Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
מחלות ריאה
מחלות ריאה

מחלות ריאה

תקציר

תקציר

ריאות הן איברי הנשימה העיקריים באדם ובבעלי חיים מפותחים אחרים. הריאות שואבות אוויר ומעבירות את החמצן שבתוכו לתאי הדם האדומים, מהם הוא מגיע לכלל איברי ותאי הגוף. הריאות פולטות את הפחמן הדו חמצני המגיע אליהן ולוקחות על עצמן תפקידים נוספים, דוגמת ניקוי קרישי דם זעירים בוורידים, ויסות רמות החומציות, הגנה על הלב מפני פגיעות פיזיות ועוד.

מזער
תקציר

ריאות הן איברי הנשימה העיקריים באדם ובבעלי חיים מפותחים אחרים. הריאות שואבות אוויר ומעבירות את החמצן שבתוכו לתאי הדם האדומים, מהם הוא מגיע לכלל איברי ותאי הגוף. הריאות פולטות את הפחמן הדו חמצני המגיע אליהן ולוקחות על עצמן תפקידים נוספים, דוגמת ניקוי קרישי דם זעירים בוורידים, ויסות רמות החומציות, הגנה על הלב מפני פגיעות פיזיות ועוד.

מזער

כבר מהסקירה הקצרה הזו, אפשר להבין מדוע מחלות ריאה עלולות לטמון בחובן נזק משמעותי ואפילו לסכן חיים. הבעיה היא שיש לא מעט מחלות אפשריות של הריאות ודרכי הנשימה, אותן ניתן לחלק לקבוצות על פי הגורם העיקרי להן:

 

  • מחלות זיהומיות, דוגמת דלקת ריאות, זיהומים בפטריות או שחפת
  • מחלות סרטן, בין אם סוגים שונים של סרטן הריאות ובין אם סרטן באיברים אחרים השולח גרורות לריאה
  • מחלות הקשורות לכלי הדם ולריאות, דוגמת יתר לחץ דם ריאתי או תסחיפים ריאתיים
  • מחלות הנוגעות לרקמת הריאה עצמה (מחלות אינטסציאליות), דוגמת פיברוזיס ריאתי IIPF) או מחלת הסרקואידוזיס

מהן הבדיקות שאנו מציעים?

הרצליה מדיקל סנטר מעמיד עבורכם שיטות אבחון מתקדמות, שיאפשרו לכם לראות כיצד פועלת מערכת הנשימה שלכם והאם יש מחלות ריאה הדורשות טיפול.

 

האבחון אצל רופא ריאות  מתחיל פעמים רבות בבחינת התסמינים ובתשאול המטופלים:

בין השאר, נרצה ללמוד על נסיבות ההופעה של הסימפטומים, ההיסטוריה המשפחתית שלהם ונקודות רלוונטיות נוספות. השאלות האלה חשובות מכיוון שלכל מחלת ריאה יש את הסימפטומים המתאימים לה, כך שאנמנזה מקיפה עשויה לתרום לזיהוי הבעיה (כמובן שחלק מהתסמינים עלולים להצביע גם על מחלות שונות, שלא קשורות רק לריאות).

 

בנוסף לכך, הרופא ישלים בדיקה גופנית ואף יאזין  לריאותיו של האדם כדי לזהות סימנים מחשידים דוגמת משך נשיפת אוויר ממושך, נשימה קולנית בליווי צפצופים או גניחות ועוד. יש מצבים בהם הבדיקות הבסיסיות האלה מספיקות כדי ללמוד על מחלת ריאות ורמת התסימנים של מחלות אלה.

