שומרים על ההנחיות
שומרים על החיים
ולא דוחים טיפולים רפואיים

Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
הפסקת הריון (הפלה)

הפסקת הריון (הפלה)

ישנם מקרים שבהם מתקבלת החלטה על הפסקת היריון מסיבות שונות – בהן בריאותיות ובהן אישיות, הנוגעות לאישה עצמה ונובעות משיקוליה האישיים. במקרים כאלו תבוצע הפלה יזומה, שתביא לעצירת התפתחות העובר ברחם, ולמעשה לריקון הרחם מתכולתו. בישראל ההחלטה על הפסקת היריון חייבת להיות מאושרת בידי ועדה מיוחדת, ותיעשה לאחר האישור על ידי רופא מומחה להפלות.

הפלה יזומה יכולה להיעשות בשלוש דרכים – טיפול תרופתי, שאיבת היריון ולידה מוקדמת – וההחלטה על דרך ביצועה תתקבל על פי הזמן שעבר מתחילת ההיריון, על פי מצבה הבריאותי של האישה ועל פי שיקולים רפואיים נוספים.

יש לציין כי הפסקת היריון היא החלטה מורכבת מאוד, בעיקר רגשית, עבור רוב הנשים, ולכן חשוב להתמקד סביב הטיפול גם בהיבט הרגשי והנפשי. לפני ביצוע הפעולה מומלץ לשקול טיפול נפשי מכין, כדי שההליך יסתיים על הצד הטוב ביותר מכל בחינה שהיא.

מתי ניתן לבצע הפסקות הריון?

ישנם שלושה פרקי זמן מוגדרים בהם ניתן לבצע הפסקות הריון:

  • שבוע ראשון עד סוף שבוע שישי: הפלה בעזרת תרופות
  • שבוע שביעי עד תחילת 14: שאיבת הריון וגרידה
  • שבוע 14 עד תחילת שבוע 20: לידה מוקדמת

על פי נהלי בית החולים ומשרד הבריאות, בית החולים הרצליה מדיקל סנטר ראשי לבצע הפסקת הריון יזומה עד שבוע 16. לאחר שבוע זה יש לפנות לבית חולים ציבורי לצורך ביצוע ההליך.

מידע כללי על הפלה

כאמור, הפסקת היריון מתחילה בפגישה של האישה מול ועדה רפואית מיוחדת – ועדה שתפקידה לאשר את הפסקת ההיריון. ללא האישור הזה, לא ניתן לבצע את הפסקת ההיריון. הבקשה תיבחן על פי קריטריונים שונים, ובעיקר בהתאם לבקשתה של האישה ולסיבה שבגללה היא מבקשת לבצע הפלה – גיל צעיר מדי או מבוגר מדי, היריון מחוץ לנישואים, עובר בעל מומים קשים ועוד.

לאחר אישור הוועדה יחל שלב הטיפול הרפואי. תחילה תעברי בדיקות כלליות הקשורות להיריון (ובהתאם להיסטוריה הרפואית שבוודאי קיימת אצל רופא הנשים שלך), ובהתאם למצב ההיריון ולמצבך הבריאותי יוחלט כיצד לבצע את הפסקת ההיריון.

אם מדובר בהיריון בשלבים מוקדמים מאוד, עד לסוף השבוע השישי, אפשר לבצע את ההפלה בעזרת תרופות – הליך שנחשב לקל יחסית ולא מצריך אף אשפוז בבית החולים. כאשר ההיריון נמצא בשלבים מתקדמים יותר, תידרש התערבות כירורגית. יש לציין כי לרוב תאושר הפלה רק עד לשבוע הˉ24 להיריון, אך במקרים מיוחדים ניתן לבצע הפלה גם בשלבים מאוחרים יותר – בכפוף לאישורה של ועדה מיוחדת, 'ועדת על'.

הכנה להפסקת הריון

הפלה מוקדמת, שנעשית בעזרת תרופות, לא דורשת הרדמה כלשהי ואף לא תצריך אשפוז, כאמור, ולכן ההכנה היחידה הנדרשת כאן – בהחלטת האישה כמובן – היא הכנה נפשית ורגשית, בשל משמעות ההליך. הפלה בשלבים מתקדמים יותר תיעשה לרוב בהרדמה כללית, על כל המשתמע מכך. לעיתים ניתן לבצע אותה גם בהרדמה אזורית או מקומית, על ידי אלחוש של אזור צוואר הרחם.

