קולונוסקופיה

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' רותי יפרח | אחות אחראית מכון הגסטרו
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
קולונוסקופיה

קולונוסקופיה

קולונוסקופיהקולונוסקופיה היא בדיקה אנדוסקופית המאפשרת לבדוק את המעי הגס כולו ולעתים גם חלקים מסוימים של המעי הדק, באזור חיבורו עם המעי הגס. במכון הגסטרואנטרולוגי של הרצליה מדיקל סנטר מתקיימות דרך קבע, בדיקות קולונוסקופיה באמצעים המתקדמים ביותר וכן בדיקות קולונוסקופיה וירטואלית במכון הדימות המשוכלל. הודות לגסטרואנטרולוגים המומחים העובדים במכון הגסטרואנטרולוגי הבדיקות מבוצעות במיומנות גבוהה במיוחד.

ההתוויות לביצוע בדיקת קולונוסקופיה

ההתוויות העיקריות לביצוע קולונוסקופיה הינן כאבי בטן, שינוי באופי היציאות ומספרן, דימומים רקטליים , דם סמוי חיובי בצואה, חוסר דם וסיפור משפחתי של גידולים במעי הגס. מעל גיל 50 מומלץ על ביצוע הבדיקה כבדיקת סקר אחת למספר שנים.

מה נבדק בפועל במהלך הקולונוסקופיה?

כאמור, באמצעות הקולונוסקופיה נבדקים המעי הגס כולו וחלק מהמעי הדק. המטרה העיקרית של הבדיקה לבדוק הם לחולה יש דלקות מסוגים שונים, טחורים חיצוניים ופנימיים, פוליפים וגידולים שפירים או מסוגים אחרים.

כיצד מתבצעת בדיקת קולונוסקופיה?

לאחר מתן חומרי טשטוש לתוך הוריד, המכשיר מוחדר למעי הגס דרך פי הטבעת ובטכניקה מיוחדת מתקדם לאורך כל המעי הגס וחלק קטן של המעי הדק. במקרים מסוימים הבדיקה מבוצעת בהרדמה כללית וזאת בהתאם למצבו של החולה.

תוך כדי הבדיקה ניתן לבצע כריתת פוליפים, נטילת דגימות בהתאם לנדרש, חסימת דימומים ופעולות טיפוליות נוספות.

אפשרות נוספת לבחינת המעי הגס היא קולונוסקופיה וירטואלית, אשר מתבצעת במכון ה CT בהרצליה מדיקל סנטר. בבדיקה זו, מדובר למעשה בצילומי CT המכוונים למעי הגס.
בקולונסקופיה וירטואלית לא מוכנסים מכשירים לגוף.

הכנה לקולונוסקופיה

יעילות בדיקת הקולונוסקופיה תלויה בכמה גורמים, כאשר העיקרי שבהם הוא ניקוי מרבי של המעי הגס. ככל שניקיון המעי יהיה טוב יותר משך הבדיקה יהיה קצר יותר ואיכות האבחון טובה יותר. לפני הבדיקה ניתנות הוראות מפורטות לצורך ניקוי המעי הגס. אופי ההוראות משתנה לעתים בהתאם למצב וגיל החולה.

משך ביצוע הקולונוסקופיה הוא כחצי שעה, אולם הבדיקה עשויה להתארך בהתאם לממצאים העשויים להתגלות בעת ביצועה.

בכירי הגסטרואנטרולוגים בישראל מבצעים בשגרה בדיקות וטיפולים במכון הגסטרו של הרצליה מדיקל סנטר.

פרטי התקשרות
ט. 09-9592969 פ. 09-9592481
א' – ה' 8:00:17:00
gastrology@hmc.co.il