Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
כירורגיה בריאטרית
כירורגיה בריאטרית

כירורגיה בריאטרית

תקציר

תקציר

התחום של כירורגיה בריאטרית כולל בתוכו כמה ניתוחים, המיועדים לאחת המטרות החשובות ביותר בעת הנוכחית: לסייע לאנשים הסובלים ממשקל עודף או מהשמנת יתר, ולא הצליחו לשפר את המצב באמצעות תזונה ושינוי הרגלי חיים, ולהפחית ממשקל גופם. בעזרת הניתוח הבריאטרי הם יוכלו לשפר את בריאותם ואת המראה גם יחד.

מזער
תקציר

התחום של כירורגיה בריאטרית כולל בתוכו כמה ניתוחים, המיועדים לאחת המטרות החשובות ביותר בעת הנוכחית: לסייע לאנשים הסובלים ממשקל עודף או מהשמנת יתר, ולא הצליחו לשפר את המצב באמצעות תזונה ושינוי הרגלי חיים, ולהפחית ממשקל גופם. בעזרת הניתוח הבריאטרי הם יוכלו לשפר את בריאותם ואת המראה גם יחד.

מזער

ניתוחים בריאטריים מתאימים ברמה הכללית לאנשים המוגדרים כבעלי השמנת יתר חולנית: בעלי מדד מסת גוף (BMI) העולה על 35, כאשר הם סובלים ממחלה נלווית הקשורה להשמנת יתר, או לבעלי BMI של 40 ומעלה גם אם אינם סובלים ממחלה נוספת. אוכלוסייה נוספת היא אנשים שעברו ניתוחים בריאטריים בעבר, אולם עלו לאחר מכן חזרה במשקל או לחלופין סובלים מסיבוכים כלשהם.

הבדיקות שנבצע לפני ניתוח בריאטרי

השלב הראשון בדרך לניתוח הוא לוודא, כמובן, שאתם אכן עומדים בקריטריונים הבסיסיים של השמנת יתר חולנית כפי שהוגדרו מעלה. לאחר מכן מתחילה סדרה של בדיקות רפואיות, הכוללות:

 

● בדיקות דם מקיפות
● בדיקה לרישום פעילות הלב (אק"ג)
● צילום חזה
● אולטרסאונד של הבטן העליונה
● צילום בליעת בריום, או גסטרוסקופיה

 

במקביל, תעברו סדרה בת כמה פגישות עם דיאטנית מטעם הרצליה מדיקל סנטר או דרך קופת החולים שלכם. בהתאם להנחיות משרד הבריאות, לאחר קבלת אישור להמשך התהליך מהדיאטנית תיגשו לוועדה לניתוחים בריאטריים הכוללת רופא מומחה, דיאטנית קלינית ועובדת סוציאלית / פסיכולוג. הוועדה תעבור על כל החומר והנתונים, כדי להחליט האם אתם מתאימים וכשירים לעבור את הניתוח. אם כל השלבים עברו בהצלחה, נתאם לכם מועד מהיר ככל שניתן לביצוע הניתוח.

כירורגיה בריאטרית – מידע כללי

טיפולי כירורגיה בריאטרית מבצעים את המטרה החיונית של הפחתת משקל הגוף בדרכים שונות, כאשר הרעיון העיקרי הוא הגבלת נפח הקיבה. הניתוחים למעשה מצרים או מקטינים פיזית את הקיבה, ובחלק מהשיטות משרים תת ספיגה. בכך גורמים להרזיה מהירה וכמעט מיידית אצל אנשים הסובלים ממשקל עודף, בזכות צורך פיזי בהפחתת כמויות המזון שהם צורכים. לאחר הניתוח, צפויה בין היתר להיות ירידה בקצב ייצור ההורמון גרילין, הגורם לתחושות רעב מוגברות.

ניתוחים בריאטרים שניתן לעשות אצלנו

אנו מבצעים את שלושת הסוגים העיקריים של ניתוחים בריאטריים הנעשים כיום בעולם:

ניתוח שרוול – במסגרתו נעשית כריתה של אחוזים ניכרים מהקיבה, כך שנותרים עם קטע מוארך וצר בצורה המזכירה שרוול. חלק זה הוא בעל נפח מצומצם משמעותית, מה שיקטין את המזון שניתן לאכול בפועל – עד לכעשירית בהשוואה לארוחה "רגילה"

ניתוח מעקף – מבוסס על חלוקת הקיבה ויצירת כיס קיבה קטן, המוביל את המזון ישירות למעי הדק מבלי לעבור בתריסריון ובקיבה "המקורית". ניתוח מעקף מתאים פעמים רבות למטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית ומתחלואה נלווית, דוגמת יתר לחץ דם או סוכרת

ניתוח מיני מעקף – משלב למעשה בין הקטנה פיזית של נפח הקיבה, המביאה לצמצום כמויות המזון הנצרך, לבין הגבלת הספיגה דרך מעקף הקיבה. ניתוח זה נחשב לקצר יותר ובעל סיבוכים מופחתים בהשוואה לניתוח מעקף

קיימים ניתוחים נוספים, דוגמת ניתוח טבעות או ניתוח הטיה ביליו-פנקריאטי עם שחלוף התריסריון, אבל הם נדירים מאוד כיום.

 

לצד זה אנו מציעים טיפולים בריאטריים שאינם ניתוחיים, לרבות שרוול אנדוסקופי. טיפולים אלו הם חות פולשניים ולכן בעלי תופעות לוואי וסיבוכים מועטים יותר, אך מנגד הם נחשבים ליעילים פחות בהשוואה להליך הכירורגי.

 

יש להדגיש שתוצאות הניתוח צפויות להישמר רק כאשר מקפידים על אורח חיים תקין לאחריו, בדגש על תזונה ופעילות גופנית. לאחר הניתוח, המטופל נמצא תחת מעקב תקופתי וליווי של רופא ודיאטנית. במהלך הפגישות עם הרופא בוחנים את התוצאות, עוברים על בדיקות הדם, בודקים שאין תופעות לוואי או סיבוכים מהניתוח וכיוצא בזה. במסגרת המעקב השוטף של הדיאטנית, נבחן האם המטופל נמצא בכיוון הנכון מבחינת התזונה ואורח החיים שלו, ונבצע בהתאם שינויים תזונתיים.

עומדים לצידכם לאורך כל הדרך

בסופו של דבר, אנשים הסובלים ממשקל עודף – ועל אחת כמה וכמה השמנת יתר חולנית – מעוניינים לעבור את התהליך הניתוחי בצורה יעילה ומוצלחת ככל שניתן. אצלנו התהליך ידידותי ומהיר במיוחד: החל מהתיאום הראשוני, דרך סדרת הבדיקות המקיפה ועד לביצוע ההליך הכירורגי, בהתאם לשיטה שנבחרה.

ניתוחים בריאטריים אצלנו נעשים על ידי מומחים מהשורה הראשונה, בשיטות המתקדמות הידועות כיום בעולם. אנחנו נלווה ונדריך אתכם משך כל התהליך, וגם לאחריו.