Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
ניתוחי אוזן ושמיעה
ניתוחי אוזן ושמיעה

ניתוחי אוזן ושמיעה

ניתוחי אוזן וניתוחי שמיעה בהרצליה מדיקל סנטר

האוזן, אחד האיברים החשובים בגופנו, אחראית על השמיעה ושיווי המשקל בגוף. פגיעה באוזן עלולה להוביל לשינוי משמעותי באורח חייו של האדם הסובל ממנה. ניתוחי אוזן ושמיעה נותנים מענה רפואי לשורה ארוכה של פגיעות נפוצות באיבר רגיש הזה.

בית החולים הרצליה מדיקל סנטר מציע ניתוחי אוזניים פרטיים לפתרון בעיות רבות באוזניים, החל מהצטברות של נוזלים באוזן, דרך דלקות כרוניות ועד פגיעה מהותית בכושר השמיעה.

כאן תוכל ללמוד בקצרה על ניתוחי אוזניים הנפוצים שנעשים בתחום בבית החולים.

ניתוחי כפתורים

האוזן האנושית מורכבת משלושה חלקים – החיצוני ביותר (האפרכסת, התעלה החיצונית ועד לעור התוף), האמצעי (האוזן התיכונה, בה נמצאות עצמות השמע) והפנימי ביותר (שבלול האוזן שהינו איבר השמיעה, ולצידו איברי שיווי המשקל הנמצאים בתוך נוזל מיוחד).

באוזן התיכונה ישנה תעלה אשר קשורה ישירות לחללי האף, ולכן שני האיברים מושפעים מאוד אחד מהשני. ברגע שתעלה זו נסתמת שוב ושוב, מצטברים הנוזלים בתוך האוזן התיכונה, אשר מפריעים לשמיעה תקינה.

לפעמים יש לנקז את הנוזלים בצורה מלאכותית – בעזרת ניתוח כפתורים. אצל ילדים התעלה הפנימית צרה יותר ונוטה להיסתם בקלות, ולכן רוב המקרים המצריכים ניתוח כזה הם בקרב פעוטות עד גיל שלוש.

ניתוח אוזניים זה נעשה לרוב בהרדמה מלאה ונמשך בין רבע שעה לחצי שעה. במהלכו, מוכנסת דרך חור זעיר בעור התוף צינורית המנקזת את הנוזלים מהאוזן התיכונה. החור שנוצר בעור התוף נסגר על ידי אטם מיוחד, שנקרא גם כפתור.

הכפתור מאפשר אוורור חלל האוזן התיכונה, מפחית את הצטברות הנוזלים באוזן, ומקל משמעותית על חריפות ותכיפות הדלקות ומשפר את השמיעה. במשך כל התקופה בה הכפתורים נמצאים באוזן המטופל (לעיתים עד שנה וחצי), מומלץ להימנע מהרטבת תעלות האוזניים במים. לרוב, הכפתורים נפלטים לבדם מהאוזן, אך לעיתים יש צורך לבצע ניתוח להוצאתם.

ניתוחי שתל השבלול

כפי שציינו, חלקה הפנימי ביותר של האוזן כולל את השבלול (איבר השמיעה), שלמעשה 'מתרגם' את הרעשים שאנו שומעים והופכים אותם לקלטים בגופנו. שתל השבלול הוא פלא לכל דבר – גוף זר שמוחדר לאוזן הפנימית ו'עוקף' את השבלול המקורי, במטרה להעניק לכבדי שמיעה את היכולת לשמוע שוב, ברמה כזו או אחרת.

במהלך ניתוח שתל השבלול (שנקרא גם שתל קוכליארי), מוחדרת אלקטרודה אל תוך השבלול. השתל מחובר ליחידה חיצונית, שממוקמת באחורי אוזנו של המושתל, במקום בו צומח שיער. היחידה הזו קולטת את רעשי הסביבה ומתרגמת אותם לאותות חשמליים, אשר מועברים ישירות לעצבי השמיעה ומתורגמים לקלטים אותם 'מבין' המוח שלנו.

הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ונמשך כארבע שעות. לאחריו, מעידים מושתלים רבים על שיפור דרמטי ביכולת השמיעה שלהם, עד שאינם צריכים עוד לקרוא שפתיים או להשתמש בשפת הסימנים. הניתוח מתאים לכבדי שמיעה, למבוגרים שאיבדו את שמיעתם בהדרגה ובמיוחד לפעוטות חרשים שטרם החלו לדבר.

ניתוחי עור התוף

ניתוחי עור התוף מתייחסים למעשה לשחזור או תיקון עור התוף, שנקרע, נוקב או נפגם, אם בצורה מולדת או בשל נזק חיצוני (פיצוץ והדף חזק, הפרשי לחץ אוויר, עצם זר שחדר עמוק אל תעלת האוזן החיצונית, זיהום וכדומה). ניתוחים אלו נעשים גם כדי לשקם את עצמות האוזן התיכונה, אם נפגעו.

נקבים בעור התוף עלולים להביא לריבוי דלקות וזיהומים, עדי כדי פגיעה בכושר השמיעה. לרוב, הנקבים מתאחים מאליהם, עד חודשיים מרגע המקרה, אך אם האיחוי הטבעי אינו מתבצע, יש הכרח בניתוח לשיקום עור התוף.

במהלך הניתוח יבצע המנתח חתך קטן מאחורי האפרכסת (החלק החיצוני של האוזן)או דרך התעלה החיצונית, אשר דרכו יגיע אל עור התוף ועצמות השמע. במקרה של חור בעור התוף, ישתיל המנתח רקמות מהאזור האחורי של האוזן, ובמקרה של שיקום עצמות השמע – יעשה זאת בעזרת חלקי עצמות ממקום אחר בגוף, שתל או סחוס. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה ונמשך לרוב עד שעה וחצי.

עוד על ניתוח בעור התוף באתר.

ניתוח לכריתת המסטואיד

המסטואיד (הזיז הפטמתי) הוא עצם שנמצאת מאחורי האוזן התיכונה. עצם זו אוורירית ומחוררת, והיא מהווה חלק מהגולגולת. ישנם מקרים בהם חרירי המסטואיד מזדהמים – מה שמביא לדלקת כרונית – או שמתפתחת באזור כולסטאטומה: מעין ציסטה אשר מתפשטת אל המסטאיד ולשאר איברי האוזן התיכונה והפנימית.

בשני מקרים אלו, יש צורך בניתוח להסרת המסטואיד, כדי למנוע מצבים של פגיעה ביתר האיברים, אובדן שיווי המשקל, פגיעה בכושר השמיעה או חירשות במצבים חמורים. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה ונמשך בין שעה לשלוש שעות וככל שייעשה מוקדם יותר, הפגיעה בשאר אברי האוזן לא תהיה משמעותית. ישנן גם אפשרויות של ניתוח בגישה אנדוסקופיה, ללא צורך בחתכים חיצוניים. מקרים מיוחדים יידונו טרם הניתוח.

ככלל, ניתוחי אוזניים ושמיעה דורשים מיומנות גבוהה ביותר של המנתח ועם זאת ההחלמה בדרך כלל מהירה. אם גם אתה זקוק לטיפול מקצועי ואיכותי, פנה עוד היום לבית החולים הרצליה מדיקל סנטר ותזכה לשירות ברמה גבוהה ביותר, על ידי מומחי אף אוזן גרון מהבכירים בישראל.