>
בדיקות ביופסיה
בדיקות ביופסיה

בדיקות ביופסיה

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר מתבצעות ביופסיות מסוגים שונים בשיטות המשוכללות ביותר, במטרה לברר במדויק ובמהירות את הסיבה לתסמינים מהם סובל המטופל. הציוד המתקדם בו נעזר צוות מכון הדימות של בית החולים מאפשר לבצע את דגימת הרקמות תוך גרימת אי נעימות מינימאלית למטופל.

השיטות ללקיחת ביופסיה

הביופסיה יכולה להילקח כמעט מכל איבר בגוף כמו למשל כבד, ריאות, לבלב ועוד.

ישנן כיום מספר דרכים עיקריות ללקיחת דגימות רקמה:

  • חיתוך: ביופסיה שנעשית באמצעות חיתוך זעיר של רקמות מהאיבר הנבדק. זהו תהליך שנעשה בהרדמה מקומית או לאחר מתן חומר מאלחש.
  • FNA דיקור: שאיבת תאים בעזרת מחט עדינה הלוקחת מעט רקמה מהממצא הפתולוגי. פעולה זו מלווה בהרדמה מקומית או מתן חומר מאלחש ומלווה לכל היותר בכאב קל, שנובע מהדקירה עצמה.
  • כריתה: ישנם ניתוחים במהלכם מוצאים מגוף המנותח ממצאים שלמים – לרוב אלו גידולים שפירים או ממאירים – ומועברים לבדיקה, בכדי לברר את זהותם. לא אחת מדובר בביופסיה מידית שנעשית בחדר הניתוח (Frozen section), מתוך צורך של הצוות המנתח להבין מה הם הצעדים הבאים שיש לבצע בניתוח.

במקרים מסוימים, הביופסיה תלווה בבדיקות דימות שונות, אשר מאפשרות לרופא לוודא כי הרקמות הנלקחות לבדיקה הן מהאזור החשוד (למשל ממוגרפיה). כך למשל, ביופסיה מהשד שנעשית לרוב באמצעות מחט דקה, תלווה בבדיקת אולטרסאונד בזמן אמת שתאפשר 'לכוון' את המחט לנקודה המבוקשת.

בדיקת ביופסיה בהרצליה מדיקל סנטר

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר נלקחות דגימות רקמות מאיברים שונים, בטכניקות וטכנולוגיות מיטביים המאפשרות בדיקה ובחינה מדוקדקת של מצב וסוג הגוש להערכת המשך הטיפול והמעקב וביניהן:

 

  • ביופסיות מונחות אולטרסאונד – בדיקת TRUECUT או FNA ללקיחת דגימה מגידול בשד, בלוטת המגן או מאיברים אחרים.
  • ביופסיות בהנחיית CT – מתבצעות ביופסיות TRUECUT מאברי הגוף השונים: כבד, ראות, עצמות ועוד.

במסגרת בירור תהליכים פתולוגיים שיטת הביופסיה המתבצעת נקבעת תמיד בדיון משותף בין הרופא המפנה והצוות הרפואי בהרצליה מדיקל סנטר. לרשותך עומדים בכירי המומחים בתחום, לפענוח מדויק ומקצועי, לייעוץ והמשך טיפול. תשובות הביופסיה יימסרו לאחר 7 ימי עסקים או מהר יותר אם יש דחיפות רפואית.

 

מלבד ההקפדה על רפואה מקצועית בסטנדרטים גבוהים, אנו דואגים לאווירה ביתית וחמה ושירות מעולה, שיעזרו לך להעביר את שהותך בבית החולים בצורה נעימה וקלה.

למידע נוסף וייעוץ, ניתן למלא פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אלייך בהקדם.