Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
פודיאטריה
פודיאטריה

פודיאטריה

בעיות רפואיות עלולות לתקוף אותנו מכף רגל ועד ראש. כשזה נוגע לכף הרגל, אנחנו נכנסים לשדה המשחק של פודיאטריה. תחום רפואי חשוב זה כולל מחלות ומצבים רפואיים מורכבים, הדורשים בחלק גדול מהמקרים פתרון מהיר. על הבעיות השונות המרכיבות את תחום הפודיאטריה והפתרונות המוצעים בהרצליה מדיקל סנטר בסקירה הבאה.

מה זה פודיאטריה?

פודיאטריה (Podiatry) הוא תחום רפואי המאגד תחתיו לימוד, אבחון וטיפול במגוון רחב של מחלות ופגיעות בחלק התחתון ביותר של הגוף, הלא הוא כף הרגל. מיותר אולי לציין שפגיעות באיבר זה עלולות לפגוע בשגרת ובאיכות החיים של האדם הסובל מהן בצורה ניכרת. במקרים מסוימים הן מעידות על בעיות אחרות המתפתחות מתחת לפני השטח, ובאחרים עלולות להתפתח לכדי מצבים מורכבים ומסכני חיים.

בהרצליה מדיקל סנטר אנחנו מציעים צוות של מומחים מהשורה הראשונה לפודיאטריה, בעלי ניסיון רב שנים וידע עשיר בתחומי הטיפול השונים. חשוב להדגיש שבישראל אין עדיין מוסד לימוד שמעביר הכשרה רפואית בתחום הפודיאטריה, כך שהמומחים המציעים את טיפוליהם בתחום עברו את ההכשרה באחת המדינות מעבר לים.

טיפולים המבוצעים על ידי פודיאטור

השאלה הראשונה שצריכה לשאול היא מה עושה פודיאטור. ברמה הכללית, פודיאטורים מבצעים טיפולים שונים לבעיות בכף הרגל, לרבות ניתוחים שונים הנעשים בהתאם לרמת ההכשרה של בעל המקצוע ולבעיה הרפואית העיקרית איתה מתמודדים. המענה הניתן בתחום כולל טיפולים חיצוניים, ניתוחים זעירים וניתוחים מורכבים יותר.

בין הבעיות בהן תוכלו לקבל מענה במסגרת טיפולי פודיאטריה בכלל, או מערך הפודיאטריה של הרצליה מדיקל סנטר בפרט, ניתן למנות:

התנוונות גידים

גידים עלולים להתנוון מסיבות שונות, דוגמת עומס ומאמץ יתר שלהם (מה שמסביר מדוע מדובר בבעיה נפוצה בקרב ספורטאים), משקל עודף, שימוש בתרופות או בסטרואידים וכמובן שגם תלאות הגיל, הגורמים לנזק מצטבר וארוך טווח. לאחר אבחון הבעיה על ידי פודיאטר מומחה, יש לטפל בה בשני אופנים משלימים: הן בבעיות האקוטיות (באמצעות תרופות, פיזיותרפיה, טיפולי לייזר או מנוחה) והן בטווח הארוך, בין השאר בעזרת עזרים בהתאמה אישית המסייעים בהפחתת הלחץ מהגידים.

ניוונים ארטריטים

ניוונים ארטריטים מתרחשים עם השנים או בעקבות סיבות שונות – לדוגמה, פגיעה פיזית או מחלות ראומטולוגיות – ופוגעים לרעה בתפקוד מפרקי כף הרגל. הניוון גורם לפגיעה אנושה בתנועה ולתסמינים חמורים, דוגמת כאבים עזים במיוחד. פודיאטור יטפל בבעיה בהתאם לסוגה ולרמת הנזק הנגרם, בין אם באמצעות התאמת מדרסים או ניתוח. קיימים טיפולים שמרניים להפחתת הסימפטומים, וכאלו שעשויים לתרום לפתרון מוחלט של הבעיה (אם הדבר אפשרי).

דפורמציות בכפות הרגלייםHallux Valgus, "בוהן קלובה"

המונח "דפורמציה בכף הרגל" מבטא שינויים בצורת המנח הטבעי של כף הרגל, בין אם קשת גבוהה (הולפוס), קשת שטוחה (פלטפוס), אצבעות פטיש או הלוקס ולגוס.
גם כאן, טיפולי פודיאטריה ייעשו לאחר אבחון מוקפד של המצב ובניית תוכנית טיפולים אישית, תוך שימוש אפשרי בתרופות, טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים מתקדמים, ניתוח ושינויים נדרשים באורח ובשגרת החיים.

ניורומה וקפסוליטיס

פודיאטריה מספקת מענה יעיל לבעיות של ניורומה וקפסוליטיס. נוירומה היא פגיעה עצבית בחלק התחתון של כף הרגל, הטומנת בחובה כאבים, תחושות לא נעימות של דקירות או נימול ותסמינים נוספים המקשים על ההליכה. ניתן לטפל בבעיה בעזרת עזרים אורתופדיים, טיפול תרופתי, סטרואידים ועוד.

