>
הזרקה תחת שיקוף (חומר אנטי דלקתי)
הזרקה תחת שיקוף (חומר אנטי דלקתי)

הזרקה תחת שיקוף (חומר אנטי דלקתי)

הזרקה תחת שיקוף של חומר אנטי דלקתי/משכך כאבים עשויה לסייע בכאבי מפרקים (ברכיים, כתפיים, ירכיים) ולאפשר למטופלים לחזור לאורח חיים פעיל, תוך דחיית הצורך או הימנעות מניתוח או אמצעים פולשניים יותר. טיפול זה נועד לענות על תלונת כאב נפוצה מאד, אשר עלולה להיגרם ממספר סיבות, כמו דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית, ניתוחים קודמים, רצועות וסחוסים קרועים או שחיקה.

מתי מבצעים הזרקה תחת שיקוף?

הזרקה תחת שיקוף מתבצעת במטרה להפחית כאב ונפיחות של מפרקים דלקתיים. טיפול זה ישמש בעיקר במקרים של דלקת פרקים וכאבים כרוניים ולמטופלים שלא הגיבו לצורות טיפול אחרות, לרבות מצבים של אוסטיאוארתריטיס, דלקת מפרקים שגרונית, כאב לאחר ניתוח, בורסיטיס (שהינה דלקת של הבורסה, שק מלא נוזל הנמצא סביב מפרקים וגידים רבים) ועוד.

זריקה תחת שיקוף, המכילה בדרך כלל סטרואידים אינה יכולה לטפל בגורם לכאב, אך היא משפיעה על התסמינים ועל חומרת הכאב. מהירות ההיענות לטיפול ומשך הזמן בו הטיפול ישפיע, תלוי במצב הספציפי ובשורש הבעיה אשר הובילה לכאב. כאב הוא סימן שמשהו קרה במקום ושמשהו לא בסדר, אך בעוד כאב חריף (אקוטי) מתרחש במהירות וחולף כאשר הסיבה להתרחשותו נעלמת, כאב כרוני שעל פי הגדרתו נמשך יותר משישה חודשים עלול להימשך גם לאחר שהסיבה להתרחשותו נעלמת או מטופלת. לכן, זריקה תחת שיקוף יכולה להינתן כהקדמה לטיפול עמוק ואינטנסיבי יותר בשורש הבעיה.

איך זריקה תחת שיקוף מתבצעת?

במהלך ההליך שוכב המטופל על שולחן הרנטגן וחושף את האזור הרלוונטי לטיפול. הזרקה תחת שיקוף נעשית, בדומה להליכים כירורגים אחרים, באופן סטרילי כך שנעשה ניקיון של האזור. המטפל מבצע הרדמה מקומית של האזור, במהלכה אתם עלולים להרגיש עקצוץ מסוים. לאחר שמוודאים שההרדמה המקומית אכן פועלת, יוכל המטפל להכניס למפרק מחט קטנה מאוד, תוך שימוש בהנחיית רנטגן. כמות קטנה של חומר ניגוד מוזרק לאזור כדי להבטיח ולוודא שהמחט נמצאת בתוך חלל המפרק הרצוי.

לאחר מכן מוזרקת תערובת של חומרי הרדמה ו/או חומרים אנטי דלקתיים (קורטיקוסטרואידים) למקום הכאב. הפרוצדורה תיעשה, על פי רוב במרפאת כאב, אך המטופלים משוחררים לביתם מייד בסיומה.
יש לציין שתדרשו להמתין כשעה-שעתיים לאחר הפעולה עד התאוששות מלאה.

שימו לב – במידה והנבדקת בהריון או שיש סיכוי להריון לא ניתן לבצע הזרקה תחת שיקוף.

הזרקה תחת שיקוף במרפאת כאב

איך מתכוננים לפני קבלת הזריקה?

הזרקה תחת שיקוף נעשית על ידי צוות המומחה בפרוצדורה זו אשר ינסה להפחית את הכאב ולהרגיע ככל האפשר, כדרך ההתנהלות המאפיינת מרפאת כאב. ביום ההליך, אפשר יהיה להרגיע את המטופל באמצעות כדורים או אמצעים אחרים, כדי שירגיש בנוח יותר.

הפחתת הכאב הכרוני תיעשה באמצעות הזרקת תרופות משככות כאב ו/או סטרואידים ישירות לתוך המפרק. זריקות הסטרואידים עשויות להפחית גם מצבי דלקת אשר עלולה להתקיים במפרקים אלה. ההקלה ברמות הכאב, גם אם היא זמנית, יכולה לתת אפשרות לפיזיותרפיסט או לרופא לבחון את המקום, להציע טיפולים או אמצעי הקלה נוספים.

האם יש סיבוכים ותופעות לוואי?

הזרקה תחת שיקוף הינו הליך כירורגי פשוט ובטוח, במיוחד כאשר הוא נעשה במסגרת של מרפאת כאב. עם זאת, יש לקחת בחשבון מספר סיבוכים שעלולים להתרחש, הכוללים, בין השאר, פגיעה בעצבים וכלי דם קרובים אשר תוביל לחוסר תחושה או לחולשה מיידית בחלק הפגוע, חבורות במקום ההזרקה אשר יחלפו עם הזמן ודימום מכלי דם סמוך שיטופל באופן שמרני.

באיזה תדירות ניתן לקבל את הזריקה?

שיכוך כאב יכול להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים, כך שיש לתת לזריקה את זמן הפעולה הנדרש. עם זאת, ניתן לחזור על הזרקה תחת שיקוף כל 3 חודשים. אין לבצע טיפול זה במרווחי זמן קטנים יותר, מכיוון שהחשש הוא ממתן יתר של סטרואידים.

לאחר הזרקה תחת שיקוף, כמעט ולא תחוו מגבלות של ממש. ההמלצה היא דווקא להזיז את המפרק הנגוע, כדי לאפשר ולעודד את פיזור התרופות באופן טוב יותר. יהיו מטופלים אשר יחושו הקלה מיידית ברמת הכאב ובתפקוד משופר של המפרק, בעוד אחרים עלולים שלא לחוות הקלה מיידית, אלא רק לאחר מספר ימים.

על מנת לקבל הזרקה תחת שיקוף צריך להגיע לבדיקה וייעוץ במרפאת כאב, לזימון תור לחצו כאן.