>
>
מרפאת כאב
מרפאת הכאב

מרפאת הכאב

כאב, כידוע, הוא תסמין של אינספור מחלות ומצבים רפואיים. אלא שכיום ידוע שמדובר במצב הדורש, בחלק גדול מהמקרים, מתן תשומת לב נפרדת וטיפול ייעודי בכאב, להקלה על התסמינים ולפתירת הבעיה מהשורש.

ההתייחסות לכאב כאל בעיה בפני עצמה היא תפיסה חדשה יחסית בעולם הרפואה, שהולכת ומקבלת תאוצה ברחבי העולם בשנים האחרונות. אחד הביטויים לה הוא הקמתן של מרפאות הכאב, שמקדישות את כל פעילותן לטיפול בכאבים כרוניים מטרידים.

כאב אקוטי מול כאב כרוני

על פי האיגוד העולמי לחקר הכאב (IASP), כאב הוא "חוויה חושית ורגשית לא נעימה, הקשורה או דומה לזו הקשורה לנזק ממשי או פוטנציאלי לרקמות". בפועל יש מגוון רחב של דרכים לסווג כאב, כאשר החלוקה העיקרית שנעשית היא מבחינת משך הכאב והפתופיזיולוגיה שלו, כלומר, הבנה של שרשרת האירועים שגרמה לו.

הסוג הראשון הוא כאב אקוטי. כאב מהסוג הזה, ברמה הכללית, אמור לאותת לנו שמשהו אינו כשורה בגוף, כך שיש לו תפקיד מגן. כמובן שהכאבים האקוטיים השונים נבדלים ביניהם בדרגת החומרה ובנזק שהם מבטאים. בכאב חד, נראה לרוב נזק ברור לרקמות לצד פעילות מוגברת של מערכת העצבים, כאשר הכאב נוטה להיות מוגבל לאזור הפגיעה או לכל היותר בסמוך לו. כאב אקוטי צפוי לחלוף עם ההחלמה.

מרפאת הכאב

איך מוגדר כאב כרוני?

כולנו חווים כאבים ונחווה כאבים גם בעתיד: החל במכה שקיבלנו ברגל משום שלא היינו זהירים, דרך כאבי שרירים לאחר מאמץ גדול של הגוף ועד מחלות שונות. זהו כאמור מנגנון חשוב של הגוף, שבלעדיו לא היינו יודעים שמשהו לא בסדר, ולכן הכאבים בבסיסם הם "טובים" ומסייעים לו.

במקרה של כאב כרוני, התמונה מעט מורכבת יותר. כאב מהסוג הזה נמשך לסירוגין תקופה של למעלה משלושה חודשים, ופעמים רבות מעבר לתקופת הריפוי הצפויה. אין לו תפקיד מגן, והוא פוגע בבריאות ובתפקוד שלנו בדרכים מגוונות.

כאבים כרוניים עלולים ללוות את האדם כל חייו. הם עלולים להימשך לסירוגין שבועות, חודשים ואולי שנים, למרות אינספור טיפולים וניסיונות להביא להיעלמותם. הכאבים עלולים להופיע ללא קשר לפגיעה, לפציעה או למחלה כלשהי.

זאת ועוד, פעמים רבות נוצר כאן מעין מעגל הרסני המזין את עצמו, כאשר הכאב גורם לפחד מפגיעה ולכאב נוסף. עקב כך אנחנו עלולים לחוות ירידה בתנועתיות, שגורמת כשלעצמה לירידה בגמישות ובמסת השריר – מה שעלול לתרום להתגברות הכאב ולהפרעות נוספות (מחשבות לא רצויות, בעיות שינה, חרדה, דיכאון ועוד). כל אלו רק מגבירים את הכאב שאנחנו חווים.

מהם התסמינים של כאב כרוני?

על רקע העובדה שמדובר במצב מורכב שעלול להיגרם עקב בעיות שונות, קשה להגדיר "נוסחה" חד משמעית של סימפטומים המלווים כאב כרוני. התסמינים שהאדם חווה תלויים בין השאר במיקום הבעיה, בגורמים לה, במצב הבריאותי הכללי שלו וכן הלאה.

כאב כרוני מגיע בדרגות עוצמה שונות, החל מכאבים קלים יחסית ועד לכאבים חמורים שמקשים על ההתנהלות של האדם ולעיתים אפילו משבשים את חייו לחלוטין. העיקרון המרכזי כאן הוא שהכאבים צפויים להחמיר ככל שהזמן עובר ולא מטפלים בהם או במצב הגורם להם.