במקרה של קפסוליטיס ("כתף קפואה"), אנחנו עלולים לסבול מהתפתחות דלקת במעטפת המקיפה את הבהונות ומפרקי המסרקים, ועקב כך לכאבים עזים במיוחד ולפגיעה בתנועה של מפרק הכתף. הטיפול מזכיר ברמה הכללית את זה הנעשה בניורומה, אך עם מדרס המותאם לבעיה ספציפית זו.

ציפורן חודרנית

טיפול בציפורן חודרנית

ציפורן חודרנית היא מצב נפוץ מאוד, במסגרתו הציפורן של אחת מאצבעות כף הרגל (וכמובן שגם כף היד) גדלות לתוך מצע הציפורן. הדבר עלול לגרום לחוסר נוחות, לכאבים, לזיהומים ולהיווצרות נמק, מה גם שהוא מהווה מפגע אסתטי.

פודיאטור עשוי לבצע במצבים אלו ניתוח ציפורן חודרנית, המבוסס בעיקרו על הסרת הבשר הנפגע והציפורן החודרנית מהגוף בדרכים שונות (לדוגמה, בעזרת לייזר או דרך הליך כירורגי סטנדרטי). הניתוח נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית בלבד, והוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים בכל קנה מידה.

פטרת הציפורניים

פטרת הציפורניים הוא מצב של פטריה בציפורן, כלומר, זיהום בציפורן או בציפורניים של כף הרגל כתוצאה מהתפתחות פטריה. מדובר בבעיה שכיחה מאוד, שעלולה לגרום לעכירות או לשינוי גוון הציפוריים, להתעבות שלהן ולניתוק הציפורן הפגועה עם הזמן. למרות שלרוב מדובר בעיקר במפגע אסתטי, במקרים מסוימים קיימת סכנת התפתחות פטרת בכפות הרגליים כולן או פגיעה בלתי הפיכה בכף הרגל, לדוגמה בקרב חולי סוכרת.

טיפול בפטרת ציפורניים מבוסס בעיקר על תרופות או תכשירים מקומיים. כדי להגדיל את אחוזי ההצלחה, חשוב לבצע בדיקות מעבדה פרטניות ולהרכיב תוכנית טיפולים בהתאמה אישית מלאה.

כף רגל סוכרתית

כף רגל סוכרתית

כף רגל סוכרתית היא מהסיבוכים השכיחים ביותר של מחלת הסוכרת, ולמרבה הצער גם המורכבים ביותר להתמודדות. מצב זה, המבטא זיהום, הרס של הרקמות או כיב בכף הרגל של חולי הסוכרת עלול להתפתח לכדי זיהום או נזק. במקרים החמורים, ייתכן שלא יהיה מנוס אלא לקטוע את הגפיים של האדם החולה.

במקרה של סוכרת בכלל, וכף רגל סוכרתית בפרט, אבחון מדויק ומוקדם ככל שניתן של המחלה עשוי להציל חיים. הטיפול עצמו הוא כוללני ומשלב טיפולים להאטת קצב התפתחות הסוכרת, טיפולים בגורמי הסיכון (לדוגמה, מחלות כלי דם), טיפול מקומיים בכף הרגל (לרבות הפחתת משקל על הרגל, חבישות או נטילת אנטיביוטיקה) ולעיתים פרוצדורות רפואיות דוגמת צנתור או ביצוע מעקפים בכף הרגל.

יבלת ויראלית

יבלת ויראלית בכף הרגל היא זיהום שהמקור לו הוא וירוס מקבוצת נגיפי הפפילומה האנושיים (HPV). היבלת עלולה להיות בעלת מראה לא מחמיא של נגעים מחופספסים, בגוונים שונים, הפוגעים במראה החיצוני. למרות שיבלות בכף הרגל אינן מסוכנות ועשויות לחלוף מעצמן כעבור פרק זמן מסוים, כפי שניתן להסיק מהשם שלהן, רבים מעוניינים להסיר אותן על רקע הפגיעה במראה, פוטנציאל הכאבים בדריכה או בהליכה והעבודה שהיבלות האלה נחשבות למדבקות מאוד.

טיפול ביבלת ויראלית בכף רגל על ידי פודיאטור מומחה עשוי לכלול מריחת תכשירים מקומיים, התאמת תרופות, שימוש בחנקן נוזלי ועוד.

דלקות בגידים

פודיאטור מטפל במצבים של דלקת בגידים, עם דגש ניכר על דלקת בגיד אכילס (הגיד הממוקם בחלקה האחורי של כף הרגל ונחשב לעבה ביותר בגוף). דלקות מהסוג הזה עלול להחמיר לכדי ניוון, קרע או בעיות אחרות, שמקשות על ההתניידות של האדם ולעיתים אף פוגעות בהתנהלות העצמאית שלו.

ברוב המקרים ניתן לטפל בדלקות בגידים באמצעות מנוחה, קירור הרגל או אביזרי עזר דוגמת מדרסים בהתאמה אישית. אם טיפולים אלו אינם מועילים, ייתכן שלא יהיה מנוס אלא לבצע ניתוח כירורגי.

