מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
ניתוח קיפופלסטיה

ניתוח קיפופלסטיה

שברים בחוליות עמוד השדרה הם מצבם רפואיים המחייבים טיפול, משום שמדבר באזור רגיש מאוד, שבו עובר חוט השדרה, ומשום שהחוליות הן מה'שחקנים' המרכזיים אשר שומרים על יציבות הגב והגוף כולו. שבר באחת החוליות, אף שבגבנו 33 כאלו, עשוי להשפיע מאוד על איכות חייו של הסובל ממנו, לפגוע ביכולת התנועה שלו ובתפקודו, ובמקרים מסוימים אף לגרום לסכנת חיים.

ישנם כמה מקרים שבהם החוליה נשברת חלקית ואף קורסת בשל מחלות או מצבים רפואיים שונים. התופעה נחשבת נפוצה מאוד בקרב חולי אוסטיאופורוזיס (מחלה אשר גורמת לדלדול העצם) ובקרב חולי סרטן אשר גידוליהם התפשטו לעצמות. בשני מצבים אלו, וגם בעקבות נטילת תרופות ספציפיות, העצמות נחלשות מאוד ובשל העובדה שחוליות הגב מתמודדות עם לחץ גדול, הן נוטות להישבר ולקרוס במקרים כאלו.

ניתוח קיקופלסטיה הוא ניתוח חדש יחסית בתחום, שנועד בדיוק למצבים אלו: מצבים שבהם החוליה נשברה או קרסה לחלוטין. בעבר הוצעו שני טיפולים עיקריים במקרים כאלו – לבישת מחוך, שיהיה בדרך כלל מציק ומטריד; עריכת ניתוח לקיבוע החוליות, שנחשב בעייתי במצב שבו עצמות הגוף חלשות גם כך, כמו במקרה של אוסטיאופורוזיס. לכן כיום נעשים יותר ויותר ניתוחי קיפופלסטיה לטיפול בשברים בחוליות עמוד השדרה.

מידע כללי על הפעולה

ניתוח קיפופלסטיה לא נחשב לניתוח מורכב, והוא נמשך בדרך כלל פחות משעה. יש שעורכים אותו בהרדמה מלאה, ויש שמבצעים אותו תחת הרדמה מקומית בלבד, מה שהופך את ההליך לפשוט עוד יותר.

ניתוח קיפופלסטיה מבסס על הזרקת צמנט, מעין דבק ביולוגי מיוחד, אל החוליה השבורה. הצמנט הזה מתקשה בתוך דקות אחדות לחומר קשיח מאוד, וכך משיב לעצם את חוזקה ומונע את קריסתה או את האפשרות להיווצרות שבר נוסף בה, בשל חולשתה.

הכנה לפעולה

אם ההליך נעשה בהרדמה מקומית, אין צורך להיערך אליו מראש. אם הוא ייעשה בהרדמה כללית, תתבקשו לצום כמה שעות לפניו.

מהלך הניתוח קיפופלסטיה

ניתוח קיקופלסטיה נעשה לאחר שהצוות הרפואי עמד על מקומו המדויק של השבר בחוליה או בחוליות עמוד השדרה. בסמוך למקום השבר מוחדרת מחט אל הגב – בין אם תחת הרדמה מקומית או תחת הרדמה כללית. המחט מוחדרת אל הגב תחת שיקוף, כדי לאפשר לרופא לראות בכל רגע נתון את מקומה המדויק.

לשיקוף כמה תפקידים: ראשית, הוא מספק לרופא, כאמור, תמונה מלאה של אזור הניתוח. שנית, הוא מבטיח שהרופא ישגיח שלא לפגוע באיברים ובמערכות גוף סמוכות, שכידוע באזור זה הן מהרגישות ביותר בגוף. שלישית, הוא מאפשר לרופא לוודא שכמות הצמנט שהזריק לחוליה היא מדויקת ונכונה.

דרך המחט שהזריק הרופא לגבכם, הוא יחדיר בלון או שני בלונים מיוחדים. הבלונים הללו למעשה יאפשרו לו לשקם את צורתה של החוליה ולהשיב לה את נפחה, מבלי לבצע ניתוח פתוח בגב ולעשות זאת דרך חתך גדול בעור. לאחר שמבנה החוליה הושב לצורתו המקורית, יוחדר דרך המחט אותו צמנט, דבק ביולוגי מיוחד, ש'ימלא' את חלל החוליה. בתום כמה דקות הצמנט יסיים להתקשות, וכך ישיב לחוליה את חוזקה ואת יציבותה.

הניתוח אורך כחצי שעה בממוצע.

היתרון הגדול בניתוחי קיקופלסטיה הוא ביכולתו לגרום לשיפור מהיר מאוד. אם תעברו את הניתוח תחת הרדמה מקומית בלבד, אתם צפויים לחוש בהקלה בתוך שעות אחדות. אם סבלתם מכאבים עזים לפני הניתוח, בעקבות השבר בחוליה, גם אלו צפויים לחלוף במהרה, או שיורגש שיפור משמעותי מבחינה זו, לכל הפחות.

תופעות לוואי

מאחר שמדובר בניתוח פשוט למדי, הוא לא כולל תופעות לוואי רבות (למעט תופעות הלוואי האופייניות לניתוחים בהרדמה מלאה, אם אכן ייעשה הניתוח בדרך זו). שני הסיכונים המרכזיים בעקבות ניתוח כזה הם זיהום במקום החדרת המחט, ודליפה של הצמנט אל תעלת השדרה, מה שעשוי לגרום ללחץ על שורשי עצבים ועל עצבים באזור. מאחר שהניתוח נעשה תחת שיקוף, יכול הרופא לראות כמה חומר מוזרק ולמנוע מצב כזה מבעוד מועד, ולכן סיכונים אלו נחשבים נדירים.

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00