>
סרטן GBM - גליובלסטומה מולטיפורמה
סרטן GBM

סרטן GBM

סרטן GBMגידולים מוחיים נחלקים לכמה וכמה סוגים, בהם גידולים שפירים ובהם גידולים ממאירים.
מבין גידולי הראש הממאירים, 80 אחוז מתפתחים מתאי הגלייה שבמוח, ולכן נקראים גליומות.
גליובלסטומה מולטיפורמה היא גליומה אשר נחשבת לאחד הגידולים הממאירים המסוכנים ביותר, מה שידוע גם בשם סרטן GBM.

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר פועלים מומחים בעלי שם לטיפול בגידולי גליובלסטומה מולטי פורמה, אשר ביצעו עד היום עשרות ומאות ניתוחים מסוג זה.

סרטן GBM: המאפיינים

  • סרטן GBM, אשר נקרא על שם סוג הגידול (גליובלסטומה מולטיפורמה – Glioblastoma multiforme או בקיצור: GBM), הוא מגידולי המוח הממאירים השכיחים ביותר: 50% מכלל גידולי הגליומה הם גידולי GBM.
  • מקורו של הגידול הוא, כאמור, בתאי הגלייה במוח – מעין תאים אשר מספקים לתאי העצב את התשתית המתאימה לצמיחה ולהתפתחות. לכן הוא יכול להופיע באזורים שונים של הראש והמוח, מה שכמובן מקשה לא פעם על אבחונו ועל הטיפול בו.
  • סרטן GBM  נחשב לאחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר. בדירוג הממאירוּת של ארגון הבריאות העולמי, הוא מדורג ברמה 4, שהיא הגבוהה ביותר. הסרטן נפוץ במיוחד במבוגרים מגיל 50 ומעלה, ונחשב שכיח יותר בקרב גברים.

תסמינים

התפתחות גליובלסטומה מולטיפורמה תביא כמובן להופעת תסמינים שונים, אשר תלויים במקום שבו התפתח הגידול, ובכל זאת, ישנם תסמינים אשר נחשבים טיפוסיים לסרטן:

  • כאבי ראש
  • בחילות והקאות
  • סחרחורות
  • פרכוסים.

לא פעם, גורם סרטן GMB גם לליקויים בתנועה ובקוגניציה.

נוירוכירורגיה: הטיפול בסרטן GBM

כאמור, גידולי גליובלסטומה מולטיפורמה נחשבים אלימים יחסית, ולכן הטיפול בהם צריך להיות מהיר ככל האפשר.
מאחר שמדובר בגידולים שמתפתחים לא פעם במקומות קשים לגישה, ומאחר שצורתם אינה קבועה וגבולותיהם אינם ברורים תמיד, הסרתם נחשבת למשימה מורכבת במיוחד.

לרוב, סרטן GBM יטופל בשיטה משולבת: ראשית, יוסר הגידול עד כמה שניתן. לאחר מכן יחלו טיפולי הקרנה וכימותרפיה, ובמידת הצורך ייערכו ניתוחים נוספים להסרתו (במקרים רבים, גידולי גליובלסטומה מולטיפורמה אינם פוסקים לגדול ולהתפתח גם לאחר הסרתם).

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר פועלים רופאים מומחים, בעלי ניסיון רב בטיפול בגידולי ראש בכלל, ובגידולי גליובלסטומה מולטיפורמה בפרט.

 לייעוץ וקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר בטלפון: 09-9592999 או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.