דורבן בכף הרגל דורבן וכאבים בעקב

אם אתם סובלים מכאבים עזים בכף הרגל, סבירות גבוהה שמדובר ב"דורבן" – השם העממי של דלקת המתפתחת בתחתית העקב, או ליתר דיוק
ברצועת החיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) שברגל.

טיפול בדורבן מתבקש על רקע תסמיני הבעיה, הכוללים כאבים באזור העקב (בעיקר לאחר ישיבה ממושכת או אחרי ההתעוררות בבוקר). לעיתים ייתכנו גם תסמינים נלווים דוגמת אדמומיות, דימום או חום.

הטיפול, במצבים הפשוטים יחסית, עשוי לכלול מנוחה לרגל, ביצוע שינויים מתבקשים בשגרת החיים והקפדה על תרגילי הרפיה ופיזיותרפיה. במצבים מורכבים יותר, עשויים לסייע טיפולים דוגמת תרופות, סטרואידים, טיפול בגלי הלם או ניתוח.

התאמת מדרסים

קיים מגוון רחב של מדרסים, הנחלקים לקבוצות שונות על פי סוגם, הייעוד שלהם, החומר ממנו הם עשויים ועוד. קצרה היריעה מלפרט כאן על ההבדלים בין מדרסים תפקודיים למדרסים אקומודטיביים, לדוגמה, או בין מדרסים לנעליים מיוחדות לכאלה המיועדות לפעילות ספציפית כמו ריצה.

השורה התחתונה היא שהתאמת מדרסים היא חלק מרכזי מאוד בעבודת הפודיאטור, עקב ההנחה שרק התאמה מושלמת תאפשר למדרס לבצע את עבודתו, להפחית את התסמינים ולשפר את יכולת התפקוד והתנועה של המשתמשים בו.

ניתוחי כף רגל

רופא פודיאטור מבצע מגוון רחב של ניתוחים בכף הרגל, ביניהם:

  • תיקון אצבע פטיש – עיוות אצבעות בכף הרגל, כך שהן או חלק מהן פונות כלפי מטה
  • תיקון דפורמציות בכף הרגל
  • תיקון הלוקס ולגוס (Hallux Valgus, "בוהן קלובה") – מצב בו נוצרת בכף הרגל בליטה, עקב דחיפת הבוהן את האצבע הסמוכה לה ודחיפה לכיוון החיצוני של מפרק הבוהן, מה שכרוך בתסמינים דוגמת כאבים ונפיחויות
  • הארכת גידים
  • חיבור מפרקים ארתריטים

מתי נפנה לפודיאטור מומחה?

כפי שניתן לראות מהסקירה הכללית שהובאה כאן, לא מעט בעיות נכללות תחת תחום הפודיאטריה. הן שכיחות בכל קבוצות הגיל ועלולות להתפתחת עקב מכלול רחב של גורמים. גם אם בחלק מהמקרים הבעיות אינן מסוכנות מדי או עשויות לחלוף מעצמן, יכול מאוד להיות שמדובר במצב הדורש טיפול על ידי פודיאטור מומחה, מה שיקל עליכם בהווה וימנע הידרדרות בעתיד הקרוב והרחוק.

 

זאת ועוד, סביר להניח שתרצו לקבל במצבים אלו את השקט הנפשי: להבין בדיוק מה מקור הבעיה, אם יש כזו, ובאילו דרכים אפשר להקל עליה או אפילו לפתור אותה לחלוטין. פודיאטור, בעזרת אמצעי האבחון המתקדמים של הרצליה מדיקל סנטר והאפשרות לשלב מומחים מדיסציפלינות רפואיות משיקות, יספק לכם את התשובות לשאלות החשובות האלה.

המלצה מועילה היא לפנות לפודיאטור מוקדם ככל האפשר. ראשית, מכיוון שכפי שכבר ראינו מעלה – יש בעיות בכף הרגל שעלולות להחמיר ואף לסכן חיים בהיעדר טיפול ממוקד בהן. לכן כל דיחוי עלול להפוך את הטיפול למורכב או להפחית את אחוזי ההצלחה שלו.

 

בנוסף, פודיאטור יוכל להקל עליכם ולפתור את הבעיה, אפילו משורש כף הרגל, מה שעשוי לשפר משמעותית את איכות החיים ולאפשר לכם לשמור על שגרת חיים תקינה – ללא הפרעות בתנועה, כאבים בדריכה או מצבים אחרים שייתכן מאוד שאתם חווים ברגע זה.

 

מכל הכתוב מעלה, אפשר להגיע למסקנה חד משמעית: עם כף הרגל שלכם, מומלץ מאוד שלא לקחת סיכונים. אם אתם חווים תסמינים המקשים עליכם בהתנהלות היום-יומית, זקוקים לאבחון מקיף או לבניית תוכנית טיפולים שתטפל בבעיה מכף רגל ועד ראש, הרצליה מדיקל סנטר הוא המקום עבורכם.

 

מעתה לא צריך לחכות! ניתן להגיע לפגישת יעוץ אצל פודיאטור מומחה תוך 24 שעות!
צרו קשר וניפגש בקרוב.


השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם