מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
>
ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקטניתוח קטרקט נועד לטפל באחת ממחלות העיניים הנפוצות ביותר, בעיקר בגיל מבוגר. הקטרקט הוא מצב שבו עדשת העין הופכת עכורה, ולכן אינה מאפשרת מיקוד מלא של קרני האור על הרשתית. כתוצאה מכך הראייה נפגעת ומיטשטשת בהדרגה. במקרים חמורים הקטרקט אף עלול לגרום לעיוורון.

כיצד מזהים קטרקט ואיך מאבחנים אותו?

אחת ה'משימות' הקשות בכל הנוגע לקטרקט היא זיהויו: אדם אשר סובל מהבעיה לא ידע בהכרח כי יש בעיניו קטרקט (שעשוי להופיע רק באחת מהעיניים), בעיקר משום שמדובר בבעיה שקצב התפתחותה איטי למדי. זאת ועוד: התסמין הבולט ביותר של הקטרקט הוא הידרדרות הדרגתית בראייה, מה שעלול להתפרש לא פעם, לדוגמה, כקוצר ראייה ותו לא.

לכן כאשר אדם סובל מירידה בכושר הראייה – וכאן האמור הוא בעיקר לאנשים בני 60 ויותר, אשר סובלים מקטרקט יותר מכל קבוצה אחרת באוכלוסייה – רק רופא עיניים מוסמך יוכל לקבוע כי הבעיה הגורמת לכך היא קטרקט. את זה יעשה הרופא במהלך בדיקה פשוטה של העיניים, אז יוכל לזהות את עכירות העדשה – היא הקטרקט.

כיצד מתבצע ניתוח קטרקט?

לאחר שאובחנה הבעיה, אנו עוברים לשלב הטיפול. כאן חשוב לציין כי ברוב המקרים אין כל דחיפות לבצע את הניתוח מייד: לעיתים מספיק לרכוש משקפיים או להגדיל את 'המספר' בעדשות – אם אתם כבר מרכיבים משקפיים – כדי להתגבר על הבעיה ולהבטיח ראייה תקינה, באופן זמני לפחות. בדרך כלל, רק כאשר הקטרקט מגיע לשלביו המתקדמים יוחלט על ניתוח.

בניתוח הקטרקט מוצֵאת, למעשה, עדשת העין המקורית ובמקומה מוכנסת עדשה חדשה, מלאכותית וצלולה. כך תוּשב לעין היכולת ליהנות מתמונה ממוקדת וברורה. ישנן שתי דרכים לביצוע הניתוח: שליפת העדשה והכנסת עדשה מלאכותית במקומה בצורה ידנית, דרך לובן העין; הוצאת העדשה דרך פתח זעיר בחלק החיצוני של גלגל העין, החדרת מתמר אולטרסאונד זעיר דרכו ו'שבירת' העדשה באמצעותו (שיטה שנקראת גם פאקואמולסיפיקציה). לאחר הוצאת חלקי העדשה המקורית, מוחדרת דרך אותו חתך זעיר העדשה המלאכותית. החתך ייסגר מעצמו, ואיננו דורש כל תפירה או איחוי. הפאקואמולסיפיקציה נחשבת לשיטה המועדפת כיום לביצוע ניתוח קטרקט.

ישנם גם כמה סוגים של עדשות מלאכותיות שבהם יכול להשתמש הרופא המנתח אתכם:

  • עדשה קשיחה
  • עדשה גמישה (מתקפלת)
  • עדשת מולטיפוקל
  • עדשות בעלות מיקוד פיזיולוגי

יש לציין כי חלק מהעדשות הללו נמצאות בשימוש זמן קצר מאוד ולכן טרם ידוע מספיק על יכולותיהן ועל מידת יעילותן. הרופא יחליט, בסמוך למועד הניתוח ובעצה אחת איתכם, באיזו עדשה כדאי להשתמש.

ניתוחי קטרקט אינם דורשים הכנה רבה מהמנותחים בימים שלפני ההליך הכירורגי. בדיקת עיניים לפני הניתוח תהיה מחייבת – הן כדי לבצע אבחון מדויק והן כדי לעמוד על מצבו העדכני של הקטרקט לפני הפעולה. במקרים מסוימים, ובהתאם למצבכם הבריאותי ולגילכם, תתבקשו לעבור בדיקות נוספות כמו א.ק.ג. כמו כן, מומלץ שלא לאכול 4 שעות לפני תחילת הניתוח.

אחרי ניתוח קטרקט: ההתאוששות ותוצאות ההליך

ככלל, ניתוחי קטרקט נחשבים פשוטים ומהירים למדי. רוב השיטות הכירורגיות הקיימות היום אינן דורשות הרדמה מלאה – ניתוחי קטרקט נעשים לרוב תחת הרדמה מקומית בלבד, באזור העיניים המטופלות. הניתוח יארך כחצי שעה לכל היותר, ובמקרים רבים מסיים הרופא המטפל את עבודתו כבר לאחר כרבע שעה.

גם השהייה בבית החולים לטובת ניתוח הקטרקט אינה ארוכה: מרגע קליטתכם בבית החולים ועד שתשוחררו לביתכם לאחר הניתוח יחלפו שעות ספורות (לרוב ארבע עד חמש שעות). המשמעות היא שאינכם צריכים כלל לשהות באשפוז בעקבות הניתוח.

בימים הראשונים שלאחר הניתוח ייתכן שתחושו מעט כאב באזור המנותח, לצד תחושה לא נעימה בעין עצמה, בדומה לתחושה בעקבות כניסה של עצם זר לעין. שימוש בטיפות ובמשככי כאבים, בהתאם להמלצת הצוות הרפואי, יסייע בהפחתת תחושות אלו. במשך השבועות הראשונים שלאחר הניתוח חשוב לנוח ולהימנע מחשיפת העיניים לאבק, ולאחר כחודש וחצי לכל היותר כבר תוכלו לתפקד באופן מלא, והעיניים יחלימו לחלוטין. בשלב זה יותאמו לכם משקפיים חדשים, אם יהיה בכך צורך.

בבית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר נערכים מדי שנה כ-1,000 ניתוחי עיניים, בחדרי הניתוח המתקדמים של בית החולים, ובהם גם ניתוחי קטרקט רבים. הרופאים המנתחים בבית החולים הם מהמובילים בישראל, אשר ביצעו עד היום שלל ניתוחים כאלו באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

פרטי התקשרות

ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00