לכאבים עלולים להיות נלווים תסמינים פיזיים נוספים, דוגמת נוקשות של הגוף, הרגשה כללית של אי נוחות, דקירות בגוף ועוד. חלק מהקושי של הכאב הכרוני נוגע לכך שהבעיה פוגעת בחלק גדול מהמקרים בתפקוד האדם במישורים אחרים, לרבות המצב הנפשי או הרגשי שלו. הכאב המתמשך עלול לגרום לתחושות של דיכאון, חרדה, סטרס, שינויים תדירים במצב הרוח, בעיות שינה, בעיות אכילה ועוד.

מהי מהותה של מרפאת הכאב?

ההנחה המקובלת כיום היא שיש לטפל בכאבים כרוניים כבכל מחלה אחרת, כלומר, להתייחס אליהם כבעיה העומדת בפני עצמה ולמצוא את הגורם לה. זוהי מהות תפיסת הטיפול בכאב בעידן המודרני, שמסבירה את עלייתן של מרפאות הכאב.

מרפאות כאב הן מקום שבו מתמקדים הרופאים בכאבים עצמם. אסור לשכוח שלעיתים מתפתח כאב ללא סיבה נראית לעין, או ממשיך להיות נוכח למרות שהבעיה שעליה הצביע כבר נפתרה מזמן. מקרים כאלו מעידים על התפתחות של כאב כרוני, שמהווה בעיה בפני עצמה ולא מעיד על בעיה אחרת. לכאבים האלה, הכאבים הכרוניים, מציעה מרפאת כאב פתרונות. היא מתמקדת בכאבים שמקורם במערכת העצבים (נוירולוגיה), בכאבים שמקורם במחלת הסרטן, בכאבים מתפרצים, בכאבי מפרקים כרוניים ובכאבים כרוניים שאין להם מקור ברור.

רופאי מרפאות כאב הם כאלו שהתמחו בטיפול בכאב עצמו, חקרו את מקורותיו והבינו את הסיבות להתפתחות כאבים כרוניים. בעזרת מגוון כלים שעומדים לרשותם במרפאה, הם יכולים להציע לכם, הסובלים מכאבים ממושכים, טיפול אפקטיבי בכאב עצמו.

באילו מצבים מטפלת מרפאת כאב?

מרפאת כאב מטפלת במגוון רחב של כאבים ובעיות, ביניהם:

 • סוגים שונים של כאב גב, לרבות כאב גב עליון, כאבי גב תחתון או כאבי סיאטיקה
 • כאבי צוואר
 • כאבי ראש הנובעים מהצוואר
 • כאבי שרירים ושלד, דוגמת כאבי מפרקים עקב דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס), דאבת השרירים (פיברומיאלגיה) ועוד
 • כאבים ממקור סרטני
 • כאבים בעמוד השדרה, הנובעים ממצבים דוגמת פריצת דיסק או בלט בדיסק
 • כאב עצבי כתוצאה מפגיעה בעצב
 • כאב כללי כגון פיברומיאלגיה (דאבת השרירים), אנדומטריאוזיס ועוד.

הכלים העומדים לרשותינו – טיפול חדשני וממוקד

מרפאות כאב מציעות שילוב בין כמה שיטות ואופני טיפול, המותאמים לכל מטופל באופן אישי.  המטרה היא ליצור שלם הגדול מסך החלקים שלו, תוך הגדלת היעילות הכוללת של ההתמודדות עם הכאב או הבעיה הגורמת לו.

הטיפול המולטי מודאלי בכאב כולל מספר רב של אפשרויות, ביניהן טיפול תרופתי, טיפול פולשני, טיפול תומך פסיכולוגי, שיקום פיזי, פיזיותרפיה, רפואה משלימה ושינויים נדרשים באורח החיים.

טיפולים תרופתיים

 • טיפול בעזרת משככי כאבים

אומנם משככי הכאבים זכו עם השנים לתדמית לא מחמיאה, אך הם יכולים לשמש פתרון יעיל במקרה של כאבים כרוניים – כל עוד משתמשים בהם, כמובן, במינון הנכון ובצורה מבוקרת. מדובר בטיפול נוח יחסית שאינו פולשני, שמטופלים רבים יעדיפו על פני טיפולים אחרים עקב הנגישות הגבוהה שלו, פשטות השימוש והעובדה שמשככי הכאבים עשויים לפעול בצורה מהירה ויעילה להפחתת דרגות הכאב.

