גסטרואנטרולוגיה

מחוייבים באופן אישי
לבריאות שלך

גב' רותי יפרח | אחות אחראית מכון הגסטרו
>
גלולה אנדוסקופית - המעי הגס

גלולה אנדוסקופית - המעי הגס

לצאת ל'טיול' במעי הגס הפתלתל: על הבדיקה החדשנית באמצעות הגלולה האנדוסקופית. מאת פרופ' רמי אליקים, מומחה לגסטרואנטרולוגיה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

סרטן המעי הגס נתפס כיום, ובצדק, לאחד מסוגי הסרטן המסוכנים ביותר. הוא נחשב לסוג סרטן שכיח במיוחד, וגם לאחד הקטלניים ביותר מבין כל סוגי הסרטן הידועים כיום לרפואה המודרנית.

  • מצד אחד, זהו סרטן שקשה מאוד לאתרו: הוא מתפתח במעמקי המעי הגס, באחד האיברים הפנימיים והפתלתלים ביותר בגוף, מה שמקשה מאוד על סריקתו המלאה ועל אבחונו.
  • מן הצד השני, אבחון מוקדם הופך אותו לבר מניעה, כלומר לאחד מסוגי הסרטן היחידים שאפשר למנוע מבעוד מועד בצורה יעילה.

על כן, החשיבות שבאבחונו המוקדם של סוג הסרטן הזה היא ראשונה במעלה.

כיצד ניתן לאבחן סרטן במעי הגס?

סרטן המעי הגס מתפתח, במקרים רבים, מפוליפים שנוצרים באיבר זה. אמנם ישנם גורמים ידועים אחרים להתפתחות סרטן המעי הגס (תורשה, דלקות מעיים כרוניות, מאכלים מסוימים ועוד), אך הפוליפים נחשבים לגורמי הסיכון העיקריים: הם גדלים כגידולים שפירים בשלבים הראשונים, אך בשלב מסוים עוברים שינוי והופכים ממאירים. בשלב הקריטי הזה יהיה קשה הרבה יותר לטפל בהם, למנוע את התפתחות המחלה ולעצור את התפשטותה.

משרד הבריאות משקיע מאמצים רבים בפעולות לאיתור מוקדם של המחלה, ובעיקר בהסברה ובהעלאת המודעות לנושא. מטופלים אשר יבינו כי אבחון זה הוא בגדר פעולה מצילת חיים, יגיעו להיבדק בתדירות גבוהה יותר וכך באמת יוכלו לאבחן את הפוליפים הבעייתיים מבעוד מועד – כשהם עוד בשלבי ההתפתחות הראשוניים שלהם, עוד לפני שהפכו ממאירים.

בדיקות האבחון – והיתרון שמציעה גלולה קטנה וחכמה

כדי לאבחן פוליפים במעי יש צורך לעבור בדיקות גסטרואנטרולוגיות, כדוגמת קולונוסקופיה, קולונוסקופיה וירטואלית, בדיקת סיגמואידוסקופיה (אנדוסקופיה של המעי הגס השמאלי) ועוד, לצד בדיקת דם סמוי בצואה.

את הבדיקות הללו ממליץ משרד הבריאות לעבור אחת לשנה, במסגרת מה שנקרא 'בדיקות סקר'.

הבדיקות הללו נעשות במטרה לשלול התפתחות של פוליפים במעי, אך הן ידועות כבדיקות לא נעימות, בהיותן בדיקות פולשניות במידה מסוימת. רבים מהמטופלים עוברים בדיקות כאלו בטשטוש עמוק, ואחרים אף בהרדמה כללית. זו גם הסיבה מדוע ההיענות לעניין אינה גבוהה כלל, ורבים נמנעים מביצוע בדיקות הסקר הללו. בכך הם מפחיתים משמעותית, שלא במודע, את הסיכוי לאבחון מוקדם של המחלה.

פיתוח חדשני, שאמנם קיים בשוק כבר כמה שנים אך השימוש בו בקרב הציבור הרחב נמצא עדיין בחיתוליו, עשוי לפתור את הבעיה הזו. מדובר בגלולה האנדוסקופית, שמאפשרת סריקה מלאה ומיטבית של המעי הגס ודורשת פעולה אחת בלבד מצד המטופל: בליעתה בעזרת מים, ממש כמו בליעת 'כדור' או גלולה המכילה תרופה.

גלולה זעירה ובתוכה צמד מצלמות

הגלולה הקטנה, פרי פיתוחה של חברת גיוון אימג'ינג הישראלית, דומה במידותיה לגלולת אחרות שנמצאות בשוק. גופה חלק ומעוגל, אורכה פחות משלושה ס"מ ועובייה – מעט יותר מסנטימטר אחד. היא שוקלת כשלושה גרמים וניתנת לבליעה בקלות.

תכונות אלו לא מעידות כלל על יכולותיה של הגלולה:

  • היא כוללת שתי מצלמות המציעות יחד שדה ראייה של כמעט 360 מעלות, ומצלמות בין 4 ל-34 פריימים בשנייה.
  • יש בה אמצעי תאורה קטן אך עוצמתי, אשר מאיר היטב את פנים המעי ומאפשר לספק תמונות ברורות וחדות, כך שהיא מותאמת למעשה בצורה מושלמת לצורתו ולמאפייניו הפיזיים של המעי הגס הפתלתל.
  • הגלולה כוללת גם סוללה מיוחדת, אשר הודות לתכונה חשובה נוספת – צילום תלוי תנועה – יכולה לעבוד גם יותר מעשר שעות ברציפות.
  • הגלולה מנצלת את פעילותו הטבעית של המעי ומתקדמת אט אט לכל אורכו, ובזמן ה'שיטוט' מעבירה את התצלומים ישירות לחיישנים ולקולטנים אשר נמצאים על חגורה מיוחדת שנחגרת מבעוד מועד סביב מותניו של המטופל.

היתרונות שמציעה הגלולה רבים מאוד: היא אינה דורשת טשטוש, הרדמה או קרינה ברמה כלשהי כדי להשלים את פעולתה; היא אינה כרוכה בכאב; נטילתה פשוטה וקלה, והמטופל יכול להמשיך באורח חייו הרגיל, כמעט ללא הפרעה; היא נפלטת מהגוף בדרך הטבע ובכך משלימה מהלך בדיקה נוח, פשוט וקל במיוחד.

ומה בנוגע לתוצאות הבדיקה?

אחת השאלות המהותיות שעלו בעקבות פיתוח הגלולה האנדוסקופית נגעה למידת היעילות שלה: עד כמה היא יכולה לספק תוצאות טובות, בהשוואה לבדיקות הגסטרואנטרולוגיות האחרות המבוצעות כיום?

מחקרים שנעשו לאורך השנים מגלים תמונה ברורה: בכל הנוגע לרגישותה של הגלולה מבחינת זיהוי פוליפים במעי הגס (קטנים וגדולים), היא אינה נופלת מהבדיקות האחרות.

מחקרים שונים אף הציגו תוצאות טובות במיוחד במהלך הבדיקה באמצעות הגלולה – עד כדי זיהוי ממצאים בכמות כפולה (!) מזו שהתגלתה בבדיקות ה'מסורתיות'.

אם כן, המסקנה ברורה: הגלולה האנדוסקופית מספקת פתרון מצוין למטופלים אשר נדרשים לעבור בדיקות סקר של המעי הגס, לכאלו אשר עברו בדיקות שונות המעלות את החשש להתפתחות פוליפים במעי ואף לכאלו הסובלים מדלקות מעי כרוניות. הבדיקה הזו פשוטה, יעילה ונוחה לביצוע, הן עבור המטופל והן עבור הצוות הרפואי.

פרטי התקשרות
ט. 09-9592969 פ. 09-9592481
א' – ה' 8:00:17:00
gastrology@hmc.co.il