Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
מחלות כבד
מחלות כבד

מחלות כבד

תקציר

תקציר

כבד הוא האיבר השני בגודלו בגוף האדם, וללא ספק אחד החשובים שבהם. הכבד, הממוקם בחלקו הימני של חלל הבטן, הוא העיקרי המבצע את תהליך חילוף החומרים בגוף. הוא לוקח חלק בתהליכים דוגמת עיבוד המאכלים והנוזלים המוכנסים לגוף לצורה של אנרגיה, מסנן חומרים מזיקים ורעלנים מהדם, מבצע המרות המסייעות לתהליכי ספיגת השומנים והוויטמינים בגוף, משמש "בנק דם" עיקרי – והרשימה עוד ארוכה.

מזער
תקציר

כבד הוא האיבר השני בגודלו בגוף האדם, וללא ספק אחד החשובים שבהם. הכבד, הממוקם בחלקו הימני של חלל הבטן, הוא העיקרי המבצע את תהליך חילוף החומרים בגוף. הוא לוקח חלק בתהליכים דוגמת עיבוד המאכלים והנוזלים המוכנסים לגוף לצורה של אנרגיה, מסנן חומרים מזיקים ורעלנים מהדם, מבצע המרות המסייעות לתהליכי ספיגת השומנים והוויטמינים בגוף, משמש "בנק דם" עיקרי – והרשימה עוד ארוכה.

מזער

לאורך זמן, האדם זקוק לתפקוד ראוי של הכבד על מנת לחיות בצורה בריאה. הבעיה היא שיש מגוון רחב של מחלות כבד שעלולות להופיע, חלקן נפוצות במיוחד. על רקע זה חשוב לבצע את כל המאמצים לזהות את המחלה בהקדם, ולהתאים לאדם הסובל ממנה תוכנית טיפולים אישית. זה בדיוק מה שאנחנו, בהרצליה מדיקל סנטר, מציעים עבורכם.

 

אילו סוגי מחלות כבד קיימים?

תחת ההגדרה הרחבה של מחלות כבד, ניתן למנות מגוון מחלות שעלולות להופיע בכל גיל:

 

 • מחלות כבד אוטואימוניות
 • צהבת נגיפית מסוג A (הפטיטיס A) או B (הפטיטיס B)
 • שחמת הכבד – הצטמקות קיצונית ובלתי הפיכה של רקמת הכבד
 • מחלת הכבד השומני, לרבות מחלת הכבד השומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול
 • אי ספיקת כבד חריפה
 • דלקת כבד, לרבות דלקת כבד אוטואימונית
 • אנצפלופתיה כבדית
 • סרטן בכבד
 • פגיעות בכבד הנובעות מאורח החיים של האדם, לרבות נטילת תרופות מסוימת או מחלות כבד אלכוהוליות

 

אבחון ובדיקות שנבצע

כל מחלת כבד כוללת תסמינים ודרגת סיכון אחרת עבור האדם הסובל מהן. לכן ברור מדוע חשוב לאבחן באופן מדויק את המחלה המופיעה אצל האדם, לרבות דרגת החומרה שלה  והשלב בו היא נמצאת. זו הנקודה בה שורה ארוכה של בדיקות הנעשות בהרצליה מדיקל סנטר נכנסות לתמונה.

 

בדומה למחלות אחרות, הבירור של מחלת כבד מתחיל בדרך כלל בתשאול אצל הרופא. האחרון יברר מהם התסמינים המופיעים אצל האדם ובאילו נסיבות, ובמקביל יבחן את ההיסטוריה המשפחתית ונתונים אישיים אחרים שעשויים להשפיע. השלב הבא הוא בדיקה גופנית, בצורה של מישוש, שיכולה לתת כיוון כללי.

