>
הרדמה בפעולות אנדוסקופיות
הרדמה בפעולות אנדוסקופיות

הרדמה בפעולות אנדוסקופיות

זמינות גבוהה של מרדים לפעולות אנדוסקופיות

בדיקות המשתייכות לתחום הגסטרואנטרולוגיה נערכות לרוב תחת טשטוש. אלו בדיקות פולשניות אמנם, אך אינן גורמות טראומה לגוף כפי שקורה בניתוחים של ממש, ולכן ניתן לבצע אותן תחת טשטוש או סדציה עמוקה, ולא בהרדמה כללית. עם זאת, לעתים מתעורר הצורך בהרדמה כללית, בין אם בעקבות בקשת המטופל ובין אם בשל בעיות בריאותיות שמהן הוא סובל. במקרה כזה, יבצע את ההרדמה מרדים מוסמך, אשר יהיה נוכח בחדר הטיפולים לאורך כל שלבי הבדיקה.

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר ניתן להזמין מרדים פרטי לכל בדיקה, בזמינות גבוהות מאוד – עניין המהווה יתרון גדול.

מתי יוזמן מרדים לבדיקות גסטרואנטרולוגיה?

נוכחותו של מרדים מוסמך בחדר הטיפולים אינה מחויבת בכל בדיקה גסטרואנטרולוגית: מומחה הגסטרו המבצע את הבדיקה מחזיק במיומנויות גבוהות בכל הקשור לאמצעי הטשטוש והסדציה שבהם נהוג להשתמש בבדיקות אלו, כך שבבדיקה שגרתית לא נדרשת נוכחותו של איש מקצוע נוסף המומחה בהרדמה.

עם זאת, רופא מרדים נוכח בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר וזמין לקריאה בכל רגע שבו נערכת בדיקה אנדוסקופית כלשהי במכון הגסטרו – זאת במקרה שבו תידרש התערבותו המידית, מסיבות שונות.

נוסף על כך, לעתים תידרש נוכחותו של רופא מרדים בחדר הבדיקה מראש, לכל אורך הבדיקה, בהתאם לקביעת הרופא הגסטרואנטרולוג המבצע את הבדיקה, ובתיאום עמו. ישנם מקרים שבהם נוכחות המרדים תתבקש מצדו של המטופל, אם עבר חוויה לא נעימה בבדיקות קודמות וכעת הוא מבקש לעבור את הבדיקה בהרדמה מלאה.

מעבר לכך, נוכחותו של המרדים בבדיקות גסטרואנטרולוגיה תידרש גם על רקע סיבות רפואיות שונות, לדוגמה:

  • מחלות רקע קשות
  • מחלות לב-ריאה משמעותיות
  • דום נשימה מוכח (ובייחוד מטופלים המשתמשים ב'סיפ אפ')
  • השמנה קיצונית.

בכל מקרה, הזמנת רופא מרדים לבדיקה הגסטרואנטרולוגית אינה אוטומטית: יש לתאם זאת מראש (באחריות הרופא הגסטרואנטרולוג), ורק לאחר ביצוע הערכת טרום הרדמה.

ההרדמה עצמה מתבצעת כמו כל הרדמה כללית לפני ניתוח, בהזרקת חומר מרדים דרך הווריד או בשאיפת החומר כגז, דרך מערכת הנשימה. יש לזכור שבדיקה תחת הרדמה כללית תדרוש זמן התאוששות ארוך וממושך יותר בהשוואה לבדיקה שמתבצעת תחת טשטוש או סדציה עמוקה.

הערכת טרום הרדמה

כאמור, טרם הזמנת המרדים ולפני התיאום עמו בנוגע למועד הבדיקה האנדוסקופית, יש לבצע הערכת טרום הרדמה. מדובר בתהליך קצר ופשוט למדי, אשר כולל בדיקה פיזית כללית על ידי הרופא המרדים.

לבדיקת הערכת טרום ההרדמה נדרשות בדיקות המעבדה הבאות:

  • בדיקות דם שונות
  • תוצאות א.ק.ג
  • צילום חזה (לבני 50 ומעלה)
  • חוות דעת רלוונטיות מטעם רופאים מומחים, במידת הצורך

רופא הגסטרו המטפל ימסור את כל המידע הנדרש לכך.

בהרצליה מדיקל סנטר פועלים רק רופאים מומחים בעלי ניסיון רב בתחום. הרופא המנתח אחראי באופן אישי על הטיפול, החל מרגע קבלת ההחלטה על הפרוצדורה, במהלכה ובמהלך האשפוז ולאורך כל המעקב שלאחריו. במהלך האשפוז, מקבל הרופא המנתח באופן אישי, את כל ההחלטות הטיפוליות, 24 שעות ביממה.

למידע נוסף וייעוץ, ניתן למלא פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אלייך בהקדם.

פרטי התקשרות
ט. 09-9592969 פ. 09-9592481
א' – ה' 8:00:16:00
gastro@hmc.co.il