>
ליפומה - מתי כדאי לנתח?

ליפומה – מתי כדאי לנתח?

ליפּומה היא גידול שפיר נפוץ למדי, שברוב המכריע של המקרים אינו מסוכן. מדובר למעשה בהתגבשות של רקמת שומן ממש מתחת לעור – גידול שיכול להופיע בכל מקום בגוף, אך שכיח בעיקר בזרועות וברגליים, באזור בית השחי, באזור החזה וכן בצוואר ובעורף. מאחר שמדובר בגידול שפיר שתכולתו רקמה שומנית בלבד, אין כל צורך לטפל בו בדרך כלל. ובכל זאת, ישנם מקרים שבהם כדאי לנתח את הליפומה ולהסיר אותה.

כיום ידוע על כמה גורמים להתפתחות ליפומה, כמו גנטיקה, חבלות או מכות חזקות במקום שבו התפתח הגידול, עלייה במשקל ומחלות שונות – אך היא עשויה להתפתח גם ללא סיבה נראית לעין. חשוב לדעת כי ישנם כמה סוגי גידולים שנראים כליפומות, אך הטיפול בהם יהיה שונה מהטיפול בליפומה, ולכן חשוב מאוד האבחון המדויק של הגידול טרם תחילת הטיפול.

מידע כללי על הפעולה

ניתוח להסרת ליפומה הוא ניתוח פשוט למדי ומהיר, שנעשה לרוב בהרדמה מקומית – אם כי עניין זה תלוי כמובן גם במצבו של המטופל ובמקום שבו התפתחה הליפומה. בדרך כלל מדובר בגידול שאינו מכאיב ואינו מלווה בסימפטומים, ולכן לרוב יבחר הצוות הרפואי שלא לטפל בו, כל עוד אינו מפריע או מהווה סכנה כלשהי. עם זאת, עצם הופעתו של הגידול תחייב מעקב אחריו, כדי לעמוד על שינויים בגודלו ובצורתו.

אם כן, מתי יוחלט על עריכת ניתוח לטיפול בליפומה?

  • כאשר הגידול מפריע לתפקוד התקין. לדוגמה: אם התפתח בנקודה בזרוע אשר מקשה על ביצוע תנועות שגרתיות.
  • כאשר הוא מהווה פגיעה אסתטית.
  • כאשר הוא מכאיב או מפריש נוזלים.

סיבה נוספת לטיפול בגידול היא כאשר ישנו חשד שמדובר בגידול סרטני: גידולים ממאירים מסוג סרקומה עשויים להיראות תחילה כליפומות, אך בבדיקה מדוקדקת יותר תתגלה זהותם האמיתית, שתחייב טיפול.

הכנה לניתוח ליפומה

הסרה של ליפומה נעשית ברוב המכריע של המקרים תחת הרדמה מקומית בלבד, וכוללת חתך זעיר של העור (וכפי שנסביר מייד – לעיתים גם פחות מזה), ולכן אינה דורשת הכנה מיוחדת לקראת ההליך הרפואי.

מהלך הפעולה

ניתוח להסרת ליפומה נעשה באחת משתי דרכים:

  • חיתוך של העור מעל לגידול עצמו, והסרתו דרך אותו חתך מזערי. מדובר בחתך קטן מאוד, אשר לא יצריך תפרים לאחר סיום ההליך
  • שאיבת הגידול, בדומה לשאיבת שומן, בעזרת מחט דקה. יש לציין כי שיטה זו לא מתאימה לליפומות קטנות מאוד או גדולות במיוחד

בשני המקרים מדובר בהליך רפואי מהיר וקצר במיוחד. לאחר סיומו, תושם על מקום הניתוח תחבושת לוחצת למשך כמה ימים. החזרה לשגרה תתאפשר עוד באותו היום.

תופעות לוואי לאחר הסרת ליפומה

מאחר שמדובר בפרוצדורה ניתוחית מזערית, גם תופעות הלוואי אינן נרחבות ונחשבות קלות למדי. דימום, זיהום או דלקת שיתפתחו במקום שבו התפתח הגידול הם מקרים אפשריים אך נדירים מאוד, וכך גם האפשרות לצמיחה מחדש.

שאיבת ליפומה

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
שעות פעילות המוקד הטלפוני:
בימים א' – ה' בין השעות 8:00:17:00
information@hmc.co.il