כדי שהטיפול יהיה יעיל באמת, רצוי להתאים טיפול תרופתי לאופי הכאב ולסוגו, ולא להתבסס למשל על משככי הכאבים הכלליים הזמינים לכל דורש. זו הנקודה בה הניסיון והידע של הצוות הפועל במרפאות כאב עשוי לעשות את ההבדל.

 • הזרקות

לצד נטילת משככי הכאבים בצורות המסורתיות, כיום מתבצעים במרפאות הכאב גם טיפולים להזרקה ישירה של  משככי כאבים או חומרים אנטי דלקתיים אל מוקד הכאב – בעיקר כשמדובר בכאבי מפרקים כרוניים. הטיפולים נעשים בהרדמה מקומית של האזור, כאשר כיום אנחנו מבצעים הזרקה תחת שיקוף, כלומר, בהנחיית רנטגן.

 למרות שטיפול מהסוג הזה אינו נוגע בשורש הבעיה, הוא עשוי להפחית באופן דרמטי את הכאבים, להקל על האדם לחזור לשגרת חיים ולדחות את הצורך בביצוע טיפולים מורכבים יותר, דוגמת ניתוחים.

 • פרולותראפיה

טיפול נוסף שנעשה באמצעות זריקות. במקרה הזה מוזרק לשרירים, לגידים, לחיבורי גידים או לחללים מסוימים חומר מיוחד שמשקם את הרקמות במקום שבו התרחשה פגיעה וטראומה מסוימת אשר גרמה לכאבים ממושכים. שיקום הרקמות גורם לחיזוקן ולהבראתן, ומביא לא פעם להפחתה משמעותית בכאב באזור הפגיעה.

טיפולים פולשניים

 • זריקות תחת אולטרה סאונד – חסימה עצבית

במקרים בהם הכאב הוא נוירולוגי, כלומר שמקורו בעצבים, תתבצע לעיתים 'חסימה' של העצב. המטרה כאן היא לחסום עצב בודד או מקלעת עצבים סביב אזור הכאב, במטרה להפסיק את תחושת הכאב. טיפול זה למעשה מונע מהעצב הפגוע לשלוח אל המוח אותות כאב (שנשלחים אליו ללא סיבה), ובכך עשוי להעלים את הכאב.

 • זריקות תוך מפרקיות

הזרקות תוך מפרקיות מתאימות למצבים בהם מקור הכאב הוא במפרקי הגוף, מה שעלול לגרום לכאבים עזים ולשבש לחלוטין את ההעצמאות ויכולת ההתניידות של האדם. זריקות תוך מרפקיות עשויות לסייע במצבים דוגמת אוסטאוארטריטיס, דלקת של גיד הפיקה (ידועה גם בתור "ברך קופצים", Jumper's Knee), כאבים במפרק האגן, תסמונת התעלה הקרפאלית בכפות הידיים, בעיות מרפקים (דוגמת מרפק טניס), כאבי בכתפיים (במצבים כמו כתף קפואה) – והרשימה עוד ארוכה.

 • הזרקות לעמוד השדרה

הזרקות אפידוראליות לשורשי העצבים שבעמוד השדרה מסייעים במצבים בהם הכאב נובע מבעיות בעמוד השדרה. החומרים המוזרקים משתנים בהתאם לאופי הבעיה: במקרים של עמוד שדרה צווארי או מותני נזריק לרוב אפידורל, בעוד שבמצבים בהם הכאב נובע מעמוד שדרה מותני אך מקרין לגפיים התחתונות נשלב גם קאודל. דוגמה נוספת היא זריקה טראנס פורמינלית, המתאימה לתרחישים בהם הכאב נגרם עקב לחץ על אחד משורשי העצבים ומקרין לגפיים העליונות או התחתונות.

הזרקות לעמוד השדרה

 • הזרקות למערכת העצבים

הזרקות למקלעת העצבים עשויות להתאים לכאב הנובע מתסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS), בעיה נדירה בגפיים המאופיינת בתחושות כאב עזות ולא פרופורציונליות בהשוואה לסוג הפגיעה שנגרם. הזרקות מהסוג הזה מסייעות גם במקרים בהם מקור הכאב הוא גידול סרטני, כשדוגמה לכך היא הזרקות לעצב בשם "Impar Ganglion" או "Celiac Plexus Block", המיועד לטפל בדלקת לבלב כרונית.

 • טיפול בגלי רדיו

שיטה המתמקדת בטיפול בכאבים עצביים. במהלך הטיפול מוחדרת מחט (תחת הרדמה מקומית) אל העצב המכאיב. אל המחט מועברים גלי רדיו שגורמים לרעידתה ולגירוי העצב, מה שגורם לא פעם להפחתת הכאבים.

בהרצליה מדיקל סנטר, ניתן לבצע את הטיפול באחת משתי דרכים: באמצעות חימום או פעימות של גלי רדיו. הבחירה במסגרת מרפאת כאב נעשים תוך התאמה אישית לבעיה שממנה אתם סובלים, וזאת הודות לשלל השיטות שעומדות לרשות המומחים במרפאה.

 • הסננות לנקודת הדק

במסגרת טיפול זה, מוזרקים חומרים שונים (חומרי הרדמה, משככי כאבים ועוד) לתוך נקודות הדק – נקודות ספציפיות ברקמת השריר, אשר מביאות בחלק גדול מהמקרים לכאבים עזים. הטיפול מיועד בעיקר לסייע במצבים בהם כאבי שרירים נגרמים עקב פגיעה ישירה, דוגמת חבלה או תאונת דרכים, מה שיוצר "טריגר" בנקודות אלה המגדיל את הכאב שהאדם חש.

טיפולים משלימים

 • IMS

שיטת IMS –  Intra Muscular Stimulation  או בעברית "דיקור מערבי יבש", גורמת לגירוי השרירים בעזרת מחטים. השיטה עשויה להזכיר, במובן מסוים, דיקור סיני למתבונן מן החוץ, אך להבדיל מהדיקור הסיני, בו אנחנו דוקרים את נקודות אנרגיית הצ'י, כאן נתמקד בנקודות הדק.

טיפולי IMS נעשים בעיקר במטרה לטפל בכאבים כרוניים שמקורם בשרירים עצמם, והם נעשים בפועל לפרק זמן קצר ותוך שילוב של עיסוי. היתרונות הם יעילות גבוהה והשפעה מהירה על הגוף, שעשויים להקל על הכאבים, לשפר את יכולת התנועה של האדם ועוד.

 • פיזיותרפיה

טיפולי פיזיותרפיה מתמקדים במערכת התנועה של הגוף ובהתמודדות עם בעיות עצב, שריר או שלד. בהקשר הנוכחי, ניתן דרך הפיזיותרפיה להקל על כאבים הנובעים ממצבים אלו, לשפר את הגמישות ואת טווחי התנועה, לחזק את השרירים או איברי הגוף השונים ועוד. טיפולי פיזיותרפיה דורשים הירתמות והתמדה, אולם לאורך זמן ובהנחיה נכונה של הפיזיותרפיסט הם עשויים להביא לשיפור הדרגתי משמעותי מאוד ברמות התפקוד.

 • הפניות לטיפולי רפואה משלימה

במידת הצורך, הצוות של הרצליה מדיקל סנטר יפנה אתכם לטיפולי רפואה משלימה מחוץ לבית החולים.

טיפולי כאב בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר

מרפאת הכאב מבית מדיקל NOW של הרצליה מדיקל סנטר עומדת בחוד החנית בתחום. המרפאה מציעה, בין השאר:

 • אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, בעלי ידע רב בטיפול בכאב, אשר עם השנים צברו עוד ועוד ניסיון בטיפול בכאבים כרוניים
 • ציוד חדשני ומתקדם, העומד בחוד החנית בתחום בעולם
 • טיפולים ממוקדים ומקיפים, בהתאמה אישית. אחרי אבחון הבעיה והתסמינים שמהם אתם סובלים, יוחלט בשיתוף אתכם על הטיפול המתאים ביותר

השורה התחתונה ברורה: מרפאת כאב של הרצליה מדיקל סנטר מחזיקה במלוא היכולת להועיל כמה שיותר למצבכם ולאפשר לכם לחזור לשגרה נטולת כאבים, עד כמה שניתן.

 

לצפייה בהנחיות לביקור במרפאת כאב לחצו כאן.