>
>
מרפאת כאב

מרפאת הכאב

מרפאת הכאבההתייחסות לכאב כאל בעיה בפני עצמה, ולא רק כאל סימפטום המעיד על בעיה אחרת, היא תפיסה חדשה יחסית בעולם הרפואה. אחד הביטויים לה היא הקמתן של מרפאות הכאב, שמקדישות את כל פעילותן לטיפול בכאבים כרוניים מטרידים.

מהי מהותה של מרפאת הכאב?

מרפאות כאב הן מקום שבו מתמקדים הרופאים בכאבים עצמם. כידוע, כאב אמור להעיד לרוב על בעיה כלשהי בגוף ומשמש כמעין מגנון התראה שמאפשר לנו לדעת שמשהו לא בסדר או לא תקין במקום מסוים בגופנו. עם השנים התברר כי לא תמיד זה כך: לעיתים מתפתח כאב ללא סיבה נראית לעין או ממשיך להיות נוכח למרות שהבעיה שעליה הצביע כבר נפתרה מזמן. מקרים כאלו מעידים על התפתחות של כאב כרוני, שמהווה בעיה בפני עצמה ולא מעיד על בעיה אחרת.

לכאבים האלה, הכאבים הכרוניים, מציעה מרפאת הכאב פתרונות. היא מתמקדת בכאבים שמקורם במערכת העצבים (נוירלגיה), בכאבים שמקורם במחלת הסרטן, בכאבים מתפרצים, בכאבי מפרקים כרוניים ובכאבים כרוניים שאין להם מקור ברור.

רופאי מרפאות הכאב הם כאלו שהתמחו בטיפול בכאב עצמו, חקרו את מקורותיו והבינו את הסיבות להתפתחות כאבים כרוניים. בעזרת שלל כלים שעומדים לרשותם במרפאה, הם יכולים להציע לכם, הסובלים מכאבים ממושכים, טיפול אפקטיבי בכאב עצמו.

איך מוגדר כאב כרוני?

כאבים מלווים את האדם כל חייו. החל במכה שקיבלנו ברגל משום שלא היינו זהירים, דרך כאבי שרירים לאחר מאמץ גדול של הגוף ועד מחלות שונות – כולנו חווים כאבים ונחווה כאלו גם בעתיד. זהו מנגנון חשוב של הגוף, שבלעדיו לא היינו יודעים שמשהו לא בסדר, ולכן הכאבים בבסיסם הם דבר טוב שמסייע לנו.

הבעיה מתחילה כאשר כאבים אלו אינם פוסקים: כאבים שנמשכים שבועות, חודשים ואולי אף שנים, מבלי שיחלפו, למרות אינספור טיפולים וניסיונות להביא להיעלמותם. כאבים כאלו, שעשויים כאמור להופיע ללא קשר לפגיעה, לפציעה או למחלה כלשהי, נקראים כאבים כרוניים ויש לטפל בהם כבכל מחלה אחרת – כלומר להתייחס אליהם כבעיה עצמה ולמצוא את הגורם לה. זוהי מהות תפיסת הטיפול בכאב בעידן המודרני.

הטיפולים שמציעה מרפאת כאב

במרפאות הכאב אנשי מקצוע מנוסים, בעלי ידע רב בטיפול בכאב, אשר עם השנים צברו עוד ועוד ניסיון בטיפול בכאבים כרוניים. אלו כמה מהטיפולים שמוצעים במרפאת כאב:

  • טיפול בעזרת משככי כאבים: אומנם משככי הכאבים זכו עם השנים לתדמית לא מחמיאה, אך הם יכולים להוות פתרון יעיל במקרה של כאבים כרוניים, אם משתמשים בהם במינון הנכון ובצורה מבוקרת. מדובר בטיפול לא פולשני ונוח יחסית, שמטופלים רבים יעדיפו על פני טיפולים אחרים. כיום מתבצעים במרפאות הכאב גם טיפולים להזרקת משככי כאבים ישירות למוקד הכאב – בעיקר כשמדובר בכאבי מפרקים כרוניים
  • פרולותראפיה: טיפול נוסף שנעשה באמצעות זריקות. כאן מוזרק לשרירים, לגידים, לחיבורי גידים או לחללים מסוימים חומר מיוחד שמשקם את הרקמות במקום שבו התרחשה פגיעה וטראומה מסוימת אשר גרמה לכאבים ממושכים. שיקום הרקמות גורם לחיזוקן ולהבראתן, ומביא לא פעם להפחתה בכאב באזור הפגיעה
  • IMS: השיטה הזו, ששמה המלא הוא intra muscular stimulation גורמת לגירוי השרירים בעזרת מחטים (בשיטה שעשויה להזכיר במשהו דיקור סיני, למתבונן מן החוץ). היא נעשית בעיקר במטרה לטפל בכאבים כרוניים שמקורם בשרירים עצמם
  • חסימה עצבית: במקרים בהם הכאב הוא נוירלגי, כלומר שמקורו בעצבים, תתבצע לעיתים 'חסימה' של העצב, תהליך שמשמעותו במילים אחרות היא הרדמת שורש העצב כדי להפסיק את תחושת הכאב. הטיפול הזה למעשה מונע מהעצב הפגוע לשלוח אל המוח אותות כאב (שנשלחים אליו ללא סיבה) וכך מעלים את הכאב. במרפאות הכאב נעשים גם טיפולים הכוללים הזרקת חומרים מאלחשים אל החלל האפידורלי, והזרקות תחת שיקוף אל שורשי העצבים שבעמוד השדרה
  • טיפול בגלי רדיו: שיטה המתמקדת בטיפול בכאבים עצביים. במהלך הטיפול מוחדרת מחט (תחת הרדמה מקומית) אל העצב המכאיב. אל המחט מועברים גלי רדיו שגורמים לרעידתה ולגירוי העצב, מה שגורם לא פעם להפחתת הכאבים.

הטיפולים במרפאות הכאב נעשים תוך התאמה אישית לבעיה שממנה אתם סובלים, וזאת הודות לשלל השיטות שעומדות לרשות הרופאים במרפאה. אחרי אבחון הבעיה והתסמינים שמהם אתם סובלים, יוחלט בשיתוף אתכם על הטיפול המתאים ביותר – זה אשר צפוי להועיל כמה שיותר למצבכם ולאפשר לכם לחזור לשגרה נטולת כאבים, עד כמה שניתן.

פרטי התקשרות

מוקד הרצליה מדיקל סנטר
ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00