Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
ניתוחי כתף
ניתוחי כתף

ניתוחי כתף

ניתוחי כתףהכתף של האדם עשויה שני חלקים: קצה עצם הזרוע הכדורי והמעוגל, ושקע עצם השכם – הגלנויד. המפרק הזה הוא אחד ה'עסוקים' מבין מפרקי הגוף ולכן הוא עלול להישחק ולהיפגע עם הזמן. אם מדובר בפגיעה אשר מפריעה לתפקוד התקין של היד, יש לעיתים לבצע ניתוח כתף אשר ישפר את המצב.

מפרק הכתף ידוע כמורכב מאוד לטיפול, אך ניתוחי הכתף המשוכללים שמתבצעים כיום, יכולים להבטיח שיפור משמעותי מאוד במצבו. מומחי האורתופדיה העומדים לרשותך בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר יעניקו לך טיפול מקצועי ומסור, במטרה לפתור אחת ולתמיד את הבעיה ממנה אתה סובל. כאן תוכל לקרוא עוד על ניתוחי כתף המתבצעים בבית החולים ולהבין איזה טיפול יתאים לפתרון הבעיה שלך.

ניתוחי כתף לחיזוק המפרק

אחת הבעיות הנפוצות ביותר הקשורות למפרק הכתף, בעיקר בקרב אנשים צעירים, היא היחלשות המפרק ומערכת הגידים, הרצועות והשרירים שנמצאים סביבו. מצב כזה יכול להתרחש בעקבות פגיעה ישירה בכתף, פריקה, מתיחה חזקה או שבירה של עצמות הכתף (עצם הבריח, השכמות, עצמות הזרוע או הצלעות העליונות). ניתוחים אלו נחשבים לנפוצים מאוד ונעשים לא מעט באנשים צעירים אשר סובלים מבעיות כרוניות בכתף.
במקרים של היחלשות המפרק, יכולות להתרחש פריקות כתף חוזרות, מצב בו החלק הכדורי של המפרק מתנתק מהשקע בעצם השכם. כדי למנוע זאת, יופנה המטופל בתחילה לתרגילי פיזיותרפיה ייעודיים שמטרתם לחזק את איזור הכתף ולהעניק תמיכה למפרק. אם טיפול זה לא יועיל, תישקל התערבות ניתוחית.

אחת הדרכים הנפוצות לעשות זאת היא ארטרוסקופיה של הכתף – ניתוח כתף במהלכו מתבצע חתך זעיר, לרוב ברוחב סנטימטר אחד בלבד, מעל המפרק שיאפשר גישה אל כל מערכת השרירים, הגידים והרצועות באזור המטופל. בעזרת כלים ניתוחיים זעירים יכול המנתח לבחון מקרוב את האזור הפגוע, לתקן רקמה פגועה (שריר קרוע למשל), לחזק רצועות רפויות, לסלק הצטברות של דלקות ואף להקל על החיכוך בין העצמות. בדרך זו, ניתן גם לטפל בדלקות או בקרעים בגיד השרוול המסובב – מהחלקים החשובים לפעולה תקינה של מפרק הכתף. ניתוחים אלו יכולים להתבצע גם בשיטה המסורתית, על ידי חתך מאונך באורך 15 ס"מ בצד הקדמי או האחורי של הכתף, בהתאם לאופי הבעיה.

ניתוחים אלו ממושכים מאוד יחסית, ויכולים לארוך גם יותר משעתיים. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ודורש צום של שש שעות לפני תחילתו. אגב, הארטרוסקופיה נעשית גם לצרך בחינת מפרק הכתף בלבד, ובמקרים כאלו יכולה להיעשות בהרדמה חלקית, בהתאם לבקשת המטופל והמלצות הרופא.

ניתוחי כתף להחלפת מפרק

לעיתים יש שחיקה מלאה של המפרק, לאחר שנים רבות של פעילות בלתי פוסקת. בגילאים מבוגרים בעיקר, המפרק עשוי להפסיק לתפקד כראוי, עד כדי גרימת כאבים שאינם ניתנים לטיפול בעזרת טיפול תרופתי בלבד. במקרים כאלו, יוחלט בחלק מהמקרים על החלפת מפרק. מפרק הכתף עשוי להגיע למצב כזה כאשר המטופל סבל במשך שנים מפריקות חוזרות ונשנות, דלקות וכדומה, שהביאו לשחיקה של ממש בסחוס ובעצמות המפרק עצמן.