 

כדי להבין באופן מלא מהי המחלה עימה מתמודדים, נדרשות בדיקות עזר מגוונות. מוחלט אילו בדיקות לבצע בהתאם לסוג המחל האפשרי, לתסמינים ולשיקול דעתו של הרופא, לרבות:

 

 • בדיקת דם, עם דגש על בחינת תפקודי הכבד והאנזימים שבו
 • בדיקת אולטרסאונד
 • טומוגרפיה ממוחשבת (CT)
 • דימות תהודה מגנטית (MRI)
 • ביופסיה של הכבד

 

טיפול במחלות כבד – מידע כללי

הטיפול הספציפי במחלת כבד משתנה בכל מקרה ומקרה. בחלק מסוגי המחלות הטיפול מבוסס בעיקר על מתן תרופות מסוגים שונים, בעוד שבמקרים אחרים הפתרון האפשרי היחידי הוא ניתוח כירורגי. אם המחלה גורמת להרס של הכבד או לפגיעה אנושה בתפקוד שלו, ייתכן שלא יהיה מנוס מביצוע כריתת כבד (חלקית או מלאה) ולעיתים גם השתלת כבד.

 

ניתוחים נעשים לרוב כמוצא אחרון, לאחר שחוות הדעת המקצועית קובעת שאין פתרונות אחרים או במצב בו הטיפולים האחרים שניתנו כקו ראשון לא היו יעילים מספיק.

 

בחלק מהמקרים, גם לאחר הטיפול במחלת הכבד נדרש מעקב תקופתי. אצל חולים בעלי מחלות כבד כרוניות, ועל אחת כמה וכמה מחלות כבד אצל ילדים, נדרש ליווי מתמשך של בעל המקצוע, לעיתים לתקופה ארוכה. דוגמה נוספת היא התאוששות מניתוחים ומהשתלות, המחייבת מטבע הדברים להיות עם האצבע על הדופק.

 

ההתמודדות עם מחלות כבד דורשת לעיתים קרובות שינויים באורח החיים, דוגמת התאמות תזונתיות, ביצוע פעילות גופנית וכן הלאה.

 

הטיפולים והניתוחים שניתן לעשות אצלנו

לכל מטופל נבנית תוכנית אישית, המשלבת בחלק מהמקרים מומחים מדיסציפלינות שונות.

ניתוח כבד בבית החולים יכול להיעשות בשתי דרכים: הגישה הפתוחה, המסורתית יותר, מבוססת על ביצוע חתך גדול בבטן העליונה וביצוע הפעולות הניתוחיות דרכו.

 

בשנים האחרונות, העדיפות היא לבצע ניתוחים בגישה הסגורה (לפרוסקופיה). טיפולים אלו נעשים תוך ביצוע חתכים זעירים באזור הבטן העליונה בעזרת רובוט דה וינצ'י מתקדם, דרכם מחדירים את כלי הניתוח ומצלמה זעירה. שיטה זו מציעה יציבות ודיוק מירביים, טווחי פעולה משופרים פי כמה בהשוואה ליד האנושית ופתרון של המגבלות האנושיות הטבעיות, דוגמת טעויות הנובעות מחוסר ריכוז או מעייפות.

 

בכל מקרה ומקרה, יש מקרים בהם הניתוח הוא רק נקודת ההתחלה. כמובן שלפעמים נעשה שילוב בין כמה שיטות וכלי טיפול.

 

איתכם לכל אורך הדרך

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, אנו מציעים מענה מקיף לסובלים ממחלות כבד.

אחד היתרונות המובהקים הוא שאת כלל התהליך ניתן לבצע דרך בית החולים: החל מהאבחון הראשוני, דרך הטיפולים בפועל ועד למעקבים ולבדיקות התקופתיות, במידת הצורך.

 

הרצליה מדיקל סנטר מציע עבורכם מספר יתרונות:

 

 • זמינות גבוהה של כל שלבי האבחון והטיפול, אפילו באופן מיידי.
 • טכנולוגיות חדישות המבצעות את המשימה בצורה יעילה ובטוחה.
 • צוות מומחים מהשורה הראשונה בישראל בתחום.
 • תנאי שהות ואירוח נוחים, במטרה להפוך את הביקור של המטופלים ובני משפחותיהם לחוויה נעימה ככל שניתן