מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
ניתוח סרטן ריאות

ניתוח סרטן ריאות

רקע על סרטן בריאות

ניתוח סרטן ריאותהריאות מהוות חלק משמעותי במערכת הנשימה. האוויר אותו אנו נושמים עובר דרך קנה הנשימה והסימפונות אל הריאות לצורך ספיגת החמצן לדם ופליטת דו תחמוצת הפחמן. החמצן נישא דרך זרם הדם לכלל אברי הגוף ואילו דו תחמוצת הפחמן נפלטת מהגוף באמצעות נשיפת האוויר מהראות

סרטן ריאות הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בעולם כיום. מדי שנה מאובחנים בישראל כ- 1,500 חולים בסרטן הריאות. למעלה מ- 90% ממקרי סרטן הריאות מיוחסים לעישון, ובהתאמה, מרבית החולים הם גברים מעשנים לאחר גיל 40. בשנים האחרונות, ככל שהעישון הופך שכיח יותר גם בקרב נשים, חלה עליה משמעותית גם במספר הנשים שלוקות בסרטן ריאות.

מקובל להבחין בין סרטן ריאות ראשוני שמקורו בריאות עצמן, לבין סרטן ריאות משני שהתחיל באבר גוף אחר, והתפשט אל הריאות. סוגי סרטן הריאות העיקריים הם סרטן תאים קטנים (small cell lung cancer) וסרטן שאינו של תאים קטנים (non small cell lung cancer). כ- 80% ממקרי סרטן הריאות הם סרטן שאינו של תאים קטנים.

אבחון וטיפול בסרטן ריאות

סימפטומים אופייניים לסרטן ריאות כוללים שיעול מתמשך, שיעול עם הפרשה דמית, קוצר נשימה, כאב תוך כדי שיעול או במהלך שאיפת אויר, כאב באזור הצלעות, עייפות, וחוסר תאבון.

סרטן ריאות יאובחן באמצעות בדיקות דימות של דרכי הנשימה והריאות, וכן על ידי נטילת דגימות רקמה מהריאות עצמן. לאחר קביעת סוג הגידול הסרטני וכן שלב ודירוג המחלה יקבע הטיפול המיטבי. טיפול בסרטן ריאות יכלול בדרך כלל ניתוח ריאות, טיפול כימותרפי, וטיפול בקרינה. לעתים יהיה צורך בטיפול כימותרפי או בטיפול בקרינה טרם ביצוע ניתוח, על מנת לצמצם את גודלו של הגידול ולהפכו לנתיח.

במידה והמחלה מאובחנת בשלביה המוקדמים (שלב 1 ו- 2, כ- 30% מכלל החולים), ניתן לבצע ניתוח לכריתת הגידול. ניתוחי ריאות יבוצעו על ידי רופאים מומחים המתמחים בניתוחי ריאות. במקרים מפושטים יותר, סרטן הריאות אינו ניתן לטיפול ניתוחי, אלא לטיפול תרופתי וקרינתי בלבד.

ניתוח לכריתת גידול בריאה

ניתוחי כריתת ריאה מבוצעים במקרה של סרטן ריאה מסוג 'תאים שאינם קטנים' (בלעז, non-small cell carcinoma, NSCLC). בהתאם למצבו הרפואי של המטופל, ניתן לבצע ניתוח לכריתת כל הריאה, לכריתת אונה בלבד, או ניתוח שמכונה 'כריתת יתד', במהלכו נכרת רק קטע קטן של הריאה. ניתוח זה אינו שכיח ויבוצע רק אם תפקוד הריאות אינו תקין. עם עידן הטכניקות החדישות ביותר באבחון וטיפול בסרטן הריאות, ובמיוחד עם ערנות הציבור לפנות לבדיקות בשלב מוקדם יותר, יש צפי לעלייה בגילוי מוקדם של גידולים אלו, ולכן ניתן טיפול יעיל יותר בסוג זה של גידולים.