>
בדיקת MRI פרטית - זימון תור מהיר
בדיקת MRI פרטית - זימון תור מהיר

בדיקת MRI פרטית - זימון תור מהיר

בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר נעשית בדיקת ה – MRI. בדיקות הדימות השונות, שהיום נחשבות לסטנדרט ולשירות כמעט מובן מאליו, הביאו בראשית דרכן למהפכה בעולם הרפואה, וזאת מסיבה אחת פשוטה: הן אפשרו לבחון את חלקי הגוף הפנימיים ואת מערכותיו, מבלי לבצע כל פעולה פולשנית. לאורך השנים הומצאו ופותחו שלל סוגי בדיקות דימות, ואחת המתקדמות ביותר מביניהן כיום היא בדיקת MRI – בדיקה באמצעות תהודה מגנטית, המספקת לרופא תמונה ברורה ומדויקת על האיבר הנבדק.

מהי בדיקת MRI?

כמו כל בדיקות הדימות הקיימות היום, בדיקת MRI נועדה לאפשר אבחון של מערכות או של איברים אשר נמצאים בתוך הגוף, ושהעין האנושית אינה יכולה להבחין בהם. הבדיקה נעשית באמצעות תהודה מגנטית, ומכאן שמה – Magnetic Resonance Imaging, והיא יוצרת, באמצעות גלי הרדיו שמפיק המכשיר, תמונה מפורטת ותלת ממדית של אותו אזור שביקש הרופא לבדוק.

התמונה המתקבלת איכותית במיוחד, ואף ניתן 'לפרוס' אותה לפרוסות, כדי לבחון עוד יותר לעומק את האזור הנבדק. כך, מתקבלת לעיני הרופא תמונה מלאה, מדויקת ופרטנית שבעזרתה הוא יכול לאבחן שלל בעיות וסוגיות רפואיות הנוגעות לאותו אזור נבדק.

אילו אזורים, מערכות ואיברים נהוג לבחון בעזרת בדיקת MRI ?

 • מערכת העצבים המרכזית (המוח ועמוד השדרה)
 • עמוד השדרה
 • לב ועורקי הלב
 • חלל הבטן על אבריו (כבד, לבלב ועוד)
 • עצמות ומפרקים
 • שד
 • דרכי השתן
 • מערכת הרבייה

זוהי רשימה חלקית בלבד, כמובן. בדיקת ה-MRI יכולה להציג בפני הרופא כלי הדם, עצמות ומבנה מערכת השלד, גידולים (שפירים וממאירים), גרורות של גידולים סרטניים, נגעים המעידים על טרשת נפוצה, אזורים תפקודיים שונים במוח ועוד.

כיצד מתבצעת הבדיקה בפועל?

הבדיקה עצמה נעשית כאשר המטופל שוכב על מיטה ישרה, ארוכה וצרה (גודלה כגודל מיטת יחיד). לאחר שנשכב על המיטה, מוסע המטופל על גביה אל עבר סליל גדול במיוחד שבמרכזו מעין מנהרה. המיטה, ועליה המטופל, נכנסת אט אט אל תוך אותה מנהרה, שבה נמצא המגנט המפיק את התהודה הדרושה ליצירת תמונת הדימות.

המיטה תיעצר על ידי הטכנאי המפעיל את המכשיר, כך שהאיבר הנבדק יהיה בקו אחד עם המגנט. לאחר שהמיטה מוקמה במקום הרצוי, יחל המכשיר בפעולתו – פעולה שעשויה להיות מרעישה למדי.

לרוב, כדי להפחית את אי-הנעימות, יקבל המטופל טרם הבדיקה אטמי אוזניים, שיפחיתו משמעותית את הרעש. לעתים יוזרק לגופו גם חומר ניגוד, אשר יכול לסייע לרופא בבחינת אזורים שונים בגוף. החומר המדובר הוא גדוליניום, אשר נחשב 'נסבל' יחסית מבחינת הגוף (בניגוד ליוד המשמש ב-CT ולעתים גורם לתגובות אלרגיות).

בדיקת MRI נמשכת בדרך כלל כ-40 עד 45 דקות, ומאוד חשוב להימנע מתזוזות משמעותיות במהלכה. לכן כאשר מבצעים בדיקת MRI בילדים או במבוגרים שאינם מסוגלים לעמוד בדרישה זו, תתבצע הרדמה מלאה. אם הרופא מבקש לבחון בעזרת הבדיקה כמה איברים או אזורים יחד, ייתכן שהבדיקה תימשך גם יותר משעה – ולכן במקרים כאלו לעתים תזומנו לכמה בדיקות במקום לבדיקה אחת ארוכה.

לפני הבדיקה חשוב להוריד כל תכשיט או אביזר שנמצא על הגוף, ולהודיע לצוות הרפואי על קיומם של שתלים (לדוגמה: במפרקים), קוצבי לב, התקנים תוך-רחמיים ועוד. אנשים אשר עובדים עם מתכות נדרשים גם הם להודיע על כך מראש, משום שלעתים נצמדים לעורם חלקיקים זעירים של מתכת, מבלי שהם יודעים על כך, ואלו עשויים להיות מושפעים מפעולת המגנט בזמן הבדיקה – עד כדי התלהטות והתכה.

נוסף על כל אלו, לעתים תתבקשו שלא לאכול כשעה לפני הבדיקה.

בדיקת MRI

מתי נדרשת הבדיקה ומהם יתרונותיה?

כאמור, בדיקת MRI מסוגלת לבחון איברים שונים בגוף ומערכות רבות, אך היא אינה מתאימה בכל מצב. כך למשל, בדיקה של הריאות אינה מתאימה במקרה כזה, משום שטכנולוגיית ה-MRI לא מסוגלת לשקף את מצבן.

לרוב, תופנו לבדיקת תהודה מגנטית בשלושה מקרים עיקריים:

 • כאשר בדיקות דימות אחרות (כדוגמת CT) העלו ממצאים חשודים שמאפייניהם לא התבררו במידה מספקת
 • כאשר ישנו צורך בבחינת איברים פנימיים בילדים
 • כאשר ישנו צורך בבחינת איברים פנימיים בנשים הרות

שני הסעיפים האחרונים מרמזים גם על אחד היתרונות הגדולים של בדיקות MRI: אלו בדיקות אשר אינן פולטות קרינה, בניגוד לצילומי הרנטגן ולבדיקות ה-CT. לכן בדיקות ה-MRI נחשבות בטוחות יותר ובריאות יותר לאוכלוסיות פגיעות כמו ילדים קטנים ונשים בהיריון.

יש לציין כי בדיקת ה-MRI גם מספקת במקרים רבים תמונה מעמיקה ומפורטת יותר מכל בדיקת דימות אחרת, אך כפי שציינו – היא אינה מתאימה לבדיקת כל איברי הגוף ולכן יש לשקול מתי להשתמש בה.

תיאום תור מהיר לבדיקת MRI

מהיום- ניתן לזמן תור מהיר לבדיקת MRI מבית מדיקל NOW באופן פרטי בקלות וללא המתנה!

לצורך קביעת תור מהיר, אנא מלאו את הטופס וצרפו הפנייה מתאימה לבדיקת MRI

 

 • הבדיקה מבוצעת בניידת MRI

  תודה!
  פנייתך התקבלה, ניצור איתך קשר.