הניתוח ה'סטנדרטי' להחלפת מפרק יכלול הצמדת תותב עשוי פלסטיק קשיח אל עצם הגלנויד ו'הלבשת' תותב שני, עשוי מתכות ופלסטיק קשיח, על ראש עצם הזרוע. לעיתים, יחוזקו התותבים בציפי קרמי מיוחד להגנה על המפרק. חומרים אלו נחשבים לחזקים מאוד, וצפויים לשפר משמעותית את עמידות המפרק עצמו.

קיימים גם ניתוחי החלפה חלקית, בהם ייעשה שימוש בתותב מלאכותי בכדי לפתור שתי בעיות נפוצות נוספות: הראשונה היא הפשוטה יותר, אשר במהלכה נשחק הסחוס בלבד. במקרה כזה, יוצמד תותב מיוחד בצורת כיפה אל עצם הזרוע, כאשר עצם הגלנויד תיוותר כפי שהיא.

הבעיה השנייה סבוכה יותר ונוגעת למקרים בהם כל מערכת הרקמות המקיפה את המפרק פגועה, מה שמביא להגבלה חמורה בתנועה. במקרה כזה, יתבצע ניתוח כתף הפוכה – ניתוח בו התותב יפעל בצורה הפוכה לגמרי מהמפרק המקורי.

במהלך ניתוח כתף הפוכה יוצב תותב כדורי אל עצם הגלנויד, ואילו עצם הזרוע תיוותר עם קצה ישר שיחובר אל התותב המעוגל. בצורה זו, בה היוצרות מתהפכות, מפרק הכתף מקבל למעשה 'נקודת אחיזה' חדשה, אשר גורמת להפעלת מערכת שונה של שרירים, גידים ורצועות – וכך הכתף למעשה יכולה לחזור לתפקוד מיטבי.

ניתוחים להחלפת מפרק הכתף ייעשו תמיד על ידי ביצוע חתך גדול לאורך הכתף, ובהרדמה מלאה. מדובר בניתוח מורכב, אשר נמשך גם הוא כשעתיים לפחות. ניתוח כזה מאפשר לטפל גם בפגיעה משמעותית באחת מעצמות המפרק.

התאוששות לאחר ניתוחי כתף

כמו בכל ניתוח אורתופדי, גם ניתוח כתף דורש התאוששות ארוכה, שכוללת עבודת פיזיוטרפיה ממושכת וזהירות רבה בהפעלת המפרק המטופל בימים הראשונים. כבר ביום בו יתאושש המנותח ויוכל לשבת על כיסא, הוא יידרש להתחיל בתרגילים לחיזוק המפרק, כאשר האשפוז בבית החולים יכול להימשך גם שבוע ימים.

בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח יולבש מתלה על זרועו של המטופל, בכדי לתמוך במפרק ולא להעמיס עליו יתר על המידה. לאחר כמה שבועות של שימוש יומיומי, יולבש המתלה רק בשעות הלילה, למשך כשישה שבועות.

במקביל, לאחר שישה שבועות יוכל המנותח לחזור ולבצע פעילויות קלות (נהיגה למשל) ובתום חודשיים וחצי, הוא כבר יוכל לבצע עבודות משרדיות. עם זאת, החלמה מלאה לאחר ניתוחי כתף אורכת כחצי שנה בדרך כלל.

בהרצליה מדיקל סנטר מנתחים רק רופאים אורתופדים מומחים בעלי ניסיון רב בתחום. הרופא המנתח אחראי באופן אישי על הטיפול, החל מרגע קבלת ההחלטה על הניתוח, במהלך הניתוח והאשפוז ולאורך כל המעקב שלאחריו. במהלך האשפוז, מקבל הרופא המנתח באופן אישי, את כל ההחלטות הטיפוליות, 24 שעות ביממה.