Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
אנדוסקופיה בריאטרית
אנדוסקופיה בריאטרית

אנדוסקופיה בריאטרית

השמנת יתר הפכה למגפה של ממש בעת הנוכחית, והיא עלולה לטמון בחובה השלכות שליליות משמעותיות, בטווח הקצר והארוך כאחד. רבים מעוניינים להפחית את משקל הגוף שלהם בצורה יעילה ובטוחה, אפילו ללא ניתוחים כירורגיים (להם תופעות לוואי וסיכונים שונים). אנדוסקופיה בריאטרית, התחום הרפואי העוסק בהפחתת משקל הגוף באמצעות פרוצדורות דרך הפה, מציעה את זה בדיוק.

איך אנדוסקופיה בריאטרית מתבצעת?

אנדוסקופיה בריאטרית נעשית בעזרת צינורית גמישה, הנקראת "אנדוסקופ" ומוכנסת דרך הפה – להבדיל מסכין המנתחים המהווה בסיס לניתוחי כירורגיה בריאטרית. במילים אחרות, הפעולה אינה דורשת ביצוע חתכים בגוף או שינויים בלתי הפיכים בו. מטרת העל של הטיפול היא הפחתת נפח הקיבה באמצעות תפירה פנימית שלה, דרך הפה וללא צורך בניתוח, מה שידוע בתור "שרוול אנדוסקופי". ייתכנו פעולות נוספות להקטנת נפח הקיבה מבפנים, המתוכננות בהתאם לדרגת החומרה של הבעיה ולמאפייני המטופל.

הטיפול נחשב לחדיש בכל קנה מידה ונמשך כשעה. הוא נעשה אצלנו בהרצליה מדיקל סנטר באמצעות ציוד העומד בחוד החנית בתחום. לאנדוסקופ מחוברת מצלמה זעירה, המאפשרת לגורם המטפל לקבל תמונת מצב של הנעשה בגוף ולבצע את הפעולות השונות, בדיוק המירבי הנדרש, בעזרת מכשיר תפירה.

את התהליך של אנדוסקופיה בריאטרית ניתן לבצע בחדר פעולות (ולא בחדר ניתוח). הוא נעשה תחת הרדמה כללית ובאשפוז יום בלבד. יתרון מרכזי של אנדוסקופיה בריאטרית נוגע לכך שמדובר בתהליך פולשני הרבה פחות, ומכאן שהסיכונים והסיבוכים מצומצמים בהשוואה לניתוחים בהם עלולים לחוות לאחר הניתוח תופעות לוואי דוגמת כאבים, הקאות וצרבות.

אילו תוצאות ניתן להשיג עם אנדוסקופיה בריאטרית?

התוצאות של טיפולי אנדוסקופיה בריאטרית עשויות בהחלט להיות מרשימות. התהליך אינו הפיך, ומאפשר ירידה של עד כ-20% במשקל הגוף. חשוב לציין שזהו אחוז ירידה מעט מצומצם בהשוואה לניתוחים הבריאטריים, שעשויים להציע ירידה של עד כ- 60%-35% מעודף המשקל.

עם זאת, מדובר מנגד בירידה נאה במשקל המושגת בתהליך בעל סיכונים מצומצמים והחלמה מהירה.

מומחית אנדוסקופיה בריאטרית מחזיקה קיבה וירטואלית בידיים

למי הפרוצדורה מתאימה?

הפרוצדורות האנדוסקופיות הזעיר-פולשניות מיועדות לקהל רחב של מטופלים. קבוצת יעד מרכזית היא אנשים הסובלים מהשמנת יתר אך אינם מתאימים לניתוח מסיבות שונות, או חוששים לעבור אותו. הטיפול למעשה מאפשר להם לעבור פרוצדורה רפואית משמעותית, בעלת השפעה על מראה הגוף ובריאותו גם יחד, בתהליך הנחשב לפשוט ולבטוח באופן יחסי.

אוכלוסיית היעד העיקרית לטיפול ברמה המעשית היא בעלי מדד מסת גוף (BMI) העולה על 30, כאשר הם סובלים ממחלה נלווית הגורמת להשמנה, או אנשים עם BMI של 35 ומעלה ללא מחלה נלווית, עבור קבוצות אלה הטיפול ניתן פעמים רבות כקו ראשון. הטיפול מתאים בנוסף פעמים רבות לאלו שלא הצליחו להפחית את המשקל דרך שינויים תזונתיים, פעילות גופנית או טיפולים קודמים, ומחפשים פתרון הולם לירידה במשקל ולשיפור מראה הגוף. קבוצה נוספת היא אנשים שכן עברו ניתוחים בריאטריים כאלה או אחרים, אולם חווים עלייה חוזרת במשקל או לחלופין נתקלים לאחר הניתוח בתופעות לוואי המקשות על ההתאוששות שלהם והחזרה הרצויה לשגרת הפעילות.

מן העבר השני של המשוואה, הטיפול אינו מתאים בהכרח לכל אדם. אנשים עם שחמת מתקדמת או היסטוריה משפחתית של סרטן הקיבה אינם יכולים לעבור אותו.

מהן ההנחיות לפני ואחרי הפעולה?

מטבע הדברים, ההתאוששות וההחלמה מפרוצדורות אנדוסקופיות מהירה וקלה בהרבה בהשוואה לתהליכים כירורגיים, דוגמת ניתוח שרוול קיבה. ברוב המקרים, כאמור, טיפולים בתחום זה נעשים באשפוז יום בלבד – כך שניתן לחזור לפעילות בהדרגה. החזרה המלאה לשגרה יכולה להתבצע תוך עד כשבוע ימים.

יש להדגיש שגם לאחר החזרה לשגרה חשוב להקפיד על אורח חיים בריא ומאוזן ככל שניתן, אולי אפילו יותר מאשר בטיפולים אחרים להפחתה במשקל. יש צורך בהקפדה יתרה על אורח החיים, בדגש על תזונה בריאה ומאוזנת לצד ביצוע פעילות גופנית תדירה. מבחינה מעשית נדרש מעקב של רופא ודיאטנית לתקופה של חצי שנה לפחות לאחר הטיפול.

אנדוסקופיה בריאטרית בהרצליה מדיקל סנטר

לצד האפשרות לביצוע טיפולי אנדוסקופיה בריאטרית, מכון הגסטרו של הרצליה מדיקל סנטר מציע את הבדיקות והטיפולים הבאים:

  • גסטרוסקופיה
  • קולונוסקופיה
  • קולונוסקופיה מדויקת עם בינה מלאכותית, בעזרת מערכת GI Genious
  • סיגמואידוסקופיה – בדיקת אנדוסקופ הבוחנת את המעי העקול (סיגמואיד)
  • בדיקת EUS – בדיקת אולטרסאונד אנדוסקופי במערכת העיכול והלבלב