מהלך הפעולה

כאשר מדובר בהפסקת היריון מהשבוע השביעי ואילך, היא תתבצע בשתי דרכים: שאיבת ואקום או הוצאה של תוכן הרחם בעזרת מכשירים מתאימים. לרוב, שאיבת הוואקום תתבצע עד לשבוע ה-14, משום שלאחר מכן העובר כבר נחשב גדול למדי ולא ניתן להוציאו בדרך זו.

בשתי הפעולות תתבקשי לעבור 'הכנה' של צוואר הרחם לפני הפרוצדורה עצמה: האזור יורחב בעזרת תרופות או באמצעות מקלונים מיוחדים (למינריות), בהליך שיכול להימשך כמה שעות או ימים ספורים, ומתבצע במטרה להקל על מהלך ההפלה עצמה.

לאחר שצוואר הרחם הורחב דיו, תחל הפעולה. אם מדובר בשאיבת ואקום, תוחדר דרך הנרתיק צינורית מיוחדת הפועלת כמשאבה ומאפשרת את ההפלה בדרך זו; כאשר שאיבת הוואקום אינה מתאימה, תתבצע ההפלה, כאמור, בעזרת מכשור מיוחד. בשני המקרים יבצע הרופא לאחר מכן גרידה בעזרת כפית גרידה, כדי לוודא שלא נותרו שאריות מן ההיריון ברחם.

הפעולה כולה נמשכת כחצי שעה לכל היותר. לאחר שתתאוששי מן ההרדמה תישארי להשגחה בבית החולים למשך כמה שעות ותשוחררי הביתה, לרוב, כבר באותו היום. מומלץ לנוח 24 שעות לפחות לאחר הפעולה, כדי לאפשר לגוף להתאושש.

שאיבת הריון ופעולות גרידה

במקרה בו יש לבצע את הפסקת ההריון בשלב מתקדם יותר, התרופות כבר לא יוכלו לסייע ויש צורך בהתערבות כירורגית – שאיבת הריון. לפני השאיבה עצמה יחדיר הרופא חומר מיוחד לצוואר הרחם, מה שגורם להתרחבותו. פעולה זו מסייעת בשמירה על מבנה צוואר הרחם, במטרה שלא לפגוע בסיכויים להריון תקין בהמשך חייה של האישה.

לאחר התרחבות צוואר הרחם, האישה תועבר לחדר הניתוח, שם תורדם. צינור שיוחדר אל הרחם ישאב את תוכנו לתוך מיכל ריק ולמעשה יביא להפסקת ההריון. לאחר מכן, מתבצעת לעיתים פעולת גרידה, בעזרת מכשיר מיוחד, כדי להבטיח שלא יישארו שום שרידים העלולים לגרום לזיהום בתוך הרחם.

שאיבת ההריון היא פעולה שמצריכה יום אשפוז אחד בלבד. לאחר שהאישה מתאוששת מההרדמה וחוזרת לערנות מלאה, היא משוחררת לביתה – למעט כמובן מקרים של הופעת חום או גילוי של בעיה בריאותית אחרת.

תופעות לוואי

לבד מתופעות הלוואי שנגרמות לעיתים אחרי הרדמה כללית (בחילות והקאות בעיקר), סובלות נשים רבות מכאבים מסוימים באזור הנרתיק והרחם, ועשויות לסבול גם מדימומים בעוצמות שונות, למשך כשבועיים. בשל הקושי הרגשי גם דיכאון, חרדה ועצב יכולים ללוות את הימים הראשונים שלאחר הפעולה.

ישנם סיבוכים שונים שעלולים להיגרם בעקבות ההפלה, כמו זיהום ברחם, דימום בשל הישארות רקמות ברחם (אם הגרידה לא בוצעה במלואה) וניקוב של דופן הרחם, אך כיום מדובר במקרים נדירים מאוד. סיבוכים אלו עשויים לפגוע גם ביכולת להיכנס להיריון בעתיד, אך מאחר שמדובר במקרים נדירים, גם פגיעה כזו בעקבות הפלה נחשבת נדירה מאוד.

 

שעות עבודת העובדת הסוציאלית:

ימים א-ו: בין השעות 09:30-11:30

 

לזימון תור בקלות ומהירות לועדה, לחצי כאן

 

 

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00