מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' אלינה טייקץ | אחות חדר ניתוח

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
>
שאלות ותשובות בנושא ניתוחי קטרקט

שאלות ותשובות בנושא ניתוחי קטרקט

נכתב ע"י ד"ר נירית בורלא, מומחית לרפואת עיניים, מומחית לניתוחי קטרקט, מומחית למחלות קרנית

מחלת הקטרקט (ירוד בעברית) פוגעת בעדשת העין וגורמת לעכירותה. ממש כמו עדשות משקפיים מלוכלכות, הראייה בעין הסובלת מקטרקט נפגעת, עד כדי הפרעה של ממש בתפקוד היומיומי. הדרך היחידה לטפל בבעיה הזו היא ניתוח קטרקט המבוצע כיום במיליוני אנשים ברחבי העולם מידי שנה.

בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר מעמיד לרשותך מערך כירורגי מקצועי בו תוכל לעבור את ניתוח הקטרקט. בעזרת המכשור המתקדם, הרופאים המומחים והתנאים המעולים שמציע בית החולים, תוכלו לשים סוף לליקויי הראייה.

קטרקט ועדשת העין

קטרקט הינו עכירות בעדשת העין. העדשה נמצאת בתוך גלגל העין, מאחורי האישון. העדשה, ממש כמו במצלמה, היא זו שאחראית על שבירת קרני האור ועל קבלת תמונה נקייה וברורה. עם השנים, חלים בעדשה שינויים ביוכימיים הגורמים לה לאבד את שקיפותה ולהפוך עכורה.

הסימן הראשון להיווצרות קטרקט הינו לעיתים שינוי במספר המשקפיים. עם התקדמות העכירות בעדשת העין נוצרת תמונה מעורפלת ומטושטשת, חוסר הבחנה בצבעים שונים ולעיתים אף ראייה כפולה. ללא טיפול, חדות הראייה עלולה להמשיך ולרדת ובמצבים קיצוניים להגיע עד למצב של עיוורון מוחלט. לעיתים הירידה בראייה אינה מורגשת ומתגלה רק בבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים או אופטומטריסט.

כשמדובר בעדשת מצלמה, מדובר בבעיה פשוטה שניתן לפתור על ידי פירוק העדשה וניקויה בעזרת מטלית, אך כשמדובר בעכירות עדשת העין הסיפור שונה לחלוטין. גם כאן יש צורך ב'ניקוי' של העדשה, אך זו כאמור נמצאת בתוך העין מאחורי האישון ואינה ניתנת לטיפול באופן ישיר.ניתוחי קטרקט לכן, מספקים את האפשרות היחידה להתגבר על בעיה בריאותית זו.

מהם מאפייני הקטרקט?

הקטרקט מופיע לרוב בגיל מבוגר, ונחשב לאחת התופעות המאפיינות את הגיל השלישי. רוב הסובלים מבעיה זו הם בני 60 ומעלה, אך גם בני 40 ומעלה עשויים לסבול ממנו. לרוב התופעה תתרחש בשתי העיניים אך במקרים מסוימים הקטרקט יופיע רק בעין אחת, או שיהיה חמור משמעותית באחת מהעיניים.

גילוי הקטרקט לא מחייב ניתוח מיידי. לעיתים, הרכבת משקפי ראייה, שינוי העדשות במשקפיים קיימים או הרכבת עדשות מגע עשויים להיות פתרון זמני, אך לרוב, אם המטופל סובל מקטרקט, הוא ייאלץ לעבור ניתוח בשלב מסוים.

הניתוח עצמו

ניתוחי קטרקט הם מהנפוצים ביותר ברפואה המודרנית. ניתוח קטרקט בדרך כלל הוא הליך שאינו מצריך הכנה מיוחדת. כדי שהרופא יקבע האם יש צורך בניתוח, עליך לבצע בדיקת עיניים מקיפה. במסגרת הבדיקה הזו, הרופא יוכל להבחין במצב העדשה ולהחליט על המשך הטיפול. הניתוח נעשה בדרך כלל בהרדמה מקומית, בעזרת חומר מאלחש שמוזלף לעין. הניתוח אינו דורש אשפוז. לרוב יעברו כחמש שעות בלבד ואף פחות מזה, מרגע הקליטה בבית החולים ועד לשחרור הביתה.

בחדר הניתוח מתבצעות לרוב הפעולות הבאות: לאחר הרדמת העין על ידי הרופא המנתח עצמו, יבוצע חתך מזערי של כשני מילימטרים בחלקו החיצוני של גלגל העין. דרך חתך זה יוכנס מכשיר אולטראסאונד (על שמע) זעיר, אשר יפרק את עדשת העין בעזרת גלי הקול שהוא מפיק. 'שברי' העדשה יישאבו ויוצאו דרך אותו חתך.

בשלב השני של הניתוח, תוכנס דרך החתך אל המקום בו ניצבה העדשה המקורית, עדשה מלאכותית. זוהי עדשה שקופה העשויה חומר גמיש מיוחד. עדשה זו אינה נדחית על ידי הגוף והיא נותרת בעין לתמיד. למרות התהליך המורכב, במהלך ניתוח הקטרקט המטופל לא ירגיש דבר.

ניתוחי קטרקט – הימים שאחרי

דרך הטיפול המיוחדת והחתך הזעיר שמבוצע בעין במהלך הניתוח, מאפשרים התאוששות מהירה מאוד. ביומיים שלאחר הניתוח תתכן תחושת גוף זר בעין, עליה ניתן להתגבר בעזרת משככי כאבים במינון נמוך. בשבוע לאחר הניתוח יש להימנע מהרטבת העין ויש לטול טיפות באופן סדיר למשך חודש.

המנותח עשוי לראות את השיפור בראייה, לעיתים שיפור דרמטי, באופן כמעט מידי, אך התוצאה הסופית מושגת לאחר כשישה שבועות. במקרים מסוימים לאחר מספר חדשים נוצר "קטרקט משני". מדובר במצב שכיח שאינו חזרה של הקטרקט בעין אלא עכירות שנוצרת בקופסית העדשה. העכירות ניתנת לטיפול פשוט יחסית בלייזר בעזרתו "מנקים" את קופסית העדשה. לאחר הטיפול חוזרת הראיה לחדות ראייה שהושגה לפני התפתחות הקטרקט המשני. ישנה חשיבות גדולה למעקב עיניים סדיר לאחר הניתוח עד להחלמה מלאה.

למידע נוסף וייעוץ, ניתן ליצור קשר בטלפון 09-9592999 או לשלוח טופס פנייה באתר.

פרטי התקשרות

מוקד הרצליה מדיקל סנטר
ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00