מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
קשירת חצוצרות

קשירת חצוצרות

קשירת חצוצרותקשירת חצוצרות היא פעולה כירורגית שנעשית במטרה למנוע התפתחות היריון, מה שהופך אותה למעשה לאמצעי מניעה לכל דבר. היא נעשית ברוב המקרים בצורה יזומה, כאשר האישה או בני הזוג מחליטים שאינם רוצים עוד ילדים.

החצוצרות (ישנן שתיים כאלו) מקשרות בין השחלה לבין הרחם. בהן נפגשים הביצית הבשלה והזרע, ושם מתחילה ההפריה. לאחר ההפריה הראשונית ממשיכה הביצית לרחם, ושם למעשה מתפתח העובר.

תיאור זה ממחיש עד כמה חשוב תפקידן של החצוצרות. אם הן לא יתפקדו כראוי, הביצית לא תיפגש עם הזרע, לא תופרה ולא יוכל להתפתח היריון. לכן חסימה של החצוצרות, 'קשירה' שלהן, מבטיחה באחוז גבוה מאוד (כ-99%) כי האישה לא תוכל להרות עוד.

יש לציין כי למרות אחוזי ההצלחה הגבוהים של הפעולה, ניתן במקרים מסוימים להיכנס להיריון לאחר קשירת חצוצרות – אם משום שההליך לא בוצע כראוי, אם על ידי 'ביטולו' (צעד שניתן לביצוע רק במקרים מסוימים וכאשר בוצעו שיטות 'קשירה' ספציפיות) ואם באמצעות הפריה חוץ-גופית, אשר למעשה מאפשרת את קיומו של תהליך הפריית הביצית, מחוץ לגוף האישה, בתנאי מעבדה.

מידע כללי על קשירת חצוצרות

קשירת חצוצרות היא פעולה יעילה מאוד, שמגיעה כמעט למאה אחוזי הצלחה. אומנם היו מקרים בעבר שבהם אישה נכנסה להיריון אחרי קשירת חצוצרות, אך מדובר במקרים נדירים למדי. כיום ישנן כמה שיטות לקשירת החצוצרות, אך הניתוח נעשה בדרך כלל בשיטה הלפרוסקופית (דרך חתכים זעירים בבטן התחתונה) או באמצעות היסטרוסקופיה – ניתוח זעיר-פולשני שמתבצע דרך הנרתיק.

יש לציין כי רופאים רבים ממליצים לבצע את קשירת החצוצרות במסגרת הליך רפואי-גינקולוגי אחר, כמו לידה, ניתוח קיסרי וכדומה. מאחר שמדובר בהליך לא מורכב מאוד, ניתן לבצע אותו באותה ההזדמנות וכך לחסוך את הצורך בניתוח מיוחד לצורך קשירת חצוצרות.

הכנה לפעולה

קשירת חצוצרות נעשית כמעט תמיד בהרדמה מלאה, ולכן תידָרשי לצוּם כמה שעות לפני תחילת ההליך. בימים שלפני הניתוח תעברי בוודאי כמה בדיקות דימות כדי לבחון מראש את מצבן של החצוצרות.

מהלך פעולת קשירת חצוצרות

קשירת חצוצרות נעשית כיום בגישה זעיר-פולשנית בדרך כלל – לפרוסקופיה או היסטרוסקופיה, מה שכמובן מקצר משמעותית את תקופת ההחלמה וצפוי להקל מאוד על התאוששותך. רק במקרים מיוחדים ההליך ייעשה במסגרת ניתוח פתוח.

כיום ישנן כמה דרכים לביצוע קשירת חצוצרות – ביניהן כאלו הפיכות וכאלו שאינן הפיכות. קשירה פיזית בעזרת חוט מיוחד, צריבה חשמלית, כריתת חלק מהחצוצרה והנחת טבעת הגורמת לניוון החצוצרה הן פעולות שיהיו כמעט תמיד בלתי הפיכות. לעומתן, שימוש באטב מיוחד או חסימת החצוצרה בתהליך פיזי הדומה להצטלקות (לייֶפֶת או פיברוזיס) הם הליכים הפיכים שניתן לאחריהם להיכנס להיריון בדרך כלל.

חשוב לציין כי גם כאשר ההליכים אינם הפיכים, לכאורה, ניתן לשקם ולפתוח את החצוצרות הקשורות – אך פעולה כירורגית זו נחשבת מורכבת וממושכת מאוד. אפשרות נוספת, שאינה דורשת ניתוח נוסף בחצוצרות, היא כמובן 'דילוג' מעל תפקידה של החצוצרה ולכניסה להיריון בהפריה חוץ-גופית.

קשירת חצוצרות היא פעולה שנמשכת עד שעה בדרך כלל. כיום היא נעשית באשפוז יום, כלומר כבר באותו היום תשוחררי, כנראה, לביתך. במשך השבועיים הראשונים שלאחר הפעולה מומלץ שלא להרים משאות כבדים.

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר לאחר קשירת חצוצרות הן כאבים דמויי מחזור ודימומים מהנרתיק – תופעות שכיחות למדי בכל הליך גינקולוגי מסוג זה. גם דימומים וזיהומים יכולים להתרחש, וכן פגיעה באיברים סמוכים, בעיקר באברי מערכת העיכול התחתונה. אלו מקרים שניתן לטפל בהם עוד בזמן ביצוע הפעולה. תופעת לוואי נדירה היא כישלון הקשירה וכניסה להיריון, דבר שמתרחש באחד ל-1,000 מקרים, לפי הנתונים הסטטיסטיים וההיסטוריה הרפואית של הליך זה.

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00