Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
פרוצדורת Disc Fx
פרוצדורת Disc Fx

פרוצדורת Disc Fx

המידע המוצג בעמוד זה נועד להסביר על גישת Disc-FX® כשיטת טיפול בסימפטומים הנגרמים כתוצאה מפריצת דיסק. עם זאת רק רופא רשאי לקבוע אם אתם מועמדים מתאימים לטיפול בעזרת Disc-FX, ועליכם להיוועץ בו לקבלת החלטה.

אנטומיית הדיסק ופריצת דיסק

עמוד השדרה מורכב מסדרת עצמות הנקראות חוליות. כל חוליה כזו מחוברת לסמוכות אליה על ידי דיסק. הדיסק עשוי משכבה חיצונית קשה שמכונה טבעת, וזו מכילה במרכזה חומר ג'לטיני המכונה ליבה. אם טבעת הדיסק נפגעת כתוצאה מפציעה או נחלשת עם הגיל, חלק מהשכבה החיצונית עלול לקרוס תחת הלחץ ולהביא לכך שהחומר הג'לטיני יבלוט או יזלוג החוצה. תופעה זו מכונה בקע דיסק או פריצת דיסק. פריצת דיסק עלולה להפעיל לחץ על העצבים ולגרום לכאב, נימול, דקירות או חולשה בגב ו/או ברגל.

בעבר, מטופלים שסבלו מפריצת דיסק קיבלו טיפול שמרני שכלל מנוחה, תרופות, זריקות ו/או פיזיותרפיה. למרבה הצער, טיפול מסוג זה לא תמיד הקל על הכאב. אנשים שלא הגיבו לטיפול השמרני נאלצו לחיות עם הסימפטומים או לשקול ניתוח מורכב בעמוד השדרה. אם נותחו, ההחלמה הייתה יכולה להימשך שבועות או חודשים, ולהיות כרוכה בשיבוש משמעותי של חיי היומיום שלהם.

עובדות על פריצת דיסק

  • 90% מכאבי הגב התחתון נגרמים בעקבות הפעלת לחץ או גירוי על עצב בגב.
  • כאב גב תחתון הוא הסיבה השכיחה ביותר לביקור אצל הרופא בקרב אנשים מתחת לגיל 45.
  • 8 מתוך 10 אנשים יסבלו בשלב מסויים בחייהם מכאבי גב.

מה הוא Disc-FX®

מערכת Disc-FX® היא מערכת חדשנית בגישה מינימלית לעמוד השדרה, שתוכננה כך שתגיע לדיסק הפגוע ביעילות ומבלי לפגוע באנטומיה של הדיסקים הסמוכים. השיטה מציעה פתרון אפשרי לסובלים מפריצת דיסק ובלט דיסק שלא הפיקו תועלת מהטיפול השמרני, אך עדיין אינם מוכנים לעבור פעולה פולשנית רחבה. זהו הליך ניתוחי בגישה זעיר פולשנית המאפשר למטופל לחזור לביתו מיד לאחר הטיפול עם לא יותר מתחבושת קטנה על גבו.

הליך Disc-FX® מתבצע בהרדמה מקומית וטשטוש בלבד תוך שיקוף רנטגן המסייע למקם באופן מדויק את תעלות העבודה של מערכת Disc-FX® בתוך הדיסק. לאחר הסרה ידנית של הבלט הפוגע, מופעל פטנט ה-Disc-FX® מכשיר ניווטי בשם Trigger-Flex® המוגן בפטנט, שנועד לנקות את הדיסק ולאטום קרעים בטבעת. מכשיר ה-Trigger-Flex® מפיק אנרגיית גלי רדיו ספציפיות, שמשמשות להליכים כירורגים עדינים כבר משנת 1950. שימוש באנרגיית גלי הרדיו משיג תוצאות מדוייקות ברקמה, שמסייעות לסלק את 'גורם הכאב' הקבוע בדיסק.
לפעולה 3 שלבים:

  • הוצאה מכנית של הדיסק.
  • כיווץ וצמצום החלק הפנימי של הדיסק.
  • כיווץ החלק החיצוני של הדיסק.

מי מועמד מתאים לטיפול?

מטופלים עם פריצת דיסק מותני סימפטומטי, ללא יציאה מהטבעת (contained), שלא הגיבו לטיפול השמרני, עשויים להפיק תועלת משימוש ב- Disc-FX®. סממנים אופייניים של פריצת דיסק מותני ללא יציאה מהטבעת, הם כאב גב תחתון או כאב המקרין למורד הרגל המלווה בכאבי גב תחתון. Disc-FX® עשוי שלא להועיל למחלה מתקדמת של דיסק מתנוון או סדק בעמוד השדרה. הרופא המטפל יעריך ויקבע אם אתם מועמדים מתאימים לשימוש ב- Disc-FX®.

רופא בודק פרוצדורת Disc Fx

לפני ההליך

הערכה רפואית הכוללת בדיקה פיזיולוגית. ייתכנו בדיקות אבחון כמו MRI (סריקה מגנטית), זריקת סטרואידים או דיסקוגרפיה, על מנת לאבחן ולאתר את פריצת הדיסק הסימפטומטית ולקבוע אם ההליך מתאים.

במהלך ההליך

מערכת Disc-FX® מצריכה מהמטופל לשכב על הצד לכל אורך ההליך. בדרך כלל נדרשת הרדמה מינימלית ( בטשטוש). מחדירים מחט לעור בסמוך לאזור הדיסק הפגוע, ולאחריה תעלת עבודה שמוכנסת אל תוך הדיסק. נעשה שימוש בתופסן על מנת להסיר ולהפחית לחץ באופן ידני מהבקע הפוגע. לאחר מכן מופעל פטנט ה- Trigger-Flex® על מנת לנקות את הדיסק ולאטום קרעים בטבעת. בתום ההליך מוסרת "תעלת העבודה" ומניחים תחבושת קטנה על החתך.

לאחר ההליך

המטופלים יתבקשו להישאר להסתכלות במרפאה לאחר ההליך, למשך כשעה עד שעתיים. בעת השחרור, המטופלים יקבלו הנחייה לנוח במשך יום עד שלושה ימים, ולהפחית ככל שניתן בישיבה או בהליכה. ברוב המקרים, הסימפטומים שנגרמו בעקבות פריצת הדיסק נעלמים או מופחתים בתוך שבועיים. המטופל עשוי לחוש מעט חוסר נוחות או כאב קל בנקודת החדרת המחט במשך מספר ימים. כעבור כשבוע, על המטופלים לקחת חלק בטיפולי פיזיותרפיה החשובים להחלמה על פי תוכנית והנחיית הרופא המטפל.

האם ישנם סיבוכים להליך?

כמו בכל טיפול פולשני מינימלי אחר בדיסק, תופעות הלוואי של Disc-FX נדירות באופן יחסי. הסיבוכים האפשריים כוללים זיהום (נדיר ביותר) כאבים ואי שיפור (יוסברו על ידי הרופא המנתח).

 

למידע נוסף וייעוץ, ניתן למלא פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אלייך בהקדם.