מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
הלוקס ולגוס (עצם בולטת)

הלוקס ולגוס (עצם בולטת)

הלוקס ולגוס (בוהן קלובה)המונח בוהן קלובה, הָלוּקס וַלגוּס בפי הרופאים, הוא ביטוי לעיוות שכיח למדי של כף הרגל – עיוות שבמהלכו סוטה הבוהן בהדרגה כלפי פנים, לכיוון אצבעות הרגל האחרות, דוחקת אותן ולעיתים אף עולה עליהן, פשוטו כמשמעו. במקביל לתהליך זה נוצרת לרוב בליטה בבסיס הבוהן, עליונה או צידית.

תופעה זו גורמת בדרך כלל לפגיעה אסתטית בלבד, לצד חוסר נוחות בעת נעילת נעליים מסוימות. במקרים כאלו היא תטופל באמצעים שמרניים בלבד, קרי מפרידי סיליקון מיוחדים בין האצבעות, סד מיוחד המותאם לטיפול בבוהן קלובה ועוד.

עם זאת, ישנם מקרים שבהם הבעיה תחמיר ותתפתח, עד כדי כאבים מתמשכים באזור הבוהן – בעיקר סביב הבליטה שבבסיסה – חיכוך מתמשך של הבוהן באצבעות השכנות ובנעל, ואף דלקות חוזרות ונשנות באזור. במקרים כאלו, כאשר הבעיה גורמת להפרעה משמעותית בשגרת החיים, יש צורך בניתוח לתיקון הלוקס ולגוס.

מידע כללי על הלוקס ולגוס (בוהן קלובה)

ניתוח בוהן קלובה הוא האפשרות המועדפת לתיקון התופעה, אם מתפתחות, כאמור, בעיות בריאותיות שונות כתוצאה מכך – אך הוא לא מהווה אופציה ראשונה לטיפול. ישנן, כפי שציינו קודם לכן, כמה דרכי טיפול שמרניות שעשויות לשפר את המצב ואף 'לתקן' מעט את העיוות ברגל. אם אלו מספיקות כדי להבטיח תפקוד תקין, לא יישקל ניתוח. רק כאשר אלו אינן מועילות, או כאשר התופעה מחמירה, תיבָּחר האופציה הכירורגית.

באופן כללי, מטרתו של הניתוח היא לתקן את העיוות וליישר את הבוהן. במקרים הפשוטים כל שיידרש הוא החזרת עצמות הבוהן למקומן, אך במקרים חמורים אין זה מספיק: העיוות ההדרגתי עשוי לגרום לשינוי משמעותי במבנה העצמות ובצורתן, עד שיידרש שיוף שלהן ואף הסרת חלקים מהן כדי לאפשר את החזרתה של האצבע למקומה ולהשיב לכף הרגל את המבנה המקורי שלה.

הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה כללית, אך ניתן לבצעו גם תחת הרדמה אזורית במקרה הצורך. כיום הוא נערך באחת משתי גישות: פתוחה או זעיר-פולשנית. ההחלטה על סוג ההרדמה ועל הגישה המועדפת תתקבל בהתאם לחומרת התופעה, למצבכם הבריאותי ולשיקול דעתו של הרופא, לאח שהתייעץ עימכם כמובן.

הכנה לפעולה

כאשר הניתוח ייעשה תחת הרדמה כללית, תתבקשו לצום כמה שעות לפניו. אם הוא ייעשה תחת הרדמה אזורית, לא תידָרשו להכנות מיוחדות.

מהלך הניתוח לתיקון הלוקס ולגוס

ניתוח לתיקון הלוקס ולגוס מתרכז, באופן טבעי, באזור בסיס הבוהן, היכן שמתפתחת לרוב הבליטה המפריעה – כלומר סביב המפרק המחבר בינה לבין כף הרגל עצמה. כאשר מדובר בניתוח פתוח, החתך ייעשה בתחתית כף הרגל; בגישה הזעיר-פולשנית החתכים הזעירים יתבצעו בנקודות שונות סביב המפרק.

כאמור, אופי הניתוח והיקפו תלויים בחומרת התופעה: אם כל שנדרש הוא להשיב את עצמות הבוהן למקומן, כך ייעשה – בתוספת קיבוע (מסמרים מיוחדים) שיישאר באצבע וישמור שלא תשוב להתעוות. במקרים הקשים יותר נדרש שיוף של עצמות המפרק והסרת חלקים ממנו. לעיתים פעולה זו תכלול גם את עצם הבוהן עצמה, המחוברת למפרק, ובמקרים החמורים תישקל האפשרות לביטול המפרק ולקיבוע העצמות. לאחר השיוף והסרת חלקי העצם, תקובע האצבע במנח המקורי.

ניתוח לתיקון בוהן קלובה נמשך לרוב בין שעה לשעתיים, כתלות בחומרת המצב. אתם צפויים להישאר באשפוז כיממה לכל היותר, ובימים הראשונים לאחר הניתוח תידרשו להיעזר בקביים כדי לא להפעיל לחץ על הבוהן המנותחת. לאורך השבוע הראשון חשוב להשאיר את הרגל מורמת מעלה, בשכיבה או בישיבה, עד כמה שניתן. לשגרה לא מאומצת תוכלו לשוב לאחר פחות משבוע, בדרך כלל, ולהחלמה מלאה נדרשים כשישה שבועות (בכל אחת מהגישות הניתוחיות).

תופעות לוואי

תופעת הלוואי המרכזית של ניתוח שכזה היא חזרתו של ההלוקס ולגוס, אך מדובר במקרים שאינם שכיחים במיוחד. סיבוכים נדירים עוד יותר כוללים איחוי לא תקין של האזור המנותח ופגיעה בכלי דם ובעצבים באזור.

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00