Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
רפואת ספורט
רפואת ספורט

רפואת ספורט

פעילות גופנית חשובה ומומלצת לשמירה על אורח חיים בריא. על פי ההמלצות העולמיות, חשוב שכל אדם יקפיד לבצע פעילות גופנית מתונה באופן קבוע ובתדירות של לפחות שלוש פעמים בשבוע. זאת כדי להקטין את הנזקים הבריאותיים הנובעים מאורח חיים פאסיבי ומתזונה לא מאוזנת (כגון השמנת יתר, סוכרת, יתר לחץ דם ושומנים בדם), למנוע התפתחות מחלות כרוניות (סוגי סרטן שונים) ולשמור על נפש בריאה ומאוזנת.

מעטפת רפואית לספורטאים מקצועיים

טרנד הוולנס (Wellness) העולמי, יחד עם העלייה במודעות לשמירה על בריאות הגוף והנפש, הביאו לכך שאחוזים נכבדים מהאוכלוסייה מבצעים פעילות גופנית. רבים מהם אף הופכים את התחביב להתמקצעות של ממש. רצי מרתון ואולטרה מרתון, רוכבי אופני שטח, טריאתלטים ועוד מותחים את גבולות ההגדרה בין ספורטאים חובבנים לתחרותיים. הם מתאמנים בנפח ובעצימות גבוהה, בדומה לספורטאים מקצועיים, משתתפים במקצים תחרותיים וחשופים אף הם להשפעות הגופניות של אימון יתר. לכן גם הם זקוקים למעטפת רפואית, כמו כל ספורטאי מקצועי. כאן בדיוק נכנס לתמונה המרכז לרפואת הספורט של הרצליה מדיקל סנטר.

ממה מורכבת רפואת ספורט?

רפואת ספורט מאגדת בתוכה את כל הקשור למניעה, לאבחון ולטיפול בפגיעות גופניות הנובעות מביצוע ספורט ופעילות גופנית. מדובר בתחום רחב, המשלב דיסציפלינות רפואיות מגוונות כגון אורתופדיה, קרדיולוגיה, פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, תזונה ועוד.

אורתופדיית ספורט עוסקת בבריאות השלד, השרירים והמפרקים של הספורטאי. הפגיעות השכיחות כוללות בין השאר שחיקת סחוס, קרע בגידים, בשרירים או ברצועות, שברים וכיוצא בזה.

קרדיולוגית ספורט הוא ענף, שמקבל תשומת לב הולכת וגוברת בשנים האחרונות בעולם. הוא מתמקד בבריאות הלב בקרב ספורטאים, הכולל זיהוי מוקדם של מצבים לבביים מסכני חיים בקרב ספורטאים, איתור ספורטאים הנמצאים בסיכון לדום לב בזמן פעילות גופנית, אבחון מחלות לב או הפרעות קצב בספורטאים, ליווי ומעקב לאחר אירועים לבביים בקרב ספורטאים המעוניינים לחזור לפעילות עצימה.

לצד זה, רפואת ספורט עשויה להשיק תחומי התמחות נוספים בהתאם לאוכלוסייה המבצעת את הפעילות הגופנית ולצורך הרפואי. רפואת ספורט לילדים או לנשים הן רק חלק מהדוגמאות.

מהן הבדיקות שאנחנו מציעים?

סוג הבדיקות משתנה בהתאם לפגיעה ולתסמינים. לצד בחינה פיזית של הפגיעה ותשאול המטופלים, הנעשים לרוב בנקודת ההתחלה, יש מגוון רחב של בדיקות שניתן לבצע כדי לאתר את הבעיה הספציפית ודרגת החומרה שלה.

בתחום האורתופדיה לרוב מבוצעות בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT ואולטרסאונד. במקרה של קרדיולוגית הספורט, נהוג לבצע בדיקת אק"ג, בדיקת מאמץ (ארגומטריה), בדיקת אקו לב ואקו לב במאמץ, בדיקת CT קרדיאלי (צנתור וירטואלי) ובמידת הצורך גם MRI. חשוב לציין כי לשם אבחנה נכונה, על בדיקות המאמץ להיות מותאמות לספורטאים ולכלול מאמץ מקסימלי.

רופאים ומטופלים עושים ספורט ביחד

טיפולים בתחום של רפואת ספורט – מידע כללי

תחום רפואת הספורט נחשב לייחודי בנוף הרפואי. הוא מאגד בתוכו כמה וכמה תחומים רפואיים, ורלוונטי לכלל קבוצות האוכלוסייה: גברים ונשים כאחד, בני כל קבוצות הגיל.

רפואת ספורט עשויה בהמשך לכך ללוות את הספורטאים בנקודות שונות: החל מטיפולים מונעים ואיתור סיכונים, דרך טיפול בבעיות, במחלות ובפציעות ספורט ועד לשיקום גופני מלא. לכל אחת מהמטרות האלה עשויים להיות כלים טיפוליים ייחודיים.

מה הטיפולים שניתן לעשות אצלנו?

בהרצליה מדיקל סנטר, אנו מציעים שירות רפואת ספורט בגישה הולסיטית הנותנת מענה רחב לכל הבעיות הגופניות בספורטאים, תוך שיתוף פעולה בין הצוותים המטפלים.

בתחום האורתופדיה, ניתן לעבור אצלנו את כל הטיפולים הנדרשים ביניהם:

  • ניתוחי החלפת מפרקים, דוגמת מפרק ירך, ברך או כתף
  • ניתוחי ארטרוסקופיה למפרקי הגוף השונים
  • שחזור או תיקון רצועות
  • ניתוחי כף יד וכף רגל
  • קיבוע שברים

בתחום רפואת הלב, מבוצעות בדיקות סקירה ואיתור ספורטאים הנמצאים בסיכון לבבי למוות פתאומי, לרבות:

  • אקו לב במנוחה
  • אקו לב במאמץ
  • CT  קרדיאלי (צנטור וירטואלי)
  • MRI לבבי

כל הבדיקות מבוצעות לאחר פגישת ייעוץ קרדיולגית ספורט. במקרים בהם אותרה בעיה לבבית בהערכה רפואית או בבדיקה, תינתן הכוונה וליווי לקבלת טיפול מתאים. במצבים של מחלה לבבית קיימת בספורטאי (דוגמת מחלה מסתמית, מצב לאחר אוטם שריר הלב, ניתוח מעקפים) ניתנת בפגישת הייעוץ תוכנית פעילות גופנית מותאמת.

עומדים לצידכם לאורך כל הדרך

הרצליה מדיקל סנטר מעמיד עבורכם, ספורטאים מקצוענים או חובבים כאחד, מכלול שירותים תחת קורת גג אחת. אנחנו מעניקים ליווי אישי מלא ופועלים בזמינות גבוהה במיוחד.

בית החולים מציע צוות מומחים בתחומי הרפואה השונים, כמקובל כיום בתחום רפואת הספורט בעולם. בדרך זו פשוט יותר לבנות תוכנית טיפולים אישית ומקיפה, תוך מעקב אחר קצב ההתקדמות. שיתוף הפעולה בין המומחים, הבדיקות ושיטות הטיפול מקל בצורה משמעותית על המטופלים, שאינם צריכים לעבור בין מרכזים רפואיים ובתי חולים נפרדים או להמתין זמן רב בין הבדיקות והטיפולים.