 

במחלות הריאה לעיתים  נדרשת השלמת בדיקות הדמיה והערכה, דוגמת:

 

  • בדיקות הדמיה, דוגמת CT, אולטרסאונד ואחרות
  • ברונכוסקופיה – בדיקה של סימפונות הריאות בעזרת סיב אופטי (ברונכוסקופ), המציעה התבוננות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות הבדיקה משמשת לאבחון ונטילת ביופסיות בעת הצורך
  • תפקודי ריאות – בדיקה הבוחנת מספר מאפיינים של הנשימה, הכוללים ספירומטריה (זרימות אוויר). מיועדת לרוב לגילוי של מחלות חסימתיות כגון אסתמה או .ישנן בדיקות נוספות כמו בדיקות נפחים (פלטיסמוגרפיה) או בדיקות דיפוזיה לבחינת  נפחי הריאה וכושר שחלוף הגזים של הריאה בהתאמה
  • ביופסיה בהנחיית US / CT – ביצוע ביופסיה תחת הנחיית של הדמייה במטרה לקחת דגימה מאתר חשוד. משמשת לאבחון סרטן הריאות ומחלות נוספוות
  • ניקור פלוראלי – הוצאה של נוזל מחלל הפלוראלי מסייע להקלה/אבחון של נוזל אשר נמצא בין הריאה לבין בית החזה
  • בדיקות דם

 

טיפול במחלות ריאה – מידע כללי

אופן ההתמודדות עם מחלות ריאות משתנה, כמובן, בהתאם לסוג המחלה, לשלב בו היא נמצאת ולתסמינים המופיעים במסגרתה. כיום ניתן למצוא מגוון רחב של שיטות טיפול, כולל כאלה המגלמות בתוכן את מיטב החידושים הטכנולוגיים.

 

הטיפולים הניתנים בקו ראשון עשויים לכלול תרופות מסוגים שונים (לרבות תרופות מדללות דם או אנטי דלקתיות), שיקום ריאות דרך פיזיותרפיה, טיפול במשאפים ואף הנחיות כלליות לגבי שגרת ואורח החיים. דוגמה מובהקת היא גמילה מעישון.

 

במקרים מורכבים יותר, או כאשר הקו הראשון של טיפול במחלת הריאה לא הוכיח את עצמו כיעיל מספיק, עשויות להיכנס לתמונה פעולות כירורגיות הנעשות על ידי מנתחי חזה בעלי מומחיות מיוחדת בניתוחי ריאות. רשימת הטיפולים במישור זה כוללת ניתוח להוצאת קרישי דם, ניתוחים לכריתה של הריאה (כריתה חלקית או מלאה, הנדרשת במקרה של סרטן ריאה שסוגו "תאים שאינם קטנים") ועוד.

 

חשוב לציין שבמקרה של גידולים מפושטים, הטיפול יתבסס בעיקר על מתן תרופות וטיפולי קרינה.

הטיפולים והניתוחים שניתן לעבור אצלנו

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, אנו מציעים פתרון  מקיף למחלות ריאה. הכולל את אפשריות האבחון המתקדמות ביותר. בית החולים מצויד בטכנולוגיות החדישות ביותר העומדות לתחום, מה שמגדיל את היצע הטיפולים ודרכי האבחון  ומשפר את אחוזי ההצלחה שלהם.

 

הראיה המובהקת היא ניתוחים משמרי ריאה באמצעות רובוט דה וינצ'י, שנעשו לראשונה בבית החולים ב-2020. העיקרון המרכזי הוא שהרובוט מאפשר ביצוע מדויק ומינימלי יותר, כך שניתן להסיר את הגידול בלבד (עם שולי ביטחון) ולא את כל אונת הריאה. הדבר מגדיל את אחוזי ההצלחה ומקטין את הסיבוכים.

 

עומדים לצידכם לאורך כל הדרך

החדשות הטובות הן שגם אם אתם סובלים ממחלות ריאה, אתם יכולים לנשום לרווחה. הרצליה מדיקל סנטר מציע מענה מקיף במחלות ריאה, החל משלב האבחון ועד להשלמת הטיפול, בסטנדרטים הגבוהים הנדרשים.

 

בית החולים פועל בזמינות גבוהה, כולל בקביעת מועדי הטיפולים והניתוחים. עובדה זו משמעותית מאוד בהתחשב בפוטנציאל הפגיעה של מחלות ובעיות ריאה, ועל רקע העובדה שזמני ההמתנה של טיפולי ריאה בבתי חולים אחרים בישראל עלולים להיות ממושכים בכל קנה מידה.

 

אנחנו מקפידים על ליווי אישי ומקיף ועל אשפוז בתנאים נוחים, על מנת להפוך את החוויה של המטופלים לנעימה ככל שניתן.