מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אורלי מוזס | מנהלת מרכז המומחים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר עבד עבדלחלים | סגן מנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' אלונה ברודצקי | אחות אחראית אשפוז ה'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' קרן וינקלר | מנהלת קבלת חולים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' טל דוד | אחראית אדמיניסטרטיבית מרכז השד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' לאה חדד | אחות אחראית IVF

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסי גוטליב | מנהל מכון הרנטגן

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר לודוויג פלטקוב | אח אחראי אשפוז ד'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר יוסרי ג'מיל | אח אחראי הרדמה

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' נטלי ציוני | אחות אחראית אשפוז ב'

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר קובי פסיס | אח אחראי צנתורים

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

גב' שושי לרנר | הנהלת הסיעוד

מחוייבים אישית
לבריאות שלך

מר תמים ג'אבר | אחראי הנדסה ביו-רפואית
>
אנדומטריוזיס ופריון

אנדומטריוזיס ופריון

רקע על אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס ופריוןאנדומטריוזיס הנה מחלה שבה מוקדים של רקמה הדומה לרירית הרחם (אנדומטריום), נמצאים מחוץ לרחם במקומות שונים בגוף. הפיזור האופייני הנו באגן, סביב הרחם, בשחלות, בחצוצרות, בשלפוחית השתן ומאחורי הרחם. מוקדים אלו מושפעים מהשינויים ההורמונאליים בדיוק כמו רירית הרחם ולכן הם גדלים במהלך החודש ומדממים בזמן הווסת.

הגדילה והדימום המחזורי גורמים ליצירת תהליך דלקתי כתוצאה מהפעלת המערכת החיסונית ויצירת הידבקויות באגן ובבטן. במשך הזמן, נוצר עיוות של האנטומיה התקינה של האגן הגורם לכאבים ופגיעה בפוריות.

מחלת האנדומטריוזיס נפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות (ביו 3-10% מהנשים), והיא מהווה את אחת הסיבות השכיחות לאי פריון. הדיווחים מצביעים על כך כי כשליש מהמטופלות בהפריה חוץ גופית (IVF) סובלות מאנדומטריוזיס. מאידך, כשליש מהנשים עם אנדומטריוזיס סובלות מבעיות פריון.

סיבות לאנדומטריוזיס

הסיבה העיקרית לכך שמחלת האנדומטריוזיס גורמת לאי פריון נובעת מפגיעה בתפקוד החצוצרות. ההידבקויות שנוצרות באגן והציסטות השחלתיות, גורמות לפגיעה אנטומית בחצוצרות, ולפגיעה תפקודית המונעת את המעבר התקין של הביצית מהשחלה לחצוצרה ולרחם. תיתכן גם פגיעה בתפקוד השחלה, הן בשל הציסטות עצמן והן בשל התערבות כירורגית לכריתתן שנשים עוברות לעיתים קרובות. כמו כן דווח על הפרשת חומרים שונים ועל נוכחות של נוגדנים כנגד רירית הרחם העלולים לפגוע בביציות, בסיכויי ההשרשה ובהתפתחות העובר.

אבחון

אבחנת המחלה מתבססת על הסימפטומים של המחלה כפי שמדווחת האישה, על הבדיקה הגינקולוגית ועל האולטרה-סאונד לזיהוי ציסטות או ממצאים אופייניים באגן. חשוב להדגיש כי בדיקת האולטראסאונד מזהה ציסטות שחלתיות אך לא מזהה מוקדים אחרים או מעורבות של איברים נוספים.

האבחון הסופי מתבסס על לפרוסקופיה-בדיקה בה מוחדר סיב אופטי לבטן, באמצעותו ניתן לבצע סקירה של איברי הבטן והאגן, ולקחת דגימות רקמה לבדיקה היסטולוגית לאישור סופי של האבחנה. במהלך הבדיקה מסווגים את המחלה ל-4 דרגות חומרה: מזערי, קל, בינוני וקשה. סווג זה אינו עומד תמיד בהתאמה עם דרגת חומרת התסמינים.

ההחלטה מתי לבצע לפרוסקופיה באישה הסובלת מבעית אי-פריון מורכבת, תלויה בגורמים רבים וצריכה להתקבל באופן פרטני. הגורמים אשר נלקחים בחשבון כוללים את חומרת המחלה (התסמינים), האם האישה סובלת מכאבים, נוכחות של ציסטות שחלתיות, חשד לפגיעה או מעורבות של איברים נוספים, משך העקרות, קיומם של גורמים נוספים לעקרות, טיפולי הפריון שהאישה קיבלה עד כה והתגובה לטיפולים אלו, וכדומה.

מקובל להמליץ לבצע לפרוסקופיה לנשים עם ציסטות שחלתיות גדולות, נשים הסובלות מכאבים חזקים אשר אינן מגיבים לטיפול תרופתי, ונשים עם עקרות ממושכת ולא מוסברת אשר אצלן קיים חשד לאנדומטריוזיס, בעיקר לאחר כישלון טיפולים אחרים. בדיקת הלפרוסקופיה נחשבת למורכבת ודורשת מיומנות גבוהה וניסיון רב.

הטיפול באנדומטריוזיס

הטיפול במחלה כולל טיפול ניתוחי וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי מטרתו של הטיפול לדכא את עוצמת המחלה על ידי דיכוי הפעילות השחלתית והורדת רמות האסטרוגן בדם. הטיפול מבוסס על תגובתם של מוקדי האנדומטריוזיס (בדומה לרירית הרחם התקינה) להורמון האסטרוגן המופרש מהשחלה. מקובל היום להשתמש בגלולות למניעת הריון, פרוגסטרון או באנלוגים של GnRH. הטיפול התרופתי ניתן לתקופה של 3-6 חודשים.

הטיפול הניתוחי מבוסס על לפרוסקופיה. הלפרוסקופיה הינה פעולה ניתוחית שמבוצעת תחת הרדמה כללית. הסיבוכים נדירים וההתאוששות אחרי הניתוח מהירה (בדרך כלל שוהים בבית החולים בין מספר שעות עד יומיים). במידה ומתגלים ממצאים במהלך הניתוח, מומלץ לבצע במקום הפרדת הידבקויות וצריבה או כריתה של מוקדי האנדומטריוזיס. המטרה הנה לכרות את מרב הנגעים, ללא פגיעה באיברי האגן הבריאים, ולהשאיר את האגן נקי ככל האפשר.

הטיפול באי-פריון בנשים עם אנדומטריוזיס

לאור שכיחות המחלה בקרב נשים עם אי פריון, חשוב לשלול אנדומטריוזיס קליני במהלך בירור הסיבות לאי פריון. נשים עם חשד קליני לאנדומטריוזיס זקוקות להערכה לשלילת מעורבות של איברים נוספים.

בנשים עם אנדומטריוזיס בדרגת חומרה קלה, אשר אינן מצליחות להרות באופן טבעי, מומלץ על מתן טיפולי פריון על ידי תרופות להשריית ביוץ בשילוב עם הזרעה תוך רחמית. לפני תחילת הטיפול יש לבצע צילום רחם. חשוב להדגיש כי במקרים אלו אין המלצה למתן טיפול לדיכוי הורמונאלי לפני תחילת הטיפול. סיכויי ההצלחה בטיפולים אלו דומים לסיכויי ההצלחה בטיפולי אי פריון מסיבות אחרות ונעים סביב 20% למחזור טיפול. במידה ולא מושג הריון תוך מספר חודשים יש מקום לשקול את הצורך בביצוע לפרוסקופיה אבחנתית ו/או לעבור לטיפול בהפריה חוץ גופית (IVF). יתרונות ההפריה החוץ גופית לטיפול בעקרות בנשים עם אנדומטריוזיס ברור, שכן בשיטה זו אין צורך בתפקוד תקין של החצוצרות.

בנשים עם אנדומטריוזיס בינוני וקשה מומלץ על מתן טיפול תרופתי למשך 3-6 חודשים לפני ביצוע ההפריה החוץ גופית. טיפול זה נמצא כמעלה את שיעור ההריונות באופן משמעותי. בנשים אלו מומלץ גם לשקול ביצוע ניתוח לכריתת הנגעים ולשחזור המבנה התקין של האגן.

שיעור ההריונות המדווח בנשים המטופלות ב-IVF בשל אנדומטריוזיס נמוך משיעור ההריונות בנשים המטופלות ב-IVF על רקע מכני ללא אנדומטריוזיס. הבדל זה מיוחס לפגיעה של המחלה באיכות הביציות. במידה ולא מושג הריון לאחר מספר מחזורי טיפול הפריה חוץ גופית ובמידה ולא בוצעה לפרוסקופיה קודם לכן, מומלץ על ביצוע לפרוסקופיה לצורך אבחנה וטיפול.

כריתת ציסטות שחלתיות (אנדומטריומות) לטיפולי פריון הנו נושא שנוי במחלוקת, בשל החשש לפגיעה בשחלה במהלך הניתוח לעומת הרווח הקיים מהוצאת הציסטה. לכן, יש לקבל החלטה פרטנית לכל אישה. כמובן שלניסיון ולידע בסוג ניתוחים זה משמעות רבה ביותר.

בדרך כלל, כאשר הציסטה הנה בגודל של מעל 4 ס"מ מומלץ לכרות אותה. חשוב לזכור כי לעיתים יש לבצע לפרוסקופיה אבחנתית בשלב מוקדם יותר כדי לקבל אבחנה סופית של ציסטה חשודה.

בנשים עם אנדומטריוזיס קיים תמיד החשש מחשיפה לרמות גבוהות של הורמונים (אסטרוגן) במהלך טיפולי הפריון. בהיבט הזה חשוב להדגיש כי גדילה מואצת או חזרה של המחלה בעקבות טיפולי פריון הינה נדירה.

במידה והאישה נכנסת להריון בעקבות הטיפול, הדבר מביא בדרך כלל לרגיעה במחלה ושיפור התסמינים, אם כי חשוב להדגיש כי אין מדובר בריפוי המחלה, ונשים אלו זקוקות להמשך מעקב וטיפול. בנשים עם אנדומטריוזיס קשה, קיים גם סיבוך נדיר של דימום במהלך ההיריון על רקע קרע של רצועות והידבקויות בשל גדילת הרחם במהלך ההיריון.

נכתב ע"י פרופ' אריאל הורביץ, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית, המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר. יועץ ומנתח ביחידה להפריה חוץ גופית בהרצליה מדיקל סנטר.

בהרצליה מדיקל סנטר מבצעים טיפולי הפריה ע"י בכירי הרופאים בישראל, בסיוע צוות קשוב ורגיש, ובאמצעות טכנולוגיות חדשניות.

פרטי התקשרות

מוקד הרצליה מדיקל סנטר
ט. 09-9592999 פ. 09-9592919
א' – ה' 8:00:19:00