתר חולנית, מהר ככל האפשר:

35-40 – השמנת יתר

השמנת יתר נחשבת גורם סיכון מרכזי לכמה מחלות, וביניהן בעיקר מחלות לב, סוכרת ויתר לחץ דם. מחקרים הוכיחו כי השמנה מהווה גורם סיכון אף לסרטן השד.

אדם הסובל מהשמנת יתר מתמודד עם עומס על פעילות הלב, ומסתכן בסתימת עורקים ו-ורידים ובהקשחתם (הפיכתם לגמישים פחות), בשל שקיעת חומרים שומניים בדופנותיהם.

כל אלו עשויים להיות בעלי השפעות רבות על מצבכם הבריאותי הכללי.
אם מדד ה-BMI שלכם מורה על תוצאה שנמצאת בטווח הזה, אנו ממליצים לכם לפנות בהקדם למחלקת הבריאטריה של בית החולים, לקבלת ייעוץ טלפוני על דרכי טיפול במחלה ולהתמודדות טובה יותר עם מצבכם:

30-35 – השמנה

השמנה מוגדרת כמצב שבו האדם מתמודד עם עודף משקל חריג. אמנם זהו לא מצב שמהווה, בהגדרתו, סכנה ממשית ומיידית לסובל ממנו, אך הוא בהחלט עשוי לעודד התפתחות של מחלות שונות. מעל לכול יש לזכור שמדובר בעודף משקל משמעותי, אשר יש להתייחס אליו בכובד ראש ולחשוב, בהמשך לכך, על דרכים להפחתת מסת הגוף.

יש לציין כי במקרה של מחלות רקע שונות (סוכרת, לחץ דם גבוה וכדומה) גם תוצאה כזו המתקבלת במחשבון ה-BMI עשויה להיות מסכנת חיים.

במקרה כזה, אנו ממליצים לכם לפנות להתייעצות עם הרופא הפרטי שלכם, או ליצור קשר עם מחלקת הבריאטריה של בית החולים.

אנו ממליצים על טיפול תרופתי המיועד להפחתה במשקל, ייעוץ רפואי ודיאטני. בנוסף אנו בבית החולים מבצעים מגוון רחב של ניתוחי בריאטריה, אשר מותאמים לכל מטופל.

25-30 – עודף משקל

עודף משקל מעיד על כך שמסת הגוף גבוהה במקצת מהנורמה או מהמצב הרצוי, ובמילים אחרות: שמשקל גופכם גבוה בכמה קילוגרמים בודדים מהמשקל התקין.

לא מדובר במצב קיצוני או בהשמנה חמורה, אך יש להישמר ולבדוק את תוצאתכם במחשבון ה-BMI לעיתים קרובות.

אם, לתחושתכם, אינכם מצליחים לרדת במשקל, או שמדד ה-BMI נותר פחות או יותר באותו טווח במשך כמה חודשים, למרות ניסיונות שונים לשנות זאת, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם איש מקצוע מעולם התזונה, שיסייע לכם במאבק להורדת הקילוגרמים העודפים.

18.5-25 – משקל תקין

משקל תקין מעיד על כך שאתם נמצאים בטווח הנורמלי, כלומר שמשקלכם מתאים לגובה שלכם ולמבנה גופכם – ולהיפך. זהו המצב הנחשב לבריא ביותר מבחינת מדד ה-BMI.

זכרו כי חשוב כמובן להקפיד שמצבכם יישאר דומה לאורך זמן, ולהמשיך בשמירה על בריאות תקינה, מכל הבחינות.

עד 18.5 – תת משקל

תת-משקל הוא מצב חולני של ממש. אדם אשר סובל מתת-משקל חשוף לסיכונים בריאותיים שונים המסכנים את חייו. המשמעויות הבריאותיות ממצב כזה רבות: ראשית, תת-משקל גורם במקרים רבים לפגיעה במערכת החיסונית של האדם, עד כדי חשיפה מוגברת וסיכוי גבוה להידבקות בזיהומים, בנגיפים ובחיידקים. שנית, מצב שכזה מעיד לא פעם על הימצאותה של בעיה רפואית אחרת (פיזית או נפשית) המחייבת טיפול.

אם מחשבון ה-BMI הצביע על תוצאה בטווח זה, חשוב מאוד שתפנו להתייעצות עם הרופא הפרטי שלכם, או שתיפגשו עם מומחה לתזונה ולהתמודדות עם מקרי תת-משקל. זכרו כי גם תת-משקל, ממש כמו השמנה, עשוי לגרום במצבים מסוימים לפגיעה ממשית בבריאותכם.

אנו ממליצים על ליווי תזונתי ע"י דיאטנית קלינית בבית החולים.

 

פרטי התקשרות
המרכז לטיפול במחלות ההשמנה
מדינת היהודים 89 הרצליה, בניין E קומה 14
מייל bariatric@hmc.co.il
ט. 09-9731420
ימים א' – ה'
שעות פעילות: 08:00 - 16:00