>
מרפאת הזהב - מרפאה רב תחומית לגיל מבוגר
המרפאה הרב תחומית לגיל מבוגר

המרפאה הרב תחומית לגיל מבוגר

כל הפתרונות הרפואיים במקום אחד: המרפאה הרב תחומית לגיל מבוגר של הרצליה מדיקל סנטר יוצאת לדרך

כל אדם מבוגר מכיר את הצורך בביקורים חוזרים ונשנים במרפאות השונות. מגיל מסוים, וכאשר חוויים קשיים תפקודיים כאלה או אחרים, מדובר במשימה שהיא הכל חוץ מפשוטה.

 

במצב הדברים הזה, החלטנו בהרצליה מדיקל סנטר להשיק מוצר חדש שיעשה עבור האוכלוסייה החשובה הזו – וכמובן שגם עבור בני משפחותיהם – את החיים לקלים הרבה יותר.

 

זה הרגע להציג בפניכם את המרפאה הרב תחומית לגיל המבוגר של הרצליה מדיקל סנטר, המאגדת בתוכה מכלול רחב של שירותים החיוניים בגיל המתקדם תחת קורת גג אחת.

למי מיועדת המרפאה? ומה עוברים בה?

אוכלוסיית היעד של המרפאה הרב תחומית בהרצליה מדיקל סנטר היא גברים ונשים בני 70 ומעלה. רבים מהם חווים את התסמינים ה"טבעיים" של ההזדקנות, דוגמת קשיי זיכרון, חוסר יציבות, בריחת שתן וכן הלאה, או סובלים ממחלות המופיעות או מחמירות בגיל מבוגר.

 

הנקודה המרכזית היא שעל רקע מגוון הפתרונות והכלים הטיפוליים הקיים כיום, אין לראות את המצבים הבריאותיים האלה כמובנים מאליהם. יש מה לעשות כדי להקל על התסמינים ולשפר את איכות החיים, ואנו במרפאה מציעים את כל הכלים הדרושים לכך.

 

בשלב הראשון, עוברים המטופלים הערכה מקיפה שתאפשר התאמה של השירותים הנדרשים עבורם. החלוקה היא להערכה גריאטרית ראשונית על ידי אחות ונוגעת להיבטים הסיעודיים, כלומר, לרמת התפקוד העצמאי של האדם המבוגר.

 

בנוסף לכך מבוצעת הערכה מקיפה על ידי מרפאה בעיסוק.
האחרונה בוחנת את מצבו של האדם במספר מישורים, בהם גם ניתנת אפשרות לטיפולים ולהתערבויות בהמשך, בהם:

 

  • הערכה תפקודית – האופן בו האדם יכול לבצע פעולות שגרתיות בסיסיות דוגמת אכילה, רחצה, לבוש, עבודה, פנאי ועוד
  • הערכה קוגניטיבית מטרתה לראות האם אותו אדם חווה ליקויים במישור הקוגניטיבי או בתפיסה: קשיי התמצאות ואוריינטציה, פגיעה בכושר השיפוט, בעיות זיכרון, בעיות קשב וריכוז, יכולת התארגנות ועוד
  • הערכה מוטורית (גסה ועדינה) – לרבות טווחי התנועה, טונוס השרירים וכיוצא בזה
  • הערכה רגשית – הכוללת הערכה של מצב הרוח, זיהוי מצבי דיכאון או חרדה ועוד

הערכה רפואית כללית – החשיבות

חלק חשוב מאוד בתהליך הוא הערכה רפואית כללית על ידי רופאה מומחית ברפואה פנימית וגריאטרית, המיועדת לתת תמונת מצב מקיפה לגבי מצבו הכללי של האדם המבוגר, הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחינה פיזיולוגית. הדבר נעשה תוך בחינה של אורח החיים שלו, במטרה להחיל את ההתאמות הנדרשות. הגריאטרית מוסמכת לתת את הכלים הנכונים לטיפול במחלות הרקע השונות הקשורות לגיל, במבט מקצועי ותוך הגדרת יעדים וסדרי עדיפויות.

 

כדי לקבל את ההחלטה בוחנת הגריאטרית את מצבו הנוכחי של המטופל, וחשוב לא פחות – את ההיסטוריה הבריאותית הארוכה שלו. היצע הפתרונות רחב, מותאם אישית לכל אדם מבוגר וכולל התאמת התרופות שהוא נוטל, טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תרגילי זיכרון וכן הלאה.

 

יתרון מרכזי הוא שההערכה הכוללת הזו נעשית במפגש אחד בודד, מבלי שיש צורך לבקר אצל מומחים שונים – מה שכאמור עלול להיות משימה מורכבת בגילים מתקדמים.

 

הדבר מקל מאוד על האדם המבוגר ומקצר מאוד את פרק הזמן הדרוש עד לאבחון ולתחילת הטיפול בפועל.

מגוון רחב של שירותים

המטרה במרפאה הרב תחומית, כפי שניתן להסיק משמה, היא לרכז את השירותים והטיפולים החיוניים לקבוצת הגיל החשובה הזו במישורים השונים של חייהם.

 

בכך היא מצליחה להיבדל ממקומות אחרים, שם ההערכה היא אך ורק רפואית – מה שאינו מספק את התמונה המלאה לגבי מצב האדם המבוגר ועלול לפגוע בטיב הטיפול ובביצוע ההתאמות הנקודתיות עבורו.

ניתן להיעזר במרפאה בכמה תרחישים עיקריים:

הערכה כללית

הערכה פסיכו-גריאטרית כללית, הנעשית על ידי רופאה מומחית בפנימית וגריאטריה, תספק תמונת מצב מקיפה לגבי העבר, ההווה והעתיד של האדם המבוגר.

 

להערכה כללית, מומלץ שיגיע כל אדם מבוגר הנמצא בשלב שבו תלאות הגיל מתחילות לתת את אותותיהן (מגיל 70 ומעלה ברוב המקרים).

 

אם הוא מרגיש שיכולת התפקוד שלו אינה כפי שהייתה פעם וסובל ממחלות וממצבים רפואיים שמגבילים אותו, ההערכה המהווה בסיס לבניית תוכנית הטיפולים עשויה להיות צעד משמעותי מאוד בדרך להשבת העצמאות המלאה ולשיפור איכות החיים שלו.

הערכה לפני ניתוחים

ניתוחים נפוצים מאוד בגיל המבוגר, והמרפאה מספקת מענה מלא גם מהבחינה הזו. ניתן לעבור הערכה גריאטרית לפני ניתוח, וזאת בנוסף למרפאת טרום ניתוח שכל אחד ממנותחי הרצליה מדיקל סנטר עובר גם כך.

 

הערכה גריאטרית רחבה לפני ניתוח מספקת מבט כוללני על מצבו הבריאותי והפיזיולוגי של המטופל ומספקת הזדמנות להכנה מיטבית לניתוח מבחינות רבות, בין היתר: מעבר על מחלות הרקע והתרופות והתאמתן למצב הנוכחי, הערכה והכנה תזונתית, הערכה תפקודית וגופנית וכן משפחתית-סוציאלית. מכיוון שניתוח הינו מאורע מאוד משמעותי, לא רק למטופל אלא גם לכל אלה שסובבים אותו, יש צורך בהכנה וליווי מיטביים.

הערכה לאחר ניתוח

גם כאשר הניתוח הסתיים בהצלחה, התהליך למעשה רק מתחיל. המרפאה הרב תחומית מספקת שירות הערכה וליווי אחרי ניתוח, הכולל דגשים להתאוששות נכונה ומהירה ככל שניתן לקראת חזרה אפשרית לשגרה.

 

בנוסף, במסגרת המרפאה יינתן מענה למצבים שעלולים להיות שכיחים לאחר הניתוח או שהתגלו לאחריו (כגון ארועי בלבול חריף, מצב רוח ירוד, ירידה בתאבון ובמשקל, ירידה תפקודית נוספת ועוד). מעקב לאחר הניתוח מומלץ כחודש לאחר הניתוח.

 

ההערכה יכולה גם לאתר את הסיבוכים המתגלים בעת הניתוח, למשל במישור הפיזי או הקוגניטיבי, ולהציע פתרונות בהתאם.

הערכה לכשירות ואפוטרופסות

הכשירות של האדם המבוגר היא בעלת משמעות רבה גם מבחינה משפטית.
הכשירות יכולה להגדיר עד כמה הוא יכול לקבל החלטות באופן עצמאי או לנהל את ענייניו.

 

כאשר נראה כי מצבו אינו מאפשר ניהול עצמאי, יכולים בני הזוג, בני המשפחה ולעיתים גם גורמים אחרים להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס שייקח את המושכות וינהל את מהלך חייו של האדם המבוגר.

 

אפשרות אחרת היא ייפוי כוח מתמשך, במסגרתו המבוגר הוא זה שמקבל את ההחלטות ונשאר בעל השליטה בחייו – אולם מגדיר מי יהיה זה שיבצע עבורו בפועל את ההוראות שלו בעתיד כאשר לא יוכל לטפל בכך בעצמו.

 

המרפאה הרב תחומית מבצעת הערכת כשירות של האדם המבוגר, בין השאר במטרה לראות מהו הפתרון המיטבי עבורו.
היא מנפיקה לאחר ההערכה ובהתאם למאפייני המקרה תעודה רפואית, המהווה מסמך משפטי לכל דבר ועניין.

צרו קשר


תודה!
פנייתך נשלחה בהצלחה וניצור איתך קשר בהקדם.