Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
ניתוחי קרניוסינוסטוזיס
ניתוחי קרניוסינוסטוזיס

ניתוחי קרניוסינוסטוזיס

קרניוסינוסטוזיס – סגירה מוקדמת של אחד מתפרי הגולגולת (או של כמה תפרים במקביל) – היא תופעה המתרחשת בגיל ינקות ומופיעה באחד מתוך כל 2,000 פעוטות, אך הגורם לה אינו ידוע עד היום. הבעיה עשויה לגרום לעיוות משמעותי בצורת הגולגולת, ובמצבים חמורים אף לפגוע בהתפתחותו התקינה של המוח.

הטיפול היחידי שמוצע היום כמענה מלא לקרניוסינוסטוזיס הוא ניתוח, המבוצע בידי נוירוכירורג מומחה. בבית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר נוירוכירורגים מהבכירים בישראל, וביניהם כמה מהמומחים הגדולים בארץ ובעולם לטיפול בקרניוסינוסטוזיס – אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב שנים, שביצעו עד היום עשרות ניתוחים מוצלחים מסוג זה.

התפתחות קרניוסינוסטוזיס

הגולגולת האנושית מורכבת מ-26 עצמות שונות. לאורך השנתיים הראשונות לחיינו, עצמות אלו נותרות גמישות ודינאמיות ומאפשרות את התפתחותו ההדרגתית של המוח, אשר גדל במהירות בתקופה זו. למעשה, קצב גדילתו של המוח הוא שקובע את קצב גדילתה של הגולגולת, כמו גם את צורתה ואת המראה שלה.

'גמישותן' של עצמות הגולגולת מתאפשרת הודות לחלוקה הטבעית שלהן, על ידי תפרים ומרפסים. התפרים הם מפגשי העצמות, ואילו המרפסים הם מפגשי התפרים, הנפגשים בשתי נקודות בגולגולת, אחורית וקדמית.

לאורך השנתיים שבהן המוח גדל בקצב מהיר (מהיקף ממוצע של כ-35 ס"מ בעת הלידה, ועד להיקף של קרוב ל-50 ס"מ בגיל שנה), חיבורי העצמות – התפרים – עשויים רקמה רכה המבטיחה את גמישות הגולגולת. רקמה זו מתקשה בהדרגה עד להפיכתה לעצם של ממש, חלק מעצם הגולגולת השלמה.

קרניוסינוסטוזיס היא שם כולל לשורת תופעות הקשורות בהתפתחות הגולגולת, בעלות מכנה משותף אחד: סגירה מוקדמת ומהירה של אחד או יותר מתפרי הגולגולת, מה שפוגע באופן ישיר בהתפתחותה התקינה של עצם הגולגולת. מאחר שעצמות הגולגולת אינן יכולות להתפתח כראוי במקום שבו נסגר התפר, הן 'יפצו' על כך בגדילה ובהתפתחות מוגברת בנקודה אחרת, מה שיביא לעיוות בצורת הגולגולת. מדובר אמנם בבעיה קוסמטית ואסתטית בעיקרה, אך במקרים החמורים מצב זה אף יכול להשפיע על התפתחות המוח עצמו.

הגורמים להתפתחות קרניוסינוסטוזיס

עד היום לא ידועה הסיבה להתפתחות הבעיה. לעתים, היא תופיע כחלק מבעיה כרומוזומלית מוכרת הידועה בשם תסמונת אפרט, אך במקרים רבים היא מתרחשת בפני עצמה, ללא סיבה נראית לעין וללא כל קשר לתסמונת כזו או אחרת.

נוסף על כך נציין כי הקרניוסינוסטוסיז אינה בעיה תורשתית: גם אם אחד ההורים או אחד האחים סבל מהתופעה בינקותו, הסיכוי כי בן משפחה נוסף יסבול ממנה נחשב נמוך מאוד.

אבחון וטיפול

קרניוסינוסטוזיס תתאפיין לרוב, כאמור, בעיוות נראה לעין של הגולגולת. העיוות מושפע ישירות ממיקומו של התפר שנסגר, כך שברוב המקרים ניתן להבין מהתבוננות חיצונית בלבד היכן נמצא מוקד הבעיה:

 • גולגולת צרה וארוכה מעידה על סגירה מוקדמת של התפר הסגיטלי (החוצה את הגולגולת לאורכה)
 • גולגולת לא סימטרית, בהשוואה בין שני צדיה, מעידה על סגירת אחד מהתפרים הקורונאליים (תפרי הצד)
 • גולגולת קצרה – שטוחה בחלקה הקדמי ובעלת נטייה לצמוח לגובה – מעידה על סגירה של שני התפרים הקורונאליים
 • 'ראש משולש' מעיד על סגירת התפר המטופי (אשר נמצא בין עצמות המצח).

את העיוות ניתן לאתר גם על ידי מדידת היקף הראש והשוואתו עם עקומות הגדילה המקובלות. בדיקה זו תאפשר גילוי של הבעיה גם אם העיוות אינו נראה לעין עדיין.

יש לציין כי במקרים נדירים יופיעו תסמינים נוספים בעקבות התפתחות הקרניוסינוסטוזיס:

 • כאבי ראש
 • חוסר תיאבון
 • הקאות
 • התפתחות אִטית מהמקובל.

כך או כך, האבחון הסופי יתבצע בידי צוות בית החולים הרצליה מדיקל סנטר, שלרשותו  עומדים אמצעי דימות מתקדמים במיוחד. אמצעים אלו נחשבים לחוד החנית בעולם הדימות, מה שמבטיח אבחון מדויק של הבעיה על כל מאפייניה.

הטיפול בקרניוסינוסטוזיס יהיה כירורגי ברוב המכריע של המקרים. את הניתוח יבצע נורוכירורג ילדים מומחה, מלווה באנשי צוות קבועים, שאִתם משתף פעולה באופן קבוע זה שנים ארוכות.

ההמלצה היא לערוך את הניתוח מוקדם ככל האפשר, עד לגיל שמונה חודשים בדרך כלל, הן בשל העובדה שבשלב זה עצמות החיבור של תפרי הגולגולת עודן רכות יחסית, והן במטרה למנוע פגיעה בהתפתחות המוח. הניתוח אורך בין שעתיים לשש שעות, בהתאם לאופי הבעיה, ונעשה בהרדמה כללית.

ישנם כמה סוגי ניתוחים לטיפול בקרניוסינוסטוזיס, המשתנים על פי מיקומו של התפר הסגור ומספר התפרים שנסגרו במקביל. בכל סוגי הניתוחים יטפל המנתח בגולגולת בלבד, מבלי לערב בהליך את רקמות המוח, תוך שהוא מתקין פלטות או תפרים מסיסים באזור המטופל, אשר יבטיחו את יציבותו.

אלו הם סוגי הניתוחים העיקריים לטיפול בקרניוסינוסטוזיס:

 • ניתוח לתיקון התפר המטופי (המצחי) ייעשה בדרך כלל לצרכים קוסמטיים בלבד, ובמהלכו 'יסדר' המנתח מחדש את צורת הגולגולת לאחר פתיחת התפר הסגור. ניתוח שכזה ייעשה לרוב עד לגיל חצי שנה
 • ניתוח לתיקון אחד מהתפרים הקורונאליים (הצדיים) נעשה בצורה דומה ובמועד זהה. ניתוח שכזה יכול לכלול תיקון של שני התפרים הקורונאליים גם יחד. זהו אחד המצבים היחידים אשר נחשבים מסוכנים מבחינת התפתחות המוח עצמו
 • ניתוח לתיקון התפר הסגיטלי (התפר שבאמצע הגולגולת) ידרוש בדרך כלל הרחבה של התפר בלבד. זהו ניתוח שייעשה לרוב במועד מוקדם מאוד, עד לגיל שלושה וחצי חודשים
 • ניתוח לתיקון התפר הלמבדואידלי (האחורי): נעשה לרוב עד לגיל שמונה חודשים, ונחשב גם הוא לניתוח קוסמטי בעיקרו. יש לציין כי עיוות בחלקה האחורי של הגולגולת מתרחש במקרים רבים שלא כתוצאה מקרניוסינוסטוזיס, כך שהגוף 'מתקן' זאת עם הזמן ובאופן טבעי, ללא צורך בניתוח
 • ניתוח לטיפול בסגירת כמה תפרים במקביל: מצב שכזה עלול לגרום להיווצרות לחץ תוך-גולגולתי ולפגיעה משמעותית בהתפתחות המוח ובפעילותו התקינה. לכן הוא נחשב לדחוף ומבוצע בטווח גילים גדול יחסית.

כיצד להכין את הילד לניתוח קרניוסינוסטוזיס?

המטרה העיקרית היא ליצור עבור ילדכם סביבה מוכרת ומרגיעה ככל האפשר. מומלץ להביא עמכם צעצועים שהוא אוהב ואף בגדים שהוא רגיל ללבוש. הפגישה עם הצוות הרפואי ועם הרופא המרדים טרם הניתוח עצמו תסייע גם היא לעניין, ותפחית את תחושת הזרוּת והחדשנות הטבעית.

ילדכם יידרש להיות בצום מלא כארבע עד שש שעות לפני הניתוח. לאורך כל ההליך, החל ברגע קליטתכם בבית החולים, דרך הניתוח עצמו והתאוששותו של הילד ועד לביקורות שיעבור במשך הזמן, אנשי הצוות הרפואי של בית החולים יעמדו לצדכם, יענו על כל שאלה וישמחו לסייע לכם בכל עניין.

יתרונותיו של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר בניתוחי קרניוסינוסטוזיס

ניתוחי הקרניוסינוסטוזיס בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר מתבצעים בידי הרופאים המובילים בתחום, אשר יעניקו לילדכם את הטיפול המקצועי הטוב ביותר. נוסף על כך, תוכלו לקבוע בעצמכם את תאריך ואת שעת הניתוח, במועד הנוח לכם.

צוות בית החולים הוא צוות מיומן ודואג, אשר יעמוד לרשותכם בכל עת. לרשות כל מטופל ובני משפחתו תעמוד אחות צמודה לאורך כל ימי האשפוז בבית החולים, שתספק מענה מידי ומהיר לכל עניין.

ההקפדה על תנאים סניטריים ברמה הגבוהה ביותר, השמירה על סביבת עבודה נקייה והיגיינית, השימוש בציוד המתקדם ביותר (כולל מכשירי חיטוי מהטובים בעולם) וכמובן מקצועיותו של הצוות הרפואי על כל חלקיו, הם שמבטיחים את הפחתת הסיכוי לזיהום בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר עד למינימום האפשרי. כך נוכל לוודא כי אתם ובני משפחותיכם לא תיחשפו לסיכון החמור במשך כל ימי האשפוז.

בית החולים מציע לכם תנאי אירוח נפלאים, סביבה נעימה ורגועה ומכשור רפואי מתקדם במיוחד. באחרונה הושקעו משאבים רבים בהקמתו של מרכז המצוינות לנוירוכירוגיה בבית החולים, במטרה להעמיד לרשות הרופא את הציוד המשוכלל בעולם וליצור עבורם את סביבת העבודה המושלמת. המכשור המשוכלל מבטיח דיוק מרבי בכל הליך רפואי ואחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, המאפיינים את בתי החולים הטובים בעולם. הודות לאיכותו של הציוד הרפואי וליכולותיו הגבוהות של הצוות הרפואי בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, אנו יכולים להציע לכם את הטיפול המדויק, היעיל והטוב ביותר.

זקוקים לייעוץ רפואי מקצועי מטעם מומחים לקרניוסינוסטוזיס?

מבקשים להעניק לילדכם את הטיפול הטוב ביותר?

למידע נוסף וייעוץ, ניתן למלא פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אלייך